Menu

Anna Skowrońska

Na świecie są tysiące ulic. Niektóre są bardzo strome, inne płaskie. Jedne szerokie, inne wyjątkowo wąskie. Są hałaśliwe lub spokojne, czyste lub brudne… Trudno znaleźć dwie identyczne. Codziennie nimi chodzimy lub stoimy w korkach. Czasem świętujemy albo protestujemy. Jakie są ulice świata? Co opowiadają o swoich mieszkańcach? Dzięki tej książce dowiesz się skąd pochodzą nazwy Broadway, Nowy Świat czy Safdarjung. Zobaczysz, dlaczego w niektórych miastach zmienia się patronów alei, bulwarów i zaułków. Przeczytasz o akcji, która miała pokazać, jak bardzo brakuje kobiet w nazwach paryskich ulic. Przeniesiesz się w przeszłość, by pospacerować Aleją Procesyjną w Babilonie, świętą drogą starożytnego Rzymu i ulicami żydowskiego Lublina. Dołączysz do zabawy w Pampelunie lub Nuuku albo przyjrzysz się wielkim protestom w Mińsku, Teheranie lub Indiach. Ulice będą twoim przewodnikiem po różnorodnych miejscach, historiach i zwyczajach!
Jeśli chcesz wiedzieć, skąd pochodzi to, co jesz, musisz pochylić się i spojrzeć pod nogi. Drzewa i trawy, warzywa i owoce czerpią pokarm z ziemi. Jeśli jest zanieczyszczona, skażone zostaną i rośliny, i pasące się na nich zwierzęta. A wtedy szkodliwe substancje znajdą się również na twoim talerzu! Z tej książki dowiesz się więcej o ziemi – glebie. Zobaczysz też, że jest ona jedynie naskórkiem Ziemi – planety. A jak powstał nasz błękitny glob? Jak się zmieniał i jak zmienia się nadal? Jakie kryje skarby? Jak korzysta z nich człowiek? Nasza planeta czeka, byś o nią zadbał, a dbałość zaczyna się od wiedzy. Po WIETRZE, WODZIE I OGNIU nadchodzi czas na ZIEMIĘ, ostatni tom ekologicznej serii o żywiołach!
Dzięki tej książce poznasz ogień, który ogrzewa, oświetla, karmi, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć. Dowiesz się jak powstaje burza i co to jest wulkan. Przeczytasz o wpływie pożarów na klimat. Odkryjesz, co decyduje o kolorze płomieni, jak daleko może dotrzeć sadza z płonącej tajgi i co mały bóbr może zdziałać w walce z pożarami. Zobaczysz, jak dawniej ludzie wykorzystywali ogień do ogrzewania i oświetlania , a jak robią to dziś. Poznasz historyczne pożary , płonące stosy, ale też kult ognia i ogniste stwory. Po WIETRZE i WODZIE przyszedł czas na opowieść o OGNIU.
Nie możemy bez niej żyć. Stykamy się z nią codziennie. Wiąże się z najpiękniejszymi, ale i bardzo groźnymi zjawiskami w przyrodzie. Czym jest woda? Jak powstała? Jakie ma właściwości i co z nich wynika? Przeczytasz o wpływie mórz i oceanów na klimat. Dowiesz się, jak z wody zrobić prąd. Poznasz najgłębsze miejsce świata i lodową pustynię. Zobaczysz, jak ludzie wykorzystywali wodę do podróży i transportu towarów. Przekonasz się też, jak od lat ją zaśmiecają i zatruwają. Zrozumiesz, jak ty sam możesz o nią zadbać.
Ta książka zabierze was w niezwykłą podróż. Zobaczycie co dzieje się gdy nadciąga tornado, jak wędruje pył znad Sahary i jak szybuje albatros. Dowiecie się jak powstaje wiatr i jak z niego zrobić prąd. Dotrzecie do nowoczesnych farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji i do starodawnych wiatraków w Iranie. Przeczytacie o tym gdzie wieje samum, a gdzie halny i kto szybował nad Himalajami. Będzie też na co popatrzeć, bo ilustracje zrobiły doskonałe polskie graficzki Agata Dudek i Małgorzata Nowak. „Wiatr” to 64 strony, które rozbudzą ciekawość poznawania zjawisk w przyrodzie.
"Alfabet polski" doskonałą lektura uzupełniająca. Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Od Althamera i andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę. Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami.