Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wielka wygrana 12 cudów w moim życiu

Józef Lityński

Wielka wygrana 12 cudów w moim życiu

44,00

 

"Mimo że Józek miał zawsze trochę szczęścia w życiu, loteria nie była jednak jego mocną stroną. Aż nagle w 1970 roku zawiadomiono go telefonicznie, że wygrał wspaniałą nagrodę" - tak zaczyna się wstęp do książki. Opowieść dotyczy "wygranej" na loterii, ma zaskakującą puentę i wiele mówi o Autorze...
W Wielkiej wygranej Józef Lityński opisuje dużo więcej niż te tytułowe 12 cudów w jego życiu. Swoje niezwykle ciekawe losy, począwszy od dzieciństwa, które przypadło na lata wojny, w tym Powstanie Warszawskie, przez trudne komunistyczne czasy, gdzie w Warszawie zrobił karierę jako wybitny meteorolog, aż po okres kanadyjski, gdzie jako emigrant został profesorem na Wydziale Geografii Université du Quebéc a Trois-Rivieres. To czas walki o znalezienie nowego miejsca na ziemi.
Jego praca zawodowa wiązała się z licznymi wyjazdami — nierzadko do bardzo odległych, egzotycznych zakątków świata. Jako ekspert Światowej Organizacji Meteorologicznej (OMM) pracował m.in. w Kongu, na Madagaskarze i w Gabonie. Prowadził badania klimatu wysp Południowego Pacyfiku — Polinezja, Nowa Kaledonia. Dzięki temu mógł realizować swoje dwie pasje: podróże i fotografię.
Od lat pasjonuje się historią wojskowości, zwłaszcza historią kampanii wrześniowej, w której jego ojciec brał aktywny udział jako szef sztabu i której Józef Lityński poświęcił kilka rozpraw historyczno-naukowych. W druku znajduje się jego książka pt. Rok 1939.
W latach 1987–1990 był delegatem Rządu RP na Uchodźstwie na Kanadę, a w 1985–2009 pełnił funkcję prezesa Polskiego Instytutu Naukowego w Montrealu, gdzie mieszka do dzisiaj.

Europa
Oprawa: Kartonowa Foliowana

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-610-3949-5

Liczba stron: 436

Format: 14.8x21.0cm

Cena detaliczna: 44,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...