Menu

Barbara Gawryluk

Barbara Gawryluk urodziła się w 1957 roku w Krakowie. Jest dziennikarką, autorką książek dla dzieci oraz tumaczem szwedzkiej literatury dziecięcej. Ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest dziennikarką Radia Kraków, gdzie prowadzi autorską audycję "Alfabet" dla dzieci i młodzieży. Prywatnie  ma dwójkę pociech, które są  najwierniejszymi fanami jej książek.

Barbara Gawryluk- jej książki uwielbiane przez dzieci i młodzież

Barbara Gawryluk zadebiutowała w 2004 roku cyklem książek "Kaktus" o przygodach, mądrego i kochającego psa.  Od tego czasu wydała mnóstwo zabawnych historii dla dzieci, po które z chęcią sięgają, zarówno jej najmłodsi fani, jak i ich rodzice. Wśród najpopularniejszych książek tej autorki na uwagę zasługuje również "Dżok. Legenda o psiej wierności", ja również "Zazanka z pistacjowego domu". Pisarka jest także tłumaczem szwedzkiej literatury dla dzieci. To właśnie w jej przekładzie ukazały się wszystkie części serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai".

Szereg nagród za twórczość literacką

Pisarka była wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość w prestiżowych konkursach I plebiscytach. Barbara Gawryluk za książkę „Dżok. Legenda o psiej wierności” została wyróżniona przez dziecięce jury polskiej sekcji IBBY w konkursie Dziecięcy Bestseller 2007 roku. Książka trafiła również na listę 10 ważnych książek z okazji 10-lecia kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom w 2012 roku. "Zuzanka z pistacjowego domu” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego w 2009 roku. Z kolei "Mali bohaterowie" w 2014 roku przynieśli jej nagrodę 112 Awards od międzynarodowej organizacji EENA
Poznajcie Baltica i pana Adama Buczyńskiego, który go uratował. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą na kawałku kry, obserwował cały świat. Książka Barbary Gawryluk to wzruszająca historia o jego losach. To również opowiadanie o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem.
Jest 1943 rok, szesnastoletni Janek chce, tak jak jego ojciec, walczyć o Polskę. Wbrew woli mamy zdaje egzamin i zostaje partyzantem. Bierze udział w wielu niebezpiecznych akcjach. W końcu trafia do niewoli. Nigdy później nie opowiada o tym, co się z nim działo między jesienią ‘43 a wiosną ‘45. W tej książce robi to za niego jego córka.
Ciepły zbiór opowiadań o inteligentnych, niezwykłych, wytrwałych psach, które potrafią uratować życie ludzi zasypanych przez lawiny czy odnaleźć zaginionych pod gruzami. Ciężko pracują w policji czy na lotniskach. Uczestniczą w terapiach chorych dzieci, towarzyszą niewidomym i osobom starszym. Każdy byłby dumny z takiego psa – psa na medal!
"W recepcji hotelu w Valleby pracuje najbardziej ponury mieszkaniec miasteczka, Rune Andersson. Jedyne, co go interesuje, to zbieranie znaczków. Takie przynajmniej sprawia wrażenie... Tydzień przed Wigilią Lasse i Maja odkrywają przypadkiem pewną tajemnicę z dzieciństwa Runego. Czy uda im się sprawić, że Rune po raz pierwszy od lat spędzi rodzinne święta? Wyjaśnij wraz z Lassem i Mają tajemnicę Runego! Odczytaj zaszyfrowane wiadomości, wypatrz szczegóły, poszperaj na strychu, posegreguj znaczki, posklejaj fotografie, powkręcaj lampki choinkowe i pomóż Runemu cieszyć się świętami jak nigdy! W trakcie CZYTANIA rozwiązuj ZADANIA! Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach. Do końca 2023 roku w Polsce ukazało się 30 tytułów: „Tajemnica diamentów”, „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica cyrku”, „Tajemnica kawiarni”, „Tajemnica mumii”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica gazety”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica złota”, „Tajemnica zwierząt” , „Tajemnica meczu”, „Tajemnica szafranu”, „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica kempingu”, „Tajemnica galopu”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica pływalni”, „Tajemnica urodzin”, „Tajemnica wyścigu”, „Tajemnica pożarów”, „Tajemnica więzienia”, „Tajemnica mody”, „Tajemnica zamku”, „Tajemnica srebra”, „Tajemnica filmu”, „Tajemnica detektywa”, „Tajemnica dancingu” i „Tajemnica maskarady”. W roku 2023 ukazał się trzeci tom komiksów: „Skradzione muffinki i inne komiksy”. Poprzednie tomy to: „Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy” oraz „Zielona dywersja i inne komiksy”. Polecamy również: --- „Święta w Valleby. Wielka awaria prądu” – opowiadanie świąteczne z zagadkami --- „Teatr z Lassem i Mają” – cztery sztuki do wystawienia na scenie w domu lub w szkole --- „Wakacje z Lassem i Mają” – książkę złożoną z opowiadania o parze detektywów oraz zabaw i quizów dotyczących serii --- „Brązową księgę”, „Srebrną księgę”, „Złotą księgę” oraz „Diamentową księgę”, które pełne są detektywistycznych łamigłówek, rebusów, zagadek i szyfrów – a wszystko w scenerii miasteczka Valleby i z udziałem bohaterów serii --- „Pamiętnik detektywa”, w którym zbierać można rysopisy i odciski palców kolegów i koleżanek. "
Knäcken, czyli Cwaniak – białorudy kot z Gotlandii – miał swój drugi dom na rynku Visby otoczonym średniowiecznymi murami. To tam dokarmiali go sklepikarze, to tam wygrzewał się na fotelach w kawiarnianych ogródkach, to tam zachwycali się nim turyści. Na rynku skosztować można było nawet cwaniakowych lodów! Nic więc dziwnego, że do dziś stoi tam jego pomnik. Nie sposób go nie zauważyć. Dlaczego na Rynku w Visby, stolicy szwedzkiej wyspy Gotandii, stoi pomnik kota? Czym zasłużył się Knäcken, czyli Cwaniak? Jakich czynów dokonał, że stał się jednym z najsłynniejszych mieszkańców wyspy? Barbara Gawryluk szuka śladów Cwaniaka i opowiada jego zabawną historię.
Skradzione muffinki i inne komiksy Martin Widmark, Helena Willis Lasse i Maja prowadzą małe biuro detektywistyczne, które działa w szwedzkim miasteczku Valleby. Tropią oszustów i złodziei, w czym są dużo lepsi od miejscowego komisarza policji. Oto kolejna odsłona ich przygód – w formie komiksowej! Cztery komiksowe historie to cztery zupełnie nowe śledztwa Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.
Dżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy – od całkiem drobnych (dzięki nim dwaj chłopcy polubili czytanie ksiażek!) po wielkie (to oni uratowali kamienicę przed pożarem). Dziś zna te historie każdy krakowianin – a to za sprawą Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Mimo iż całkiem niedawno – już dziś nazywana jest legendą, a jej bohater – Dżok, ma swój pomnik w Krakowie. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jakie miał przygody? Przeczytajcie koniecznie tę opowieść. Wyróżnienie jury dziecięcego Polskiej Sekcji IBBY w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2007 Książka wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję "Cała Polska czyta dzieciom"
Czy żeby zostać bohaterem, trzeba dokonywać nadludzkich czynów i mieć wielką moc? Mali bohaterowie udowadniają, że najważniejsza jest wrażliwość, odwaga, wiedza i chęć niesienia pomocy. Trzeba też znać numery alarmowe i umieć z nich skorzystać. Przemek, Ada, Sandra, Marta, duży Damian, Karolinka, Kuba, mały Damian, Iza i Nikola wiedzieli, jak się zachować, kiedy potrzebna była pomoc. Uratowali życie ludziom znajdującym się w niebezpieczeństwie. Historie tu opowiedziane zdarzyły się naprawdę w różnych, małych i dużych, polskich miejscowościach. Bohaterowie żyją bardzo blisko was.
Małą Amelkę śpiewającą w schronie poznaliście na pewno z filmików krążących w sieci. Dziewczynka stała się symbolem wszystkich dzieci w Ukrainie, którym wojna zabiera dzieciństwo. Amelka, tak jak tysiące ukraińskich dzieci, musiała uciekać przed bombami, wybuchami, czołgami wjeżdżającymi do miast i miasteczek. Swój nowy dom znalazła w Polsce, tu chodzi do szkoły, rozwija swoje talenty, śpiewa i maluje. Może w waszej klasie też zjawili się nowi uczniowie? Pewnie na początku nie można się było z nimi dogadać? A nauczyciele nie bardzo wiedzieli, jak prowadzić lekcje? To skomplikowana i niełatwa sytuacja dla nas wszystkich, dorosłych i dzieci. Najważniejsze, żeby nowe koleżanki i nowi koledzy poczuli się tu bezpiecznie. Tak jak Amelka, dziewczynka, której moc powoduje, że ludziom miękną serca.
Zdalnie też można kochać najmocniej na świecie! W tym pięknym picturebooku znajdziecie opowieść o szczególnej więzi między babcią a wnuczętami, o codziennym budowaniu bliskiej relacji, gdy jest się fizycznie daleko od siebie. Nowoczesne technologie znów okazują się całkiem przydatne, bo rozwiązaniem często są telefon i internet. Czytanie książki, układanie puzzli – przecież to też można robić razem… zdalnie. O tej bardzo aktualnej, zdalnej rzeczywistości Barbara Gawryluk opowiada w sposób pogodny, operując prostymi, a pełnymi miłości obrazami, które niejedno dziecko zna już z doświadczenia. „Zdalna babcia” to wzruszająca opowieść o codzienności i potrzebie bycia razem, dopełniona pięknymi ilustracjami.
Kiedy w Doniecku robi się coraz niebezpieczniej i na ulice wyjeżdżają pierwsze czołgi, rodzina Baranowskich decyduje się na organizowaną przez polskie władze ewakuację z Ukrainy. Ciepłe przyjęcie w obozie dla uchodźców osładza Romkowi i jego rodzeństwu pobyt w nowym miejscu, ale dzieci tęsknią za dziadkami i dopytują, kiedy będą wracać do domu. Niestety nie nastąpi to szybko, dlatego cała rodzina uczy się polskiego, żeby dzieci mogły iść do szkoły, a rodzice do pracy. Romek zaczyna powoli rozumieć, że teraz tu ma być ich dom. Ale jeszcze nie wie, czy go lubi, czy nie. Historia jednej z rodzin z Doniecka, którą wojna na Ukrainie zmusiła do ucieczki z domu. Ponieważ rodzina (polsko-ukraińska) chce pozostać anonimowa, żeby jak najszybciej zasymilować się z Polakami, nie podajemy ich nazwiska ani nazwy miasta, w którym osiedli.
Kiedy w Doniecku robi się coraz niebezpieczniej i na ulice wyjeżdżają pierwsze czołgi, rodzina Baranowskich decyduje się na organizowaną przez polskie władze ewakuację z Ukrainy. Ciepłe przyjęcie w obozie dla uchodźców osładza Romkowi i jego rodzeństwu pobyt w nowym miejscu, ale dzieci tęsknią za dziadkami i dopytują, kiedy będą wracać do domu. Niestety nie nastąpi to szybko, dlatego cała rodzina uczy się polskiego, żeby dzieci mogły iść do szkoły, a rodzice do pracy. Romek zaczyna powoli rozumieć, że teraz tu ma być ich dom. Ale jeszcze nie wie, czy go lubi, czy nie. Historia jednej z rodzin z Doniecka, którą wojna na Ukrainie zmusiła do ucieczki z domu. Ponieważ rodzina (polsko-ukraińska) chce pozostać anonimowa, żeby jak najszybciej zasymilować się z Polakami, nie podajemy ich nazwiska ani nazwy miasta, w którym osiedli.
W żółtej kamienicy obok parku mieszkają różne psy - oczywiście ze swoimi właścicielami. Na parterze mieszka mops Pulpo razem z panią Adelą. Na pierwszym piętrze mieszkają Bezik i jego pan, który jest pilotem. Wyżej znajduje się dom Pynia i jego Heli. A najwyższe piętro należy do jamniczki Fibi i Leona. Pewnego dnia podczas wystawy w pobliskim pawilonie znika Pulpo. Zrozpaczona pani Adela bardzo się martwi o swojego pupila. Wszystkie psy i wszyscy mieszkańcy wyruszają na poszukiwania Pulpa.
Drugi tom pełnej szelmowskiego humoru opowieści o przygodach Hedwigi. Hedwiga ma 8 lat. Mieszka w małym czerwonym domku z rodzicami, psem, dwoma kotami i tysiącem pająków. Najbardziej na świecie chciałaby mieć konia. I jej marzenie się spełnia. To znaczy – prawie. Dostaje osła, Maksa-Olofa. Tata uważa, że to świetny prezent. Ale on nic nie rozumie. Hedwiga woli nie myśleć, co by się stało, gdyby dzieci w szkole dowiedziały się o Maksie-Olofie… W 2006 roku drugi tom przygód Hedwigi został nominowany do Augustpriset, prestiżowej nagrody literackiej przyznawanej przez Szwedzkie Stowarzyszenie Wydawców.
Gwizdek jest ciekawskim i energicznym synkiem pary statecznych tatrzańskich świstaków. Uwielbia przygody, które – nie wiadomo czemu – jego mama nazywa kłopotami. A on musi przecież poznawać świat i jego mieszkańców!
Znakomici malarze, graficy, projektanci, którzy poświęcili życie książkom dla najmłodszych. Ilustrowali wspaniałe bajki, baśnie, opowiadania, krzyżówki, rebusy, historyjki i okładki pism. Nie szli na kompromisy, nie brnęli w infantylizm, a dziecko traktowali poważnie i nie narzucali swojej wizji. Wielu z nas najpierw kojarzy ilustrację Szancera, a potem baśń o Królowej Śniegu. Ferdynand Wspaniały już zawsze będzie wyglądał jak z ilustracji Kazimierza Mikulskiego, a jeże u Wandy Chotomskiej jak jeże Mieczysława Pokory. Koty Danuty Konwickiej każdy chciałby mieć w domu, tak jak „Świerszczyki” i „Misie” pełne rysunków Bożeny Truchanowskiej czy Janiny Krzemińskiej. O swoich fascynacjach opowiadają m.in. Elżbieta Gaudasińska, Zdzisław Witwicki, Bożena Truchanowska, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń. Tych, których już nie ma – Olgę Siemaszko, Janinę Krzemińską, Zbigniewa Rychlickiego Janusza Stannego czy Adama Kiliana – wspominają najbliżsi. Co znaczyły sukcesy dla ich artystycznych wyborów? Co działo się z nimi, kiedy polską literaturę dla dzieci dotknął kryzys? Jak poradzili sobie z kolorową szmirą lat 80. i 90.? Gdzie są oryginały ich prac? W Ilustratorkach, ilustratorach – oprócz rozmów Barbary Gawryluk – znajdą się obrazki z ukochanych książek z dzieciństwa i ilustracje nigdy wcześniej niepublikowane.
Jeśli ma się przyjaciół, to wszystko staje się możliwe. Pajda to wesoły osioł. Radek to sprytny szczur. Dowoza to koza, niezbyt rozgarnięta. Lucek to zarozumiały struś. Leonard to odważny legwan. Wszyscy są przyjaciółmi małej piegowatej świnki Tutu. Dzięki nim Tutu może wyruszyć na poszukiwanie rajskiej Wyspy Świnek. W podróży czeka ją wiele niebezpiecznych sytuacji, ale Tutu lubi przygody i umie walczyć o swoje marzenia. Jak każde dziecko!