Menu

Mali Moi

Mali Moi
Czy Karol naprawdę widział UFO? Dlaczego Amelka dostaje masę prezentów, a mimo to jest coś, czego zazdrości Hani? Skąd wziąć pieniądze na wymarzony rower? Co wprawiło Olka w osłupienie? I skąd biorą się dzieci? Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te i inne pytania, „Bajkowierszyki dla młodej publiki, czyli o(d)powiadania na ważne pytania” są propozycją idealną dla Was! Tych pięć pisanych wierszem bajeczek ma nie tylko bawić, ale również uczyć, pomagając młodym czytelnikom radzić sobie z emocjami, a dorosłym, czytającym wspólnie z dziećmi, podpowiadać, jak zacząć prowadzić trudne rozmowy. Katarzyna Moryc – wiecznie zabiegana matka trzech synów pisząca wierszem. A ponieważ wiersz to taka wdzięczna forma, można o nim pisać dosłownie wszystko. I dla wszystkich. Nawet (a może zwłaszcza?) bajki „z przesłaniem”. Autorka projektu Bajkowierszownia i bloga kreacjowariacjhe.pl.
Julek, Dusia i Ratka powracają w drugiej części książki “Julek i dziura w budżecie”. Tym razem uczą się, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, wykorzystując trzy słoiki, jak stworzyć swój pierwszy budżet i w jaki sposób sprawdzić, na co rozchodzą nam się pieniądze. Julek dowiaduje się, kim jest przedsiębiorca oraz z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się osoba, która chce prowadzić własną firmę.
“Julek i dziura w budżecie” to zupełnie nowy wymiar edukacji ekonomicznej. To lekka i humorystyczna książka, która stanie się dla dziecka jego pierwszy przewodnikiem po świecie finansów osobistych. Nie jest to jednak kolejny słownik pojęć związanych z finansami. „Julek” to przede wszystkim wciągająca opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności i problemach, z którymi młodzi czytelnicy spotykają się na co dzień (jak choćby zazdrość w szkole). Zaprzyjaźniając się z ośmioletnim Julkiem, jego przyjaciółką Dusią i ukochaną szczurzycą Ratką, dzieci dowiedzą się więcej o wartości pieniądza, planowaniu wydatków, oszczędzaniu czy odróżnianiu potrzeb od zachcianek. Poznają pojęcia takie jak rata kredytu, budżet domowy, wolny rynek, popyt i podaż. Książka została napisana przez Sylwię Wojciechowską, z wykształcenia prawniczkę, która od kilku lat zajmuje się tematem edukacji finansowej dzieci i młodzieży. Ilustracje stworzyła Miriola Dzik, w sieci znana jako KURA – z zamiłowania rysowniczka i fotograf, z wykształcenia ekonomistka. Dla dzieci w jakim wieku? “Julek” jest dedykowany dzieciom w wieku 6 – 10 lat, ale przypadnie do gustu zarówno nieco młodszym, jak i starszym czytelnikom.
Czy zabawki, które już się znudziły mogą dostać nowe życie i nowy dom? Czy porwany miś i pęknięty bębenek muszą trafić do kosza na śmieci? Gdy w pokoju Gucia pojawia się mama z wielkim tekturowym pudełkiem i wspomina o porządkach, Gucio nie ma pojęcia, o co chodzi. Co się stanie ze zniszczonymi zabawkami i rzeczami, którymi chłopiec już się nie bawi? "Nowy dom misia Ludwiczka" to ciepła, barwnie ilustrowana opowieść dla dzieci w wieku przedszkolnym. Będzie świetnym punktem wyjścia do wspólnej rozmowy o tym, że rzeczy mają wartość i powinniśmy je szanować. Zamiast psuć i niszczyć, zdecydowanie lepiej jest dbać o nasze zabawki i inne przedmioty należące zarówno do nas, jak i do innych. W książce znajdziemy wskazówki, co możemy zrobić z zabawkami, które już się znudziły lub z których dzieci już wyrosły. Mali czytelnicy dowiedzą się również, co się dzieje z rzeczami, które wyrzucamy na śmietnik. Nie jest to przecież obojętne dla naszego środowiska.