Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szkoła złudzeń Dziennik

Piotr Zaczkowski

Szkoła złudzeń Dziennik

5.5

(2 oceny) wspólnie z

23,27

 

Na pozór jest to osobisty dziennik Piotra Zaczkowskiego, prowadzony w latach 1975–2012. W rzeczywistości jednak jest to utwór o wyrafinowanej strukturze: połączenie prywatnego dokumentu z literacko zakrojoną autobiografią. Diariuszowe zapiski intymne mieszają się z raptularzem artysty, który obok spontanicznych uwag notuje też swoje artykuły i recenzje teatralne, a zwłaszcza wiersze. Nie dość na tym, rejestruje również bieżące dokumenty – świadectwa szkolne i dyplomy, korespondencję prywatną i urzędową. Więc jeśli dziennik – to montowany, fingowany, kreowany post factum z ogromnego domowego archiwum.

Tytuł Szkoła złudzeń brzmi romantycznie, bo jest to rozpisany na daty Bildungsroman, opowieść rozwojowa ogarniająca ponad trzydzieści lat z życia artysty imającego się najrozmaitszych zajęć. I jest to także dziennik duchowy, próba wyznania tego, co najważniejsze. Sztuka i praca spychają tutaj na drugi plan historię, politykę i życie osobiste autora, choć szkolna trauma pozostaje tym doświadczeniem, którego nie sposób zapomnieć, które wciąż powraca i dramatyzuje narrację. Scenerią zdarzeń jest Śląsk, wielkoprzemysłowa prowincja, przestrzeń nacechowana prowincjonalną aurą, kompleksami, problemami, rzadziej urokami.
Aleksander Nawarecki

Słowo/obraz/terytoria
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-745-3217-4

Liczba stron: 280

Format: 16.0x23.7

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...