Menu

Wojskowy Instytut Wydawniczy

Wojskowy Instytut Wydawniczy
Wiesław Budzyński, najsłynniejszy biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Brunona Schulza, tym razem podjął się opisania fenomenu ojca polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego.Nie tylko przytacza konkretne osiągnięcia i walkę przyszłego Naczelnika Państwa, lecz również ukazuje go na tle epoki, cofając się do naszych dziejów narodowych w wieku 19.Tekst główny dopełniają obszerne i ciekawe przypisy tworzące osobną część książki.Z treścią doskonale korespondują piękne i starannie wybrane przez autora ilustracje, często publikowane po raz pierwszy.
Wiesław Budzyński. Pisarz. Biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Brunona Schulza. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor kilkunastu książek o tematyce historyczno-literackiej, m.in.: „Miłości i śmierci Krzysztofa Kamila”, „Schulza pod kluczem”, „Świątyni przodków” i „Miasta Lwowa”. Trzykrotnie nagradzany przez ministra kultury, w tym Nagrodą Specjalną za całokształt twórczości. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta.
Pięknie wydana książka, w której spisane są powojenne losy „Jerzego”, uczestnika akcji pod Arsenałem oraz wybitnego architekta, harcerza i żołnierza. Po emigracji do Argentyny był cenionym architektem, szefem ważnych urzędów, które decydowały o rozwoju tego państwa. Publikacja zawiera niepublikowane wcześniej listy Białousa do dawnych towarzyszy broni i unikatowe zdjęcia.
"Jedno z moich imion brzmi życie - rozmowy z tymi, którzy przetrwali piekło wojny" to seria wywiadów z polskimi weteranami II wojny światowej, przeprowadzona na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wojna przynosi chaos, burzy rzeczywistość i rozdziela rodziny. Polacy w czasie II wojny światowej znaleźli się pod różnymi szerokościami geograficznymi i zaznali terroru totalitaryzmów. Dlatego oddaliśmy głos ludziom, którzy doświadczyli grozy tamtego czasu. Przeprowadziliśmy rozmowy z żołnierzami różnych formacji, walczących z niemieckim i sowieckim okupantem od 1 września 1939 roku do - wypadałoby napisać 8 maja 1945 roku, ale dla Polaków wojna tak naprawdę skończyła się wiele lat później.
Książka poświęcona w całości arcybiskupowi Gallowi jest próbą przedstawienia sylwetki arcybiskupa w szerokim kontekście jego działalności w posługi duszpasterskiej jako biskupa polowego, a także okresu jego posługi duszpasterskiej jako biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej w II Rzeczpospolitej. Autorzy podzielili swoją prace na trzy części. W pierwszej opisali życie i działalności Stanisława Galla, w drugiej przestawiono w w układzie chronologicznym wybrane dokumenty dotyczące działalności arcybiskupa, a w trzeciej częściej umieszczono materiały związane z ekshumacją szczątków Galla.
Opracowana publikacja jest na polskim rynku wydawniczym pozycją unikalną i poruszającą tematykę łączności bezprzewodowej w SZ RP w całym znanym spektrum historycznym przy jednoczesnym prezentowaniu czytelnikowi wysoko rozwiniętych technologii (high technology), które są obecnie wdrażane i będą dominowały na współczesnym i przyszłym polu walki. Książka przedstawia najnowsze rozwiązania techniczne zapewniające osiągnięcie wysokiego poziomu zdolności do prowadzenia: wojny w wymiarze cybernetycznym i informacyjnym oraz siecicentrycznych działań zbrojnych (Network Centric Warfare) na taktycznym poziomie dowodzenia. Współczesne radiostacje zakresu HF/VHF/UHF implementują rozwiązania bezpieczeństwa bezprzewodowych systemów łączności gwarantowane przez programowalne moduły COMSEC/TRANSEC, które posiadają certyfikat umożliwiający przesyłanie cyfrowej mowy (digital voice) i danych na poziomie Top Secret wydany przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa USA (National Security Agency). Obecnie system łączności bezprzewodowej zakresu HF/VHF/UHF na poziomie taktycznym ma szczególne znaczenie, ponieważ zabezpiecza wymianę informacji i danych na potrzeby systemów klasy C3IS (Command, Control, Communications and Intelligence System) w wersji HMS (Headquarters Management System) i BMS (Battlefield Management System). Według założeń programu FCS (Futurę Combat Systems) realizowanego w USA systemy klasy HMS i BMS będą determinować rozwój systemów łączności, systemów uzbrojenia oraz zintegrowanych indywidualnych systemów bojowych. Wszystkie elementy użyte do działań bojowych staną się składnikami zintegrowanego systemu walki opartego o zaawansowaną wymianę i obróbkę informacji (Network Enabled Capability - NEC), począwszy od najniższych szczebli dowodzenia. Zautomatyzowana dystrybucja informacji w systemach HMS i BMS zmienia w zasadniczy sposób planowanie i prowadzenie działań taktycznych. Funkcjonujący w czasie zbliżonym do rzeczywistego system, połączony z inteligentnymi systemami planowania działań, stworzy zdolność do oceny sytuacji, podjęcia decyzji i dystrybucji zadań w czasie rzeczywistym. Przyjęta w publikacji forma prezentacji i narracji zapewnia czynnik wysokiej atrakcyjności dla szerokiego grona patriotów zainteresowanych problematyką obronności oraz czynnych i byłych żołnierzy wojsk łączności, dla których książka opowiada o historii ich służby dla ojczyzny oraz przedstawia dalszą drogę ich następców.
Opracowanie to, związane z dziejami wojny polsko-bolszewickiej lat 1919-1920, wykorzystuje zasób ikonograficzny zgromadzony w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Poprzez dziesięć sylwetek uczestników tej wojny, a zarazem ofiar zbrodni katyńskiej w 1940 roku, ukazana została nić łącząca zwycięstwo Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną z późniejszą o dwie dekady sowiecką zbrodnią na polskich oficerach.W 1920 roku nad Wisłą i Niemnem żołnierze polscy rozgromili siły zbrojne Rosji Sowieckiej i powstrzymali napór komunizmu na Europę. W 1940 roku przywódcy Związku Sowieckiego zdecydowali o dokonaniu masowego mordu na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej.Za sprawą tego albumu powracają do nas poprzez słowa i doskonale dobrane fotografie bohaterów, ich rodzin, bliskich oraz wydobytych z grobów osobistych przedmiotów współtwórcy zwycięstwa z 1920 roku, który dwadzieścia lat później za wierność Polsce zapłacili życiem i spoczęli w przepastnych mogiłach Lasu Katyńskiego, Charkowa- Piatichatek, Miednoje koło Kalinina (Tweru). Tymczasem przed oczami czytelnika rozwijają się niezwykłe losy, począwszy od dzieciństwa, przez lata nauki, pracy społecznej i zawodowej, służby wojskowej, w najróżniejszych życiowych rolach męża, ojca rodziny, duchownego, sportowca, harcerza, urzędnika aż po grób.
Album przedstawia biografie Adama Borysa ps "Pług" - Dowódcy Batalionu Armii Krajowej "Parasol"
Polskie zwycięstwo dla wolności Europy. 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej ukazuje się wartościowa publikacja, zawierająca reprinty artykułów z lat 1920-1933 z prestiżowego "Miesięcznika Wajskowego BELLLONA", poświęconych różnym aspektom i okolicznościom tych doniosłych zmagań. Napisali je uczestnicy wydarzeń, znakomici oficerowie Wojska Polskiego. Wojskowy Instytut Wydawniczy wraz z Centralną Biblioteką Wojskową, przypominając wydarzenia sprzed 100 lat, stworzyli unikatową publikacje zawierającą relacje i wspomnienia uczestników i świadków wojny Rosji bolszewickiej z Polską, w tym Bitwy Warszawskiej, wydane wcześniej na łamach "Bellony" Wśród autorów znaleźli się m.in. gen. Marian Kukiel (w 1920 roku dowódca 24 Brygady Piechoty, później historyk wojskowości i polityk, gen.Tadeusz Ludwik Piskor (adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego - w 1920 roku w bitwie nad Niemnem szef sztabu Polowego Naczelnego Wodza), a także gen. Louis Faury (francuski doradca dowodzącego 4 armią gen. Leonarda Skierskiego, współtwórca Wyższej Szkoły Wojennej).
Dotyczy sławnej obrony i walk z Ukraińcami we Lwowie w roku 1918. Tekst książki równolegle w jęz.: polskim, francuskim i angielskim. Na album składa się bardzo bogaty materiał ilustracyjny (ok. 700 fotografii), podzielony na następujące działy tematyczne: Wstęp (podobizny głównych wodzów i działaczy w czasie obrony Lwowa), "6 odcinków", Wilki, Artyleria, Samochody, Pociąg pancerny, Lotnictwo, Szpitale, Redakcje, Wojsko, Poznań, Kuchnie (Akcja Hoovera), Zniszczenia wojenne, Misje, Sztaby, Miejska Straż Obywatelska, Ochotnicza Legia Kobiet, Virtuti Militari, Cmentarz.
Historia polskiego wywiadu w kontekście rozwoju łączności i organizacji tras pocztowo-kurierskich w okresie II Wojny Światowej.
Ilustrowana Kronika Legjonów 1914-1918 to najwyższej jakości reprint z 1936 roku. Przedstawia dzieje Legionów we Włoszech Data pierwszego wydania: 1936
Zesłańcy, Żołnierze Pielgrzymi... Z Syberii do Ameryki - losy polskiej rodziny