Menu

Bartosz Pacuła

Bartosz Pacuła jest młodym artystą, który wspierany jest przez Wydawnictwo Znak. Od wielu lat zajmuje się analizą zagadnień z pogranicza psychologii i socjologii. Tematyka ta ukształtowała jego późniejszą twórczość literacką. W centrum zainteresowań Pacuły znajduje się przede wszystkim człowiek i problemy związane z ludzką egzystencją w XXI wieku.

Bartosz Pacuła– ludzka doskonałość

Debiutancki utworem Bartosza Pacuły jest „High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości”. To utwór, który przedstawia ludzką kreatywność, pozbawioną jakichkolwiek granic i zahamowań. W utworze Pacuły mowa jest o innowacjach technologicznych, przy pomocy których człowiek może ograniczyć czas potrzebny na wytwarzanie różnego typu dóbr. Pacuła pokazuje w swoim utworze problem pogoni za doskonałością i próbami oszukania czasu, które zazwyczaj kończą się tragicznie dla całych pokoleń.

Uznanie krytyków literackich

Zdaniem wielu krytyków literatury, traktującej o etyce moralności, filozofii, socjologii i psychologii, Bartosz Pacuła stworzył utwór, w którym można odnaleźć wszystkie wyżej wymienione dziedziny nauki. Pacuła oddaje hołd rzemieślnikom, którzy nadają swoim rzeczom duszę.
Książka Bartosza Pacuły "High-end. Dlaczego potrzebujemy doskonałości" Mniej znaczy więcej. Ludzka kreatywność nie zna granic. Wynalazki i wprowadzane innowacje technologiczne mają oszczędzać nasz czas. Na całym świecie trwa wyścig o tempo i obniżanie kosztów produkcji. Nie ma znaczenia, czy jest to pieczywo, bawełniana koszula czy samochód. Ludzi zastępują roboty i maszyny, które nie popełniają błędów. Szybciej, więcej, taniej. Stop! Zwolnijmy i zróbmy krótki rachunek sumienia. Ile z tych przedmiotów zepsuło się i nie można już ich naprawić? Jaki koszt przy takiej eksploatacji zasobów ponosi środowisko? Czy obcowanie z takimi rzeczami sprawia nam przyjemność? W tej nieustannej pogoni zapominamy, że nic nie zastąpi pracy ludzkich rąk. Wysoka jakość i trwałość wymagają rzemieślniczej dokładności. Poznajmy ludzi i wejdźmy do ich warsztatu, w którym nadają rzeczom „duszę”.