Menu

Anna Dobrowolska

Anna Dobrowolska to polska publicystka i producenta filmowa. Od 2002 roku jest odpowiedzialna za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali oraz programów telewizyjnych. Jedną ze zrealizowanych przez nią produkcji był film pt. „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Ostatnio dla Netflixa wyprodukowała wraz z Leonardo DiCaprio dokument „Walka”. Obecnie pracuje nad filmem o Wilhelmie Brasse.

Anna Dobrowolska – cenne publikacje

Pisarka ma na swoim koncie kilka ważnych publikacji, które cieszą się dużym uznaniem czytelników. Jej pierwszą książką był „Popularny słownik wychowania prorodzinnego i seksualnego”. Wydany został przez Agencję Promo-Lider w 1996 roku. W 2017 opublikowana została przez wydawnictwo BJ Service kolejna pozycja tej autorki pt. „ Tashi i cień śnieżnej pantery”. W 2018 roku wraz z Mikołajem Brenk, Tomaszem Bugaj i innymi autorami, Anna Dobrowolska opublikowała książkę pt. „Obrzeża społeczne Warszawy w latach 1945 – 1989”, wydaną przez IPN. W 2020 roku została opublikowana przez Krytykę Polityczną kolejna pozycja tej pisarki, pt. „ Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL”.

Historia człowieka, który fotografował piekło

W dorobku Dobrowolskiej najnowszą publikacją jest książka pt. „ Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”. Pisarka opowiada historię obozowego fotografa. Człowiek ten wykonywał na zlecenie nazistów zdjęcia do obozowych kartotek i dokumentacji eksperymentów doktora Mengele. Fotografie stały się później dowodem zbrodni przeciw ludzkości. Reportaż wydany został 3 października 2022 roku, przez wydawnictwo Znak.
Polska lat 80. zwykle kojarzy się z szarością, niedoborami i kryzysem. To czas rosnących wpływów Kościoła katolickiego i słabnącej siły komunistycznej ideologii. W tak namalowanym pejzażu życie codzienne ostatniej dekady PRL jawi się jako ciągła walka z gospodarką niedoboru i aparatem totalitarnego państwa, łatwo wpisująca się w martyrologiczną legendę o trudach życia w komunistycznej Polsce. Podobnie opowiadana jest historia seksualności tego okresu – jako codzienna batalia z pruderyjną moralnością, niedoborami wiedzy o seksie i brakiem dostępu do komercyjnej erotyki. Przedstawiona w tej książce historia polskiego naturyzmu stanowi przeciwwagę dla tej opowieści. Zamiast szarości zobaczymy w niej błękit wakacyjnego nieba i promienie lipcowego słońca. Zamiast kolejek przed sklepami, tłumy wesołych ludzi na plaży w Chałupach. W miejsce wstrzemięźliwej katolickiej etyki seksualnej swobodny stosunek do nagości i zabawy z lekko tylko skrywanym podtekstem erotycznym. Wszystkie te zjawiska skłaniają do zadania pytania o alternatywną historię Polski – tą w której nagość i cielesność nie są tematami tabu, a radość z życia i seksu zastępuje narodową martyrologię.
Praktyczny samouczek gramatyczny przeznaczony jest dla wszystkich uczniów klas czwartych, którzy boją się, bo nie rozumieją gramatyki – i tych, którzy po prostu czują się niekomfortowo, gdy sprawdzana jest ich wiedza, i tych, którzy dobrze sobie radzą, ale ze spokojem chcą się przygotować do nieuchronnie czekającego ich sprawdzianu.Zawartość merytoryczna książki obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu gramatyki polskiej zgodne z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej, według której każdy nauczyciel języka polskiego prowadzi lekcje z klasą czwartą. Z samouczkiem nie nauczysz się ani mniej, ani inaczej, możesz tylko… wiedzieć i umieć to, co jest wymagane przez twojego nauczyciela.
Książka Anna Dobrowolskiej "Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego" Historia człowieka, który fotografował piekło. „Nazywam się Wilhelm Brasse. Jestem fotografem. Od września 1940 roku byłem więźniem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wykonałem ponad 50 tysięcy zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów doktora Mengelego” – tak swoją opowieść zaczyna człowiek, którego zdjęcia stały się dowodem zbrodni przeciw ludzkości. Wilhelm Brasse, dwudziestotrzyletni mężczyzna z Żywca, trafił do Auschwitz. Spędził tam ponad cztery lata i na zlecenie nazistów prowadził dokumentację fotograficzną. Po wojnie jego zdjęcia obiegły cały świat, dając świadectwo tragedii ponad miliona osób. Brasse po tym, co widział w Auschwitz, nigdy nie wrócił do zawodu. Mroczne wspomnienia z obozu nie pozwoliły mu wykonywać zwykłych fotografii. Byłem fotografem w Auschwitz to pierwszoosobowa relacja z obozowego piekła. „Jestem pod dużym wrażeniem tej książki. Nie jest to praca naukowa ani też sensu stricte pamiętnik, ale wnosi bardzo dużo do wiedzy dzisiejszych zwyczajnych ludzi nie tylko o obozie, lecz i o systemie, który takie obozy stworzył.” Władysław Bartoszewski "Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego" - książka Dobrowolskiej Anna Dobrowolska – polska producentka filmowa, a wcześniej publicystka. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film Portrecista, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie, a ostatnio wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa dokument Walka. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brassem, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.
Kim były gruzinki, mewki czy dewizówki? Co w świecie pracy seksualnej zmienili ściągnięci przez Gierka wraz z zachodnimi inwestycjami biznesmeni? Jak przemiany obyczajowe lat 60. i 70. wpłynęły na tożsamości, a kryzys ekonomiczny lat. 80. na codzienną pracę, osób świadczących usługi seksualne? „Zawodowe dziewczyny” to wnikliwa historycznie, feministycznie wrażliwa opowieść o prostytucji i pracy seksualnej kobiet w latach 1945–1989. Autorka czerpiąc z milicyjnych dokumentów, a także radiowych i prasowych tekstów, opisuje proces stopniowego upodmiotowienia kobiet, które świadczyły usługi seksualne - od „gruzinek” po „dewizową” pracę seksualną. To nowe odczytanie tematu, który w czasach PRLu był tabu, a także nowe spojrzenie na historię obyczajów Polski Ludowej.
CZWARTOTEŚCIKI Z POLSKIEJ GRAMATYKI, Praktyczny samouczek gramatyczny.Praktyczny samouczek gramatyczny przeznaczony jest dla wszystkich uczniów klas czwartych, którzy boją się, bo nie rozumieją gramatyki – i tych, którzy po prostu czują się niekomfortowo, gdy sprawdzana jest ich wiedza, i tych, którzy dobrze sobie radzą, ale ze spokojem chcą się przygotować do nieuchronnie czekającego ich sprawdzianu. Zawartość merytoryczna książki obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu gramatyki polskiej zgodne z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej, według której każdy nauczyciel języka polskiego prowadzi lekcje z klasą czwartą. Z samouczkiem nie nauczysz się ani mniej, ani inaczej, możesz tylko… wiedzieć i umieć to, co jest wymagane przez twojego nauczyciela.
Uszy do góry! to pozycja przeznaczona dla terapeutów pedagogicznych do pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzonymi funkcjami słuchowymi, w tym również z zaburzeniami przetwarzania słuchowego (ang. auditory processing disorder APD). Może być ona jednak wykorzystywana z powodzeniem także w terapii dorosłych, gdyż zarówno materiał językowy użyty do zadań, jak i metoda pracy mają charakter uniwersalny. Ćwiczenia, pomyślane w formie rebusów słuchowych, mają za zadanie doskonalić:- uwagę słuchową ukierunkowaną na słowie mówionym,- słuchową pamięć operacyjną,- słuch fonemowy,- świadomość fonologiczną, - sprawność językową.
KTO SŁUCHA, NIE BŁĄDZI Zadania doskonalące uwagę i pamięć słuchową. Prezentowana publikacja stanowi zbiór atrakcyjnych i przyjaznych dziecku zadań, których celem jest kształcenie uwagi i pamięci słuchowej. Proponowane ćwiczenia dodatkowo: poprawiają koncentrację, doskonalą orientację przestrzenną, kształcą umiejętności matematyczne (w tym kalkulacje dokonywane w umyśle), angażują i rozwijają umysł w zakresie operowania zróżnicowanym zestawem danych (o dwóch i więcej zmiennych), kształcą słuchową pamięć operacyjną.Zadania mają charakter wielowymiarowego doskonalenia szeroko rozumianej sprawności umysłowej, funkcjonalnej i poznawczej dziecka. Mogą być stosowane i na zajęciach terapii pedagogicznej, i w domu przez rodziców lub opiekunów jako forma atrakcyjnej zabawy edukacyjnej. Materiały dla dzieci w wieku 9–15 lat.
Godność, odwaga, poszanowanie tradycji i wierność zasadom to cechy, które łączą małych bohaterów niniejszego zbioru. Każdemu z nich przyszło dorastać w niełatwych okolicznościach, każdego los wystawił na ciężką próbę, a decyzje, które muszą podjąć, mogą zaważyć na losie ich bliskich. Wzruszające i pouczające historie, pasjonująca fabuła i pobudzające wyobraźnię opisy przyrody to niewątpliwe atuty tej książki.