Menu

Anonim

"Żywot Łazika z Tormesu" jest hiszpańskim anonimowym opowiadaniem opublikowanym w 1554 roku, które już w 1559 trafiło na indeks ksiąg zakazanych. Książka ta zapoczątkowała tak zwany nurt powieści łotrzykowskiej, pikarejskiej. Utwór odwołuje się do typu postaci nazywanego po hiszpańsku picaro – młody chłopiec lub dziewczyna, unikający nędzy i wysiłku poprzez chwytanie się najrozmaitszych sposobów i pozostający w opozycji do społecznej obyczajowości. Opowiada historię chłopca z okolic rzeki Tormes. Wobec braku opieki ze strony rodziców musi on sam poszukać sobie źródła utrzymania, które uchroniłoby go przed głodem. Pracuje m.in. jako przewodnik złośliwego ślepca czy giermek biednego szlachcica. Z ogromną energią i sprytem bohater dąży do znalezienia sobie miejsca w brutalnym świecie i uniknięcia nędzy przy możliwie małym nakładzie pracy. Przygody Łazarza opisane są z dużą ilością ironii i optymizmu. Niniejsze wznowienie, w tłumaczeniu Maurycego Manna, jest pierwszym w Polsce od przeszło sześćdziesięciu lat, zostało również uzupełnione esejem dr. Sonii Fajkis, w którym przybliża problematykę literatury pikarejskiej.
W klasztorze na wyspie Cruta umiera Marcin de Vaux. Przed śmiercią spowiada się zakonnikowi oraz czeka na przybycie swojego syna Pawła. Gdy ten przybywa z tajemniczym starszym osobnikiem, Marcin de Vaux wyjmuje pistolet i strzela, po czym sam niedługo umiera. W ten sposób pozbawił życia ojca niejakiej tancerki Adrei, która po latach zakochuje się w Pawle de Vaux. Przeszkodą dla ich szczęścia jest tajemniczy mnich, który wykorzystuje pozyskane informacje dla osiągnięcia własnych celów.
Cykl klasycznych legend arturiańskich w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Sir Gawain nie może się doczekać, by udowodnić, że jest godny miejsca przy okrągłym stole. Kiedy w Camelocie pojawia się zielony olbrzym, wygląda na to, że rycerz dostanie swoją szansę. Jednak zamiast wspaniałej przygody, na jaką Gawain miał nadzieję, czeka go prawdziwe i – jak się wydaje – z góry skazane na porażkę wyzwanie, które wystawi jego rycerski honor na ciężką próbę.
Cykl klasycznych legend arturiańskich w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Artur Pendragon musi obronić swoją koronę przed czyhającymi na nią monarchami. Pomoże mu w tym magiczna pochwa i nowy miecz od Pani Jeziora. Jeśli wygra, czy piękna Ginewra wróci z nim do Camelotu, by go poślubić? I kto zasiądzie przy Okrągłym Stole?
Cykl klasycznych legend arturiańskich w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Kiedy dwaj chłopcy ratują starszego mężczyznę przed rabusiami, dowiadują się o turnieju w Londinium, który rozstrzygnie, kto zostanie następnym królem Brytanii. Starszy, Kay, bardzo chce okazać się godnym tej roli. Młodszy, Artur, jest zadowolony ze swego wiejskiego życia, ale pewnego dnia odkrywa miecz wbity w kamień...
Klasyczne legendy arturiańskie w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Tom 2. „Mroczna czarodziejka”. Szczęśliwe dzieciństwo Morgany kończy się, gdy Król Uther wypowiada wojnę jej ojcu. Dziewczynka zostaje wysłana z ukochanego domu w Tintagel do klasztoru, w którym spędza następnych osiem lat. Tam z pomocą tajemniczej Iony odkrywa swe mroczne moce, uczy się też je kontrolować. Do dnia, gdy otrzymuje niespodziewany list, a wraz z nim szansę na zemstę...