Menu

Agnieszka Urbańska

Połączenie kryminału z ćwiczeniami ortograficznymi? To nie chochlik drukarski, tylko komisarz Grzegorz Przypadek na tropie przestępcy! Jest nim nieuchwytny plakacista, który szkaluje dobre imię szanowanych obywateli Cesarzowic. Grzegorz Przypadek wzywa posiłki – sławnego profesora psychologii i profilera Hieronima Żabczyńskiego. Czy razem uda im się ocalić honor mieszkańców?O tym przekonają się uczniowie klas 5–8, którzy sięgną po książkę. Przy okazji zobaczą, że nauka ortografii może być wciągającą zabawą. Każdy rozdział jest poświęcony innemu zagadnieniu ortograficznemu (np. pisowni wyrazów z „h” i „ch” czy „u” i „ó”) lub gramatycznemu (np. odmianie przez przypadki) i zakończony trzema zagadkami. Dodatkowo trzeba wypełnić luki pozostawione w co trudniejszych wyrazach. A rozwiązania wszystkich zadań i ćwiczeń znajdują się na końcu książki.
Franek Literko staje przed zadaniami na pierwszy rzut oka niemożliwymi. Jak wyhodować bohatera literackiego? Jak ożywić przedmiot? Jak uporządkować burzę koncepcyjną? Przecież to zadania dla superbohatera! Tymczasem Franek to zwykły chłopiec, który dość rzadko korzysta ze swojej wyobraźni. Nawet nie wie, że ją ma. Woli drony i sprzęt elektroniczny. A jednak z pomocą dziadka Czarentego przełamuje się, włącza wyobraźnię i działa.Drogi czytelniku, też włącz wyobraźnię i działaj razem z Frankiem!
Książka Bilet do wyobraźni to przewodnik po świecie literatury dla dzieci. Rekomendacje dotyczą polskich publikacji wydanych po roku 2000 i pozwalają wyłowić te najbardziej wartościowe z gąszczu propozycji wydawniczych. Kryteria są jasne: kształtowanie gustu literackiego już od najmłodszych lat, pielęgnowanie wrażliwości, rozbudzanie otwartości na świat i apetytu na przygody czytelnicze. Ambicją autorki jest też pokazanie, jak pomóc dzieciom sprawnie poruszać się w świecie gatunków i konwencji.Cenna wiedza dla rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz bibliotekarzy.Czytam i polecam czytanie!
W Zabytkowicach zapanowało radosne podniecenie: światowej sławy kobieta-guma, Izabella Ciemnowłos, zapowiedziała swoje występy! Burmistrz, miejscowy poeta, a nawet najlepszy krawiec w mieście – Franciszek Żelazko, nie mogą ukryć wzruszenia… Tymczasem małomiasteczkową idyllę burzy seria przedziwnych wypadków: znika chomik Walizek, z nieba pada piaskowy deszcz, po ulicach biega drób, a burmistrz otrzymuje podłe liściki podpisane przez tajemniczego „G”. Wandzia Węszynos i jej przyjaciele znów mają ręce pełne roboty! Czytaj uważnie, zapamiętuj szczegóły i pomóż Wandzi rozwikłać zagadkę. Ty także możesz zostać prawdziwym detektywem! „Wandzia Węszynos i szajka Gagatk” to trzecia część z czterotomowej serii detektywistycznej przeznaczonej dla najmłodszych dzieci, które potrafią samodzielnie czytać. Świetnie zarysowana intryga, sympatyczna, błyskotliwa, odważna bohaterka i pełne zagadek. Liliputowo z pewnością zdobędą serca małych czytelników. Olbrzymim atutem tej serii jest quiz, dzięki któremu dziecko może poczuć się jak prawdziwy detektyw, ćwicząc jednocześnie ważną umiejętność czytania ze zrozumieniem.
O modzie mówi się, że jest zmienna, o elegancji zaś – że ponadczasowa. Choć moda bywa ulotna, dziewiętnastowieczni Poznaniacy chętnie za nią podążali, a ich garderoby niewiele różniły się od tych eksponowanych w Paryżu, Wiedniu czy niedalekim Berlinie. W co zatem ubierały się poznańskie elegantki od początku XIX wieku do wybuchu Wielkiej Wojny? Jak nosili się wytworni mężczyźni? I czy w XIX wieku istniała moda dziecięca? Autorki niniejszej książki przybliżają nie tylko kwestie ówczesnej mody. Opowiadają także o tym, jak powstawała odzież, kto trudnił się krawiectwem, skąd czerpano pomysły i w końcu – gdzie w Poznaniu można było zadać szyku. Niewątpliwą zaletą publikacji jest zebrana w niej bogata ikonografia: XIX-wieczne ryciny, fotografie, wycinki prasowe, reklamy i anonse. 
Wandzia z przyjaciółmi wyjeżdża na zieloną szkołę do Liliputowa, maleńkiej wsi w Kotlinie Zabytkowickiej. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że jest tam spokojnie i cicho. Pewnego dnia z niewyjaśnionych przyczyn zaczynają znikać starsze panie, a inne, jak na przykład doktor Plasterek, zachowują się dość podejrzanie. Wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie kolejnej zagadki kryje się… w dolince za skałkami, skąd dochodzą tajemnicze dźwięki i gdzie snują się dziwne cienie. Wandzia jest w swoim żywiole… Weź udział w śledztwie. Czytaj uważnie, zapamiętuj szczegóły i pomóż Wandzi rozwikłać zagadkę. Ty także możesz zostać prawdziwym detektywem!
Na ulicy Pomidorowej grasuje… potwór! Nikt go nie widział, nikt go nie słyszał, ale to, że jest, trudno podważyć. Właśnie pożarł śniadanie Maurycego Bomby, znanego w mieście smakosza i kulinarnego pedanta. Ofiarą bestii padła także pyszna owocowa tarta. Tego już było za wiele! Pomysłowe przedszkolaki zakładają więc Klub Deptaczek i Deptaczy, którego zadaniem jest wytropienie niegodziwca. Czy im się uda? Kto okaże się tajemniczym stworem? Przekonajcie się sami! „Potwór z ulicy Pomidorowej” to książka dla tych, którzy lubią się bać.
W Czułowicach Ogromnych żyła pewna królewna, której ulubioną rozrywką było oglądanie łzawych seriali i nieustanne zamartwianie się. W sąsiednim Złociszowie Wielkim mieszkał zaś królewicz znany z uszczypliwości i złośliwości. I jak to w bajce bywa, przyszedł czas, by oboje znaleźli swoje drugie połowy. Czy to możliwe, by królewicz Pinezka stał się nagle wrażliwym wielbicielem zwierząt, a królewna Łezka przestała się smucić? I czy ta historia skończy się szczęśliwie, a jej bohaterowie będą żyli „długo i szczęśliwie”? Przeczytajcie!
Grześ i jego koledzy z podwórka zakładają Bractwo Rycerzy. Odkrywają, że ich sąsiadka, pani Gienia Klopsikiewicz, to najprawdziwsza wróżka, a na poddaszu mieszka czarodziej Patryk Ptak, który robi najpyszniejszą pizzę na świecie. Ale uwaga! Ta książka jest nie tylko dla chłopaków. Każdy rycerz potrzebuje przecież swojej damy. Nawet jeśli nie nosi prawdziwej zbroi, tylko wykonaną własnoręcznie z kartonu i folii aluminiowej. Nie walczy ze smokami, lecz ze śmiecącym wszędzie panem Klocem, a zamiast na rumaku jeździ na rowerze od dziadka lub… plastikowym wielbłądzie znalezionym w piaskownicy, który zamienił się w żywego dromadera! Mądra i pouczająca opowieść o sile dziecięcej wyobraźni i odkrywaniu tego, co naprawdę ważne.
Poznajcie Lilkę - nietypową księżniczkę, która nie przejmuje się tym, co jej wypada, a czego nie. Lubi jeździć na deskorolce i czołgać się po trawie. Uwielbia też tańczyć pod gołym niebem. Bardzo smakują jej ziemniaki pieczone w ognisku i samodzielnie przygotowane pierniczki. Dzięki księżniczce dorośli częściej się uśmiechają i na nowo zaczynają marzyć. Lilki nie da się nie lubić. Zresztą przekonajcie się sami…
Czy można zaprzyjaźnić się z czarownicą? Ależ oczywiście! Z taką jak Tola - na pewno! To czarownica w stu procentach, choć nie ma haczykowatego nosa, nie podpiera się sękatą laską, a na jej ramieniu nie siedzi czarny kot. No i nie jest zła. Co to, to nie. Jeśli chcesz wiedzieć, za pomocą jakich czarów sprawiła, że jej sąsiad Grześ wreszcie zaczął się uśmiechać, plac zabaw wyładniał i zrobił się kolorowy, a zbój Kostas Ponuras przestał być smutny, sięgnij po tę książkę. Przekonasz się, że czarować można także słowem. Zazwyczaj wystarczy kilka słów, a czasem nawet jedno słówko…
Kapciuchowo to niezwykły świat zwykłych przedmiotów, które ożywają – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – gdy spuścimy je z oka choćby na sekundę. Wtedy okazuje się, że to indywidualiści, którzy mają własne upodobania, ulubione zabawy, kłócą się, chorują, przeżywają gorsze lub lepsze dni, a przede wszystkim potrzebują ciepła i czułości. Pomponiuszki wyruszają więc na poszukiwania zastępczej babci, puchacze-szuracze i chodaki-tupaki urządzają bitwę, a pantofelek Felek zakochuje się w łyżce Miszce. Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem Papucia Mądrusia. Co się jednak stanie, gdy do Kapciuchowa zawita tajemnicza kapciownica?
Poznaj niezwykły świat zwykłych przedmiotów, które ożywają – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – gdy spuścimy je z oka choćby na sekundę. Wtedy okazuje się, że mają własne marzenia, ulubione zabawy, kłócą się, chorują, przeżywają gorsze lub lepsze dni, a przede wszystkim potrzebują ciepła i czułości. Szczerbaki, połamańce i inne porzucone na strychu meble marzą o obecności człowieka, a jedno z krzeseł chciałoby być rumakiem i wziąć udział w wyścigach konnych. Król Krzesisław Drugi – władca wszystkich mebli – pragnie podróżować po świecie i stać się kimś sławnym. Jak zakończą się przygody niezwykłych przedmiotów i czy uda się im spełnić swoje marzenia?
Czy wiesz, co może ci grozić, jeśli pozwolisz sobie na znudzenie i zniechęcenie? Uważaj! Kurzos nudelis czai się wszędzie! Jeśli myślisz, że w małych miasteczkach czas się tylko wlecze i nie ma mowy o żadnej przygodzie, jesteś w błędzie. Bo w Zakurzewicach dzieją się rzeczy zdumiewające i straszliwe! Wszystko zasypuje kurz. Zwierzęta, domy, kwiaty, ulice tracą kolory. Ludziom robi się smutniej i smutniej... Agnieszka i jej mama dziennikarka wyruszają, aby zgłębić przyczynę niezwykłego zjawiska i przywrócić mieszkańcom Zakurzewic radość życia. A zadanie to niełatwe. Niezbędne okazuje się wsparcie niezrównanego Prezesa Fabryki Pomysłów (różnych), szympansa Klemensa. Czy energiczny małpiszon – przy wsparciu Agnieszki i wielu zakurzewiczan: Hieronima, Karolka, panny Klementyny i innych oraz rzeczy zwykłych-niezwykłych (taborety maszerują, fotel spada z nieba, czajnik gwiżdże na wszystko) – odkryje, skąd i dlaczego wziął się złośliwy prześladowca? Czy wezwana w trybie pilnym ekipa sprzątaczy (z lwem i żyrafą na czele) pomoże go pokonać? Przeczytaj, a nuda ucieknie na koniec świata! Akcja wartka jak woda z magicznego ogrodowego węża, przygoda goni przygodę, szarość rozpraszają skrzydła Ptaka Fruwaka... Nawet taki uniwersytecki mędrek bez kłopotu odróżnia śmiertelną nudę (odgrywającą zresztą złowieszczą rolę w tej książce) od rozjaśniającej świat rozrywki. Bo taką właśnie zdolność ma ta brawurowa opowieść o miasteczku Zakurzewice, w którym nawet niemożliwe jest możliwe... A przy tym goszczą w niej harmonijnie: poezja, fantazja, dobroć i czułość. prof. Stanisław Bereś