Menu

Ciołkowski Arkadiusz

Publikacja Zioła w Medycynie. Choroby narządu wzroku i narządu słuchuzostała przygotowana przez prof. dr hab. Ilonę Kaczmarczyk-Żebrowską, kierownika Katedry Farmakognozji i Fitochemii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz cenionego fitoterapeutę mgra Arkadiusza Ciołkowskiego, twórcę receptur ziołowych. Monografia stanowi kolejną część z serii Zioła w Medycynie (do tej pory ukazały się: Choroby układu ruchu, Choroby układu krążenia, Choroby układu pokarmowego, Choroby układu oddechowego, Choroby skóry, włosów i paznokci). W książce omówiono choroby narządów wzroku (m.in. alergiczne i bakteryjne zapalenie spojówek, jęczmień, gradówka, zespół suchego oka, zaćma, jaskra) oraz słuchu (np. zapalenie ucha, szumy uszne, niedosłuch). Ponadto znalazł się tam rozdział dotyczący pielęgnacji narządu wzroku, w którym zamieszczono informacje odnoszące się do pielęgnacji rzęs, porad związanych z cieniami pod oczami czy obrzękiem powiek. Całość dopełniono informacjami o antyoksydantach, witaminach i minerałach, które mogą się okazać niezwykle przydatne w codziennej suplementacji. Istotnym aspektem opracowania są szczegółowo opisane konkretne dolegliwości wraz ze wskazaniami, przeciwwskazaniami i schematami dawkowania preparatów oraz receptur ziołowych. Publikacja jest przeznaczona dla każdego, kto zmaga się z chorobami tytułowych narządów, ale przede wszystkim powinni po nią sięgnąć lekarze, farmaceuci, studenci kierunków medycznych, farmaceutycznych i zielarskich.
To pionierska na polskim rynku publikacja obalająca mity na temat ziołolecznictwa, która jest doskonałym przewodnikiem po terapiach uzupełniających oraz merytoryczną podstawą do leczenia objawów chorobowych, fitoterapii schorzeń o łagodnym przebiegu i chorób przewlekłych. Opisano w niej poszczególne dolegliwości, podkreślono wskazania i przeciwwskazania, schematy dawkowania dla podanych receptur czy ziołowych preparatów. Rozdziały oddają kolejność odcinków układu pokarmowego. Zagadnienia posegregowano według jednostek chorobowych. Publikację kończy opis leczenia częstych objawów chorobowych. Co interesujące, w publikacji znajdują się także praktyczne wskazówki do kulinarnego zastosowania ziół w profilaktyce i terapii schorzeń układu pokarmowego. Książka adresowana jest zarówno do gastrologów, lekarzy rodzinnych, pediatrów, geriatrów, jak i farmaceutów. Bez wątpienia jest to przydatna pozycja również dla pielęgniarek i położnych oraz dietetyków. Powinni zainteresować się nią także studiujący medycynę i farmację. Odnajdą w niej wartościowe źródło wiedzy także pasjonaci medycyny naturalnej.
Cykl książek Zioła w medycynie to doskonały przewodnik po terapiach uzupełniających. Jest to również merytoryczna podstawa do leczenia objawów chorobowych, fitoterapii schorzeń o łagodnym przebiegu i chorób przewlekłych.Publikacje zostały przygotowane przez prof. dr hab. n. med. Ilonę Kaczmarczyk-Sedlak, kierownika Katedry Farmakognozji i Fitochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz mgr. Arkadiusza Ciołkowskiego, twórcę ziołowych receptur aptecznych.Niezwykle cenne w prezentowanych opracowaniach jest, że opisano w nich poszczególne dolegliwości oraz podkreślono wskazania i przeciwskazania, a także podano schematy dawkowania dla kolejnych receptur czy ziołowych preparatów.W tomie 2 przedstawiono interesujące informacje dotyczące możliwości wykorzystania ziołolecznictwa w przypadku chorób włosów i paznokci, uszkodzeń skóry, cellulitu, rozstępów na skórze, a także po ukąszeniach owadów. Nie zabrakło również nowatorskiego spojrzenia na psychodermatologię i możliwości wykorzystania w niej ziół. W tomie tym umieszczono także niezwykle cenny rozdział opisujący składniki naturalne wpływające na stan skóry, włosów i paznokci, który jest uzupełnieniem wiedzy zawartej w obu tomach.
Cykl książek Zioła w medycynie to doskonały przewodnik po terapiach uzupełniających. Jest to również merytoryczna podstawa do leczenia objawów chorobowych, fitoterapii schorzeń o łagodnym przebiegu i chorób przewlekłych. Publikacje zostały przygotowane przez prof. dr hab. n. med. Ilonę Kaczmarczyk-Sedlak, kierownika Katedry Farmakognozji i Fitochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz mgr. Arkadiusza Ciołkowskiego, twórcę ziołowych receptur aptecznych. Niezwykle cenne w prezentowanych opracowaniach jest, że opisano w nich poszczególne dolegliwości oraz podkreślono wskazania i przeciwskazania, a także podano schematy dawkowania dla kolejnych receptur czy ziołowych preparatów. W tomie 1 zamieszczono porady fitoterapeutyczne dotyczące zarówno poważnych schorzeń dermatologicznych (m.in. bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, pasożytniczych, alergicznych), jak i tych, które można potraktować jako defekty kosmetyczne (np. cera naczyniowa, nadmierne pocenie się). W tomie 2 przedstawiono interesujące informacje dotyczące możliwości wykorzystania ziołolecznictwa w przypadku chorób włosów i paznokci, uszkodzeń skóry, cellulitu, rozstępów na skórze, a także po ukąszeniach owadów. Nie zabrakło również nowatorskiego spojrzenia na psychodermatologię i możliwości wykorzystania w niej ziół. W tomie tym umieszczono także niezwykle cenny rozdział opisujący składniki naturalne wpływające na stan skóry, włosów i paznokci, który jest uzupełnieniem wiedzy zawartej w obu tomach.
To już trzecia publikacja z poczytnej serii „Zioła w Medycynie”. Autorzy cyklu – dr hab. n. farm. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, prof. nadzw. SUM, kierownik Katedry Farmakognozji i Fitochemii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, oraz ceniony fitoterapeuta mgr Arkadiusz Ciołkowski, twórca receptur ziołowych – przekazują wiedzę dotyczącą roślin leczniczych, łącząc teorię z praktyką i bazując na własnych doświadczeniach. Tym razem publikacja jest przewodnikiem po fitoterapii schorzeń układu krążenia. W kolejnych rozdziałach czytelnicy znajdą podstawowe informacje na temat chorób serca, naczyń krwionośnych, układu krwiotwórczego oraz układu limfatycznego, a także wskazania i przeciwwskazania oraz schematy dawkowania zarówno dla gotowych preparatów zielarskich, jak i mieszanek ziołowych stosowanych w konkretnych jednostkach chorobowych. Szczególnie cenny jest rozdział obejmujący praktyczne wskazówki wykorzystania preparatów roślinnych w profilaktyce chorób układu krążenia.