Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

USA i Niemcy. Między liberalizmem a autorytaryzmem

Piotr Napierała

USA i Niemcy. Między liberalizmem a autorytaryzmem

42,00

 

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu), doktor nauk humanistycznych w zakresie historii; zajmuje się myślą polityczną oświecenia i jego przeciwników oraz dyplomacją Francji i Wielkiej Brytanii XVIII wieku, a także kwestiami związanymi z ustrojem państw (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja, Republika Zjednoczonych Prowincji) w czasach oświecenia. Jego zainteresowania skupiają się również na problematyce życia codziennego w Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji w XVIII wieku i związkach między polityką a muzyką tej epoki. Jego praca naukowa dotyczy także kontaktów Zachodu z Chinami i Japonią oraz zagadnienia stereotypów narodowych i ich związków z bieżącą polityką międzynarodową. Autor m.in. książek Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa (Poznań 2009) i Simon van Slingelandt (1664–1736) – ostatnia szansa Holandii (Kraków 2012).

Publikacja Piotra Napierały to jedno z nielicznych opracowań w polskiej literaturze przedmiotu, które w sposób całościowy, tzn. od momentu powstania Stanów Zjednoczonych do czasów współczesnych, analizuje stosunki tego państwa z Niemcami, a szerzej – z Europą. Ta oryginalna i niekiedy subiektywna analiza relacji USA z Niemcami dokonana jest
z punktu widzenia szeroko rozumianego liberalizmu […]. Swoje rozważania autor oparł na obszernej, mało znanej w Polsce, literaturze anglo- i niemieckojęzycznej. Wiele rozważań zawartych w pracy, szczególnie dotyczących okresu oświecenia i liberalizmu, ma charakter erudycyjny, co świadczy o profesjonalnym warsztacie badawczym.

Prof. dr hab. Andrzej Sakson (Instytut Zachodni w Poznaniu)

Libron
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-657-0572-3

Liczba stron: 282

Format: 16.5x22.0

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...