Menu

Antoni Ferdynand Ossendowski

„Autor ucieka w książce w świat wieczyście kojącej przyrody. Z entuzjazmem opisuje nam piękno zachowanych kniei i borów, puszcze augustowską, knyszyńską, białowieską, kurpiowską. Odezwały się tu podstawowe jego pasje: podróżnicza i łowiecka – i z nich wydobył te obrazy, emocje i refleksje, które mają zachęcić czytelnika, a zwłaszcza młodzież, do bliższego poznania i umiłowania leśnych oddechów kraju” (na podstawie recenzji z 1936 r.).
„Do polskich opisów podróży do Ziemi Świętej przybyła obecnie książka Ossendowskiego, napisana z właściwą autorowi swadą. Podróże są żywiołem Ossendowskiego, który z krajów zwiedzanych umie wydobyć ciekawą anegdotę i znaną sobie literaturę przedmiotu połączyć z bezpośredniością wrażeń. Na tle czasów współczesnych znalazło się oczywiście sporo miejsca także dla aktualnej sprawy żydowsko-arabskiej i w ogóle dla syjonizmu. Wprost beletrystycznie przedstawił Ossendowski całą swą podróż, wplątując w nią także ustępy nowelistyczne. Książka napisana zajmująco” (z recenzji z 1931 r.).
Ogorzały od saharyjskiego suchego i gorącego wiatru wywołującego burze piaskowe, Ossendowski przemierza bezkresy Afryki Północnej. Wnikliwym okiem opisuje kultury arabskie, obyczaje wyznawców Mahometa w Algierii i Tunezji. Świat, który odmalowuje, przeraża i zachwyca, odstręcza i fascynuje, nie pozostawia czytelnika obojętnym.
Kolejna fascynująca książka prof. Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego opisuje jego podróż przez zachodnią połać Afryki Podzwrotnikowej, obfitującej w przedziwny czar życia plemion, o których czytaliśmy ongiś bajki, nie wiedząc o tym, że są to bajki prawdziwe. Ossendowski odkrywa je dla nas na nowo. (na podstawie recenzji z 1929 r.).
Autor był jednym z nielicznych polskich podróżników, który „czarny ląd” przemierzył wzdłuż i wszerz. Książka jest barwną relacją z wyprawy po marokańskiej części Afryki Północnej. Podróżując wraz z żoną Zofią, Ossendowski skrzętnie notuje piękne legendy, zajmujące opowieści z życia tubylców, a także własne wrażenia i spostrzeżenia. Dostrzega także islamskie zagrożenie dla Europy. „Będąc w Afryce, zrozumiałem ostatecznie, że nasza cywilizacja jest zagrożona, że przed bramami naszej europejsko-chrześcijańskiej twierdzy stoi już wróg – wróg, który mógłby być przyjacielem, lecz w którego sercu rozpaliliśmy niebacznie płomień gorącej i ślepej nienawiści” – pisał.
Nudne początkowo wakacje czternastoletniego Władka okazują się z czasem fascynującą, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji przygodą. Razem z przyjacielem musi stawić czoła niebezpiecznej dżungli, dzikim zwierzętom, obcym ludom i oczywiście odnaleźć skarb. Czytając, w pewnym momencie zostajemy zaskoczeni, jak losy młodego bohatera stają się naszymi.   Skarb Wysp Andamańskich to pełna przygód, bohaterstwa i barwnych opisów powieść nie tylko dla młodzieży. Dostarcza doskonałej rozrywki, ale nade wszystko ukazuje, co w życiu jest najważniejsze.
Ferdynand Antoni Ossendowski: Książka, znajdująca się w ręku Czytelnika, zawiera moje korespondencje, posyłane do pism angielskich, amerykańskich, włoskich, hiszpańskich i szwedzkich. Są to luźne opisy poszczególnych kolonii zachodniej Afryki podzwrotnikowej, życia i obyczajów niektórych szczepów murzyńskich, przygód osobistych i przeżyć myśliwskich. Słowem jest to książka, dająca świeże, jeszcze nieklasyfikowane i nie ujęte w całość spostrzeżenia, wrażenia i myśli podróżnika-literata.
Zbiór opowiadań rozgrywających się w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Autor opisuje losy młodych żołnierzy-patriotów walczących z nawałą bolszewicką.
Pierwsza z książek cyklu powieściowego „Na przełomie”. Akcja rozpoczyna się w 1906 roku w Genewie, gdy spotykają się ze sobą młodzi ludzie różnych narodowości. Ich historie naznaczone zostają wkrótce Wielką Wojną, która zmienia ich życie i sposób patrzenia na świat. Biorą w niej udział po różnych stronach konfliktu. Po wojnie spotykają się ponownie, ale są już zupełnie innymi ludźmi…
Książka “Huragan” to zbiór nowel przedstawiających życie w koloniach francuskich i angielskich początkiem XX wieku. Spis treści: Huragan Los „Królewskiej żony” (Z życia afrykańskich kolonii) Pomysł „Białych diabłów” Zbrodnia szeryfa z Balasor (Z podróży po Indiach) Wicher. Opowieść z życia Arabów współczesnych
Klasztory tybetańskie, mnisi, Polak dr Adolf Firlej, księżniczka indyjska, miłość, agent NKWD, intrygi wywiadu sowieckiego, walka o wpływy w Azji – to wszystko w powieści “Pierścień z krwawnikiem”.
Petersburg topił się w pomroce. Żółta, zimna mgła, niby opary z dna głębokiego grobu, przelewała się poprzez granitowy parapet wybrzeża, otulała potężne szare bloki, podtrzymujące posągi dwóch sfinksów, sączyła się spoza żelaznych krat zasypanego śniegiem skweru, ze szczelin w odłupanym tynku żółtych budynków rządowych i z liści akantu, zdobiących głowice kolumn na gmachu Akademii Sztuk Pięknych. Sama ziemia nawet — stwardniała, skuta mrozem, opancerzona brukiem z okrągłych kocich łbów, kurzyła się kłębami i smugami mgły, która hamowała oddech, kleiła powieki i wchłaniała bez śladu żółte plamy palących się latarń ulicznych, chociaż zegar na wieży fortecy niedawno wybił drugą po południu.
W książce Autor zawarł teksty napisane po podróżach, które odbył po Afryce Północnej i Środkowej, Hiszpanii oraz Stanach Zjednoczonych.
Powieść “Na straży” jest kontynuacją książki “Wańko z Lisowa”. Po raz pierwszy wydana w formie książkowej – w latach 1936-1937 zamieszczana w odcinkach na łamach “Małego Dziennika”. Na dwór księcia Bolesława Rogatki w Legnicy przybywa ukrywający się przed zemstą Krzyżaków Spycigniew Lis… Tak o tej książce pisano zapowiadając druk odcinków w “Małym Dzienniku”: (…) Powieść oczaruje nas legendą wieków, potęgą turniejów rycerskich, błyskiem piorunowym miecza, płomieniem bohaterstwa i poświęcenia, poezją czystej i wzniosłej miłości. Nieprzeliczone szeregi zakutych w stal rycerzy, bezkresne puszcze i ponure zamczyska krzyżackie powstaną przed oczyma naszych Czytelników!
Trzecia część cyklu powieściowego „Na przełomie”. Henryk Nesser to paryski dziennikarz, sceptyk i materialista. Wybucha I wojna światowa. Nesser zostaje korespondentem wojennym, wraz z upływem czasu zaczyna weryfikować swoje dotychczasowe cyniczne podejście do świata. Pomaga rannym wynosząc ich z pola bitwy, udaje mu się dostać do Rosji, wreszcie zaciąga się jako ochotnik do wojska francuskiego, aby wykonywać najbardziej niebezpieczne misje pod Verdun.
Na dalekiej i niegościnnej północy, gdzie panują noc polarna i wieczna zmarzlina, a na niebie widuje się zorze, mieszkają ludzie trudniący się jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów świata – łowiectwem i traperstwem. Ossendowski przybliża nam ich sposób życia oraz warunki naturalne, jakie ich otaczają, opisując epizod z życia myśliwego Marusza i jego wiernej suczki Czao-Ra, obejmujący czas jednego roku. Poznawszy jego rodzinę i rodzinę psa, zagłębiamy się razem z nimi w dziką tajgę i surową tundrę, by poznać tajniki życia tamtejszych zwierząt i sposoby polowania na nie, a także zmierzyć się z mrożącym krew w żyłach niebezpieczeństwem, jakie na łowcę może czyhać za każdym krzewem…
Odcięci od świata, nieznający drogi do domu, porzuceni na bezludziu – Henryk, Romek i Irenka Broniewscy muszą, mimo młodego wieku, samotnie stawić czoła niebezpiecznej przygodzie! Opuszczając wraz z ojcem Tientsin, gdzie mieszkali, nie spodziewali się, że ich samolot napotka tajfun i zostanie zniesiony aż na skraj bezlitosnej pustyni Gobi, a tam – zmuszony do awaryjnego lądowania. Dorośli odeszli, by sprowadzić pomoc, ale już nie wrócili, pozostawiając trójkę dzieci samych przeciwko okrutnej naturze. Teraz czeka je codzienna walka o przetrwanie, w której liczą się przede wszystkim współpraca i pomysłowość, ale także otwartość umysłu i dobroć serca, bowiem wkrótce może się okazać, że ta dziewicza kraina nie jest aż tak bezludna, jak mogło się na początku wydawać…
Afrykę widzianą oczami Ossendowskiego przepełnia magia. Patrzy on na obcy sobie świat oczami przybysza z cywilizowanej krainy, wyznając ideę szlachetnego dzikusa i wielbiąc romantyczny aspekt podróży w pierwotny kraj, zamieszkały przez pierwotnych ludzi, a choć opisuje ledwie zwyczajne procesy zachodzące w przyrodzie i społeczeństwie tego kontynentu, czytając jego dzieło, czujemy się tak, jakbyśmy się zagłębiali w najoryginalniejszą powieść fantastyczną. Jego relacja z podróży przybliża nam, nieobeznanym i współczesnym, właściwe czasom kolonialnym doświadczenie obcości – niepowtarzalne spotkanie z Innym, zarówno światem, jak i człowiekiem.
W świecie, w którym żaden pracodawca nie zatrudni byłego więźnia, resocjalizacja po odbyciu wyroku w zakładzie karnym jest prawie niemożliwa, dlatego większość przestępców kończy jako recydywiści. Eryk Stefan, lekkoduch aresztowany za kradzież z domu własnej ciotki, nie zamierza się jednak poddawać – jako osadzony nr 13 przechodzi przemianę i po wyjściu na wolność, zmieniwszy imię na Pitt Hardful, zamierza ciężką pracą i własną pomysłowością wyjść na uczciwą drogę życia. Na tym jednak jego ambicje się nie kończą – ciągnie bowiem za sobą wielu innych, których losy zboczyły ze ścieżki prawa, i daje im drugą szansę. Sam jednak nosi w sercu mroczne pragnienia i nienawiść… Od targanego sztormami pokładu „Witezia”, na którym rządzi niepodzielnie kapitan Olaf Nilsen, po skutą lodem tundrę wokół jeziora Tajmyr, Ossendowski zabiera nas w morderczą i pełną zawirowań podróż po bezmiarze ludzkich dążeń, ułomności, wad i ukrytej szlachetności, jaką czasem można spotkać nawet na dnie rynsztoka! Kontynuacją powieści "Biały Kapitan" jest książka "Okrety zbłąkane".
Okręty zbłąkane są kontynuacją powieści Biały Kapitan. Wzbogaciwszy się na złocie wydobywanym nad jeziorem Tajmyr, Pitt Hardful, niegdysiejszy więzień nr 13 – Eryk Stefan, wybudował willę i zajął się działalnością biznesową. Tymczasem odrzucona przez niego Elza Tornwalsen, swego czasu ukrywająca się pod nazwiskiem Otto Lowe jako majtek na „Witeziu”, porzuciła rodzinne Lofoty, aby zdobyć wykształcenie, i została znaną pływaczką. Wszystko mogłoby wskazywać na to, że historie tych dwojga ludzi dobiegną końca daleko od siebie, jednakże los niespodziewanie łączy ich drogi raz jeszcze, gdy Pitt postanawia powrócić do roli „białego kapitana” i kontynuować rozpoczęte na Tajmyrze dzieło resocjalizacji, tym razem biorąc na cel nie byłych więźniów, ale ludzi średniego stanu, przesiąkniętych trucizną niesprawiedliwej cywilizacji. Czy spotykając się po latach, Pitt i Elza rozpoznają w sobie nawzajem tych samych ludzi, których żegnali, czy też kogoś zupełnie innego? Czy ich serca, zbłąkane okręty, będą miały dość sił, by wypłynąć z mgły i razem kontynuować żeglugę do wspólnego celu?
Od nigeryjskiej dżungli, przez bezkresny Ocean Atlantycki, aż do nowojorskich drapaczy chmur, podróż młodego Y obfituje w niesamowite przygody! Najpierw wiejski sierota, później wódz, rru, mający pod swą opieką dzieci ze swojej wioski, czarnoskóry chłopiec wbrew wszelkim przeszkodom dostaje się do Ameryki, a tam spełnia swoje marzenie i zostaje milionerem. Razem z nim i jego najlepszym przyjacielem, Llo, poznajemy tajemnice równikowych puszcz i pustyni oraz przeżywamy straszliwe kryzysy i wzruszające momenty triumfu w atmosferze prawdziwej przyjaźni, odwagi, miłości bliźniego i bezwarunkowej wiary we „Wspaniałego” – Boga, którego nieoświecony Y wyczuwa, ale musi Go jeszcze znaleźć!
Enriko Kastellar, uczeń szkoły franciszkańskiej w hiszpańskiej kolonii w Afryce, łączy w sobie dwa dziedzictwa; jest synem czarnoskórej Beliry i hiszpańskiego hrabiego, po którym nosi nazwisko. Jako mulat, nienależący na wyłączność do żadnej z ras, po obu stronach jest pogardzany i wyszydzany. Mimo tych przeciwności losu, postanawia zadziwić świat swoją ambicją i determinacją – wszystko z miłości do hiszpańskiej szlachcianki, Lizy. Jednakże nawet będąc u szczytu sławy i popularności w świecie białych ludzi, nie może zapominać, że w jego żyłach płynie także krew afrykańska… Przed Wami poruszająca opowieść o schyłku epoki kolonialnej i o starciu dwóch jakże odmiennych cywilizacji, ale przede wszystkim – o niezmiennej, jednakowej dla każdej rasy i kultury, naturze człowieczeństwa.
Lekarz i mistyk – wydawałoby się, że nie można znaleźć dwóch bardziej przeciwstawnych profesji, a jednak zdolne były połączyć się w jednej osobie, Wacławie Piotrowskim. Pewnego dnia początkujący psychiatra przypadkiem wchodzi w posiadanie starego listu, który nakieruje jego życie na zupełnie nowe tory, a jego rozwijające się dopiero zdolności paranormalne zostaną wystawione na ciężką próbę. Na jego drodze stają bowiem stary czarownik, kobieta, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo i uwikłany w gangsterskie rozgrywki malarz – wszystkich ich łączy owiana tajemnicą zbrodnia, której korzenie sięgają czasów I wojny światowej. Nadnaturalne moce, dzięki którym śledztwo na temat wydarzeń, których nie pamięta już prawie nikt z żyjących, niosą jednak ze sobą więcej mrocznych sekretów, niż mogą rozwiązać…
Na początku dwudziestolecia międzywojennego Szanghaj, jedna z największych chińskich metropolii, zostaje zalany falą imigrantów z północy, uciekających przed reżimem bolszewików. Jednym z nich jest Sergiusz Wagin – młody Rosjanin o straszliwej i tajemniczej przeszłości. Po długiej i wyczerpującej ucieczce przed uparcie tropiącym go agentem, osiada w dzielnicy Czapei i decyduje się na ostateczną konfrontację, by móc wreszcie rozpocząć nowe życie, wpierw jako redaktor prasowy, a później – działacz polityczny. Śledząc jego losy, poznajemy gorzką codzienność emigracji rosyjskiej w Chinach, a także zawiłości azjatyckiej polityki i specyfikę społeczeństwa Państwa Środka, zagłębiając się równocześnie w głęboko skrywane odmęty duszy ludzkiej i… serca, które nawet w najczarniejszej godzinie życia okazuje się zdolne do odczuwania trzech najważniejszych cnót: wiary, nadziei i miłości.
1 2 3 4 5
z 5
skocz do z 5