Menu

Barbara Ehrenreich

Barbara Ehrenreich urodziła się 26 sierpnia 1941 roku w Butte, zmarła 1 września 2022 roku w Aleksandrii. Po ukończeniu studiów na Rockenfeller University, w latach 1991-1997 prowadziła stałą kolumnę w magazynie The Time. Ponadto, Barbara Ehrenreich tworzyła także teksty do the New York Timesa, Mother Jones, The Atlantic, Monthly, Ms i The New Republic.

Barbara Ehrenreich - bestsellerowa powieść sprzedana w ponad milionach egzemplarzy

Wyjątkowym debiutem literackim Barbara Ehrenreich okazała się jej powieść traktująca o feminizmie i społeczeństwie w XX wieku. Jej przetłumaczony na język polski tytuł brzmi „Rytuały krwi. Źródła i historia naszej namiętności do wojny”. W dorobku autorki znajduje się także powieść „Za grosze” wydana w 2001 roku. Książki zyskały miano bestsellerów. Powieści Ehrenreich zostały sprzedane w ponad milionie egzemplarzy i przełożone między innymi na język polski, francuski czy niemiecki.

Wyróżnienia za zbiór esejów

W 2021 roku Ehrenreich wydała bogaty zbiór esejów „Had I know: Collected Essays”. Ta bardzo osobista książka, została przez wielu krytyków literackich okrzynięta za wyjątkową. Ehrenreich otrzymała za nią nagrodę. To wyróżnienie przyznawane przez PEN/Diamonstein-Spielvogel Award w Nowym Jorku. Ehrenreich uznana została za autorkę jednej z najlepszych książek eseistycznych, opublikowanych w danym roku kalendarzowym przez amerykańskie wydawnictwa.
Nagroda PEN/Diamonstein-Spielvogel Award for the Art of the Essay dla najlepszej książki eseistycznej. „Gdybym wiedziała” to zbiór najsłynniejszych i najbardziej prowokujących esejów zmarłej w 2022 roku bestsellerowej autorki i aktywistki politycznej Barbary Ehrenreich. Społeczne postrzeganie chorych onkologicznie, obraz amerykańskiej biedy, nowe wizje ról kobiet i mężczyzn, religia i mistycyzm – autorka nie bała się zanurzać w intelektualne wody, które inni uważali za zbyt mętne. Ta kolekcja gromadzi teksty z czterdziestoletniej kariery autorki, które najbardziej podkreślają jej błyskotliwość, świadomość społeczną i ironiczny dowcip. Od wielokrotnie nagradzanego artykułu „Witamy w krainie raka”, opublikowanego wkrótce po zdiagnozowaniu u niej raka piersi, po jej przełomowe tajne dziennikarstwo śledcze w „Za grosze”, Barbara Ehrenreich przez ponad czterdzieści lat pisała rzeczy radykalne, skłaniające do myślenia i zmieniające światopogląd. Jej recenzje ukazywały się między innymi w takich pismach jak „New York Times Book Review”, „Washington Post”, „Atlantic Monthly” i „Los Angeles Times Book Review, a jej eseje, felietony i artykuły publikowały „New York Timesie”, „Harper's Magazine”, „New York Times Magazine, „Time”, „Wall Street Journal” i wielu innych. „Gdybym wiedziała” czerpie z ogromnego i zróżnicowanego dorobku jednej z najbardziej przenikliwych amerykańskich myślicielek.
Rytuały krwi. Źródła i historia naszej namiętności do wojny Barbara Ehrenreich Co przyciąga nasz gatunek do wojny? Co sprawia, że przemoc postrzegamy jako rodzaj świętego obowiązku, rytuału, który chłopcy muszą przejść, aby stać się mężczyznami? Barbara Ehrenreich zabiera czytelników w oryginalną podróż od skomplikowanych ludzkich ofiar starożytnego świata do rzezi dwudziestowiecznych wojen i holokaustu. W Rytuałach krwi autorka przegląda kruche zapiski z prehistorii i odkrywa źródło wojny w nieoczekiwanym miejscu – nie w „instynkcie zabójcy” charakterystycznym dla samców naszego gatunku, ale w rytuałach krwi, które pierwsi ludzie odprawiali, by odtworzyć swoje przerażające doświadczenia z silniejszymi drapieżnikami. Genialne w koncepcji i bogate w zakres Rytuały krwi to monumentalne dzieło, które wciąż zmienia nasze rozumienie największego zagrożenia dla ludzkiego życia. Barbara Ehrenreich (1941–2022) – dziennikarka, pisarka, aktywistka polityczna i działaczka społeczna. Była stałą współpracownicą magazynu „Time”, pisała również do „New York Timesa”, „Mother Jones”, „Ms”, „The New Republic”. Autorka kilku książek o tematyce społecznej i feministycznej, m.in. Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć.