Menu

Pracownia Wydawnicza

Pracownia Wydawnicza
Jak jest ich rewolucja od środka, co oznaczają jej symbole, dlaczego tak wielką rolę odgrywają w niej kobiety i Internet? To zagadnienia, które w fascynujący sposób porusza Kazimierz Wóycicki, historyk, bloger i podróżnik, jeden z najwybitniejszych polskich publicystów piszących o naszych sąsiadach za wschodnią granicą.
Dzieci Jafeta to opowieść o życiu Wiaczesława (Wacława) Lipińskiego (1882-1931), polskiego ziemianina z Wołynia ("z rodu Polaka, z narodu Ukraińca"), osadzona w burzliwych latach przed- i porewolucyjnych, w czasach kształtowania się nowoczesnego narodu ukraińskiego, z krótkim okresem niezależności Ukrainy w latach 1918 - 1921. Lipiński był genialnym publicystą, historykiem, socjologiem i dyplomatą, twórcą konserwatyzmu ukraińskiego oraz autorem koncepcji "terytorializmu" - nowoczesnej formy patriotyzmu obywatelskiego przeciwstawiającego się nacjonalizmowi. W swoich pracach opowiadał się za kształtowaniem nowoczesnego narodu ukraińskiego i pokojowego współżycia w jednym organizmie państwowym różnych narodów, szczególnie zaś Polaków i Ukraińców. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych historiozofów ubiegłego wieku w Europie Wschodniej.
Zarys literatury ukraińskiej Bohdana Łepkiego (1872-1941) to znacznie więcej niż zasygnalizowany w tytule przegląd piśmiennictwa ukraińskiego. Książka autorstwa znanego pisarza, tłumacza, literaturoznawcy i malarza stanowi kompendium wiedzy z zakresu historii kultury Ukrainy od zarania jej dziejów do lat dwudziestych XX wieku. Zawiera także wiele interesujących informacji o etnogenezie ukraińskiego narodu, jego języka i religijności. Wydany w roku 1930 Zarys był pierwszą polskojęzyczną próbą kompleksowego opisania historii literatury ukraińskiej na przestrzeni jej tysiącletnich dziejów. Mimo upływu wielu lat od czasu pierwszego wydania, książka Bohdana Łepkiego wciąż pozostaje aktualna. Jest nie tylko cennym śladem ukrainistycznych badań w Polsce, lecz także uniwersalnym przewodnikiem dla wszystkich zainteresowanych Ukrainą, a zwłaszcza dziejami jej literatury w okresie średniowiecza i baroku. Autor, znawca literatury staroukraińskiej, opierała się na bogatym materiale źródłowym, a jako utalentowany powieściopisarz uległ pokusie wykorzystania w swojej opowieści o niej elementów stylu beletrystycznego. Jego opisy Ukrainy przepełnione są lirycznym klimatem, a charakterystyka ważnych dla zrozumienia historii piśmiennictwa postaci jest zwięzła, trafna, a czasami dosadna. Mimo iż polszczyzna Zarysu może dziś brzmieć nieco archaicznie, jest na tyle barwna i żywa, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. ?
Czy w życiu zawsze jest tak samo? Czy można oszukać przeznaczenie? Czy miłość to dar? A może przekleństwo? Kto ponosi winę za wybuch namiętności – mężczyzna czy kobieta? Co jest ważniejsze – honor czy sprawiedliwość? Kolejna powieść jednej z najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych pisarek ukraińskich, rodowitej Hucułki z Bukowiny. Tym razem Maria Matios proponuje sagę rodzinną w trzech nowelach. Na pozór odrębne historie nieoczekiwanie zaczynają się zazębiać, a z każdą stroną książki odkrywamy ich wzajemne, zaskakujące powiązania. Dramat kilku huculskich rodów rozgrywa się na początku XX wieku na malowniczych terenach dawnej monarchii austro-węgierskiej (dziś pogranicze ukraińsko-rumuńskie). Zwięzły i wyrafinowany styl opowieści, wyraźnie zarysowane, pełnokrwiste postacie, niełatwe wybory moralne, miłość, grzech i zbrodnia – wszystko to wciąga czytelnika w odległy czasowo i geograficznie świat jakże bliskich nam również dzisiaj ludzkich emocji.
Najnowsza książka wybitnego publicysty i historyka w zwięzłej i popularnej formie przedstawia skomplikowane relacje polsko-ukraińskie i ukraińsko-polskie. Jej wielką zaletą jest podjęte staranie zrozumienia ukraińskich racji (wcale niejednoznacznych wśród samych Ukraińców) oraz szacunek dla ukraińskiego spojrzenia na własne dzieje. Autor, który zafascynowany jest Ukrainą, stara się wyważyć i pojąć racje obu stron. Książka Kazimierz Wóycickiego ułatwia znalezienie drogi do wzajemnej akceptacji i szacunku.
Wciągająca powieść detektywistyczna w stylu brytyjskiej „whodunit story”. Czytelnik współuczestniczy w rozwiązywaniu zagadki kryminalnej dotyczącej nagłej śmierci wybitnego angielskiego kierowcy wyścigowego i kilku osób związanych z nim w odległej przeszłości.