Menu

Clive Gifford

Clive Gifford urodził się 5 kwietnia 1966 roku. Gifford to jeden z najbardziej doświadczonych dziennikarzy w Wielkiej Brytanii, który interesuje się, zarówno beletrystyką, jak i literaturą non-fiction. Jego pasje literackie z pewnością wpłynęły na sposób postrzegania i opisywania świata. Gifford jest także pasjonatem podróżowania. Do tej pory odwiedził on ponad 70 krajów, był nawet zakładnikiem w Kolumbii. To osoba, która uwielbia sporty ekstremalne. Od wielu lat jest skoczkiem spadochronowym, a także zawodnikiem uprawiającym wiele dyscyplin sportowych.

Clive Gifford - autor ponad 180 książek

Bardzo bogaty dorobek literacki Gifforda jest wynikiem jego ciężkiej, systematycznej pracy. Dziennikarz ma na swoim koncie ponad 180 książek i ponad 800 artykułów, a także różnego typu opowiadań stworzonych, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tym, co wyróżnia twórczość Gifforda jest przede wszystkim jej zróżnicowanie. To niezwykły autor, który potrafi świetnie odnaleźć się, zarówno w tworzeniu książek beletrystycznych, jak i pozycji z kategorii non-fiction. W dorobku Gifforda znajdują się takie pozycje jak: „Encyklopedia futbolu”, „My strażnicy planety”, „Świat starożytny w słowach”. To twórca takich książek, jak - „Zapaszki”, „Historia kolorów”, „Złudzenia wzrokowe”, Świat złotego kompasu” czy „Szkolna encyklopedia geografii”.

Laureat Times Educational Supplement Information Book of the Year

Twórczość Literacka Gifforda została wyróżniona. Gifford to wielokrotnie nagradzany pisarz dziecięcy. Należy pamiętać, że swoją pierwszą książkę opublikował on w wieku zaledwie 17 lat. Obecnie jest to laureat wyróżnienia PBS, a także Smithsonian Museum. Gifford otrzymał również nagrodę Times Educational Supplement Information Book of the Year. Autor często bierze udział w różnych konferencjach, dotyczących literatury dziecięcej, Fantasy, a także przeglądu najpoczytniejszych pozycji z kategorii beletrystyka i proza non-fiction. Gifford obecnie w dalszym ciągu pracuje nad kolejnymi książkami.
Na Ziemi żyje ponad 8 mld ludzi, niezliczona rzesza zwierząt i roślin. W tym atlasie pełnym hysiów, bzików i innych osobliwości poznamy jej nieoczywiste zakątki, zaskakujące zwyczaje, święta, fakty i wydarzenia, a także niezwykłe postacie. Odwiedzimy Longyearbyen, gdzie niedźwiedzie polarne wędrują po ulicach, przenocujemy w dryfującym hotelu z podwodna sypialnią na jeziorze Melar, pokibicujemy słoniom podczas Mistrzostw Słoni w Polo w Katmandu, spotkamy robota, który podróżował autostopem przez Kanadę i dziwne żaby w amazońskim lesie.
CO WOLISZ? Pracować jako zbieracz kupy i przemierzać ulice z wielkim wozem przepełnionym zawartością nocników mieszkańców starożytnego Rzymu? Śmierdząca sprawa i kupa roboty, ale ile słów uznania! No chyba że WOLISZ być klaunem pogrzebowym. Mógłbyś wtedy wcielić się w zmarłego i go naśladować, podążając w orszaku żałobnym tuż za trumną. Strrrasznie śmieszne, prawda? CO WOLISZ? Zajadać się świńskim mózgiem, jęzorem flaminga CZY nadziewaną popielicą? Brzmi jak największe paskudztwa świata? Cóż, dla bogatych starożytnych Rzymian to były prawdziwe rarytasy! To co wybierasz? W tej książce to TY decydujesz, CO WOLISZ. A przy okazji odkryjesz jedną z najbardziej fascynujących cywilizacji, która kiedykolwiek istniała. Przeczytasz o Kaliguli, który wypowiedział wojnę bogu morza, i dowiesz się, czy mógłbyś zostać walecznym gladiatorem! Wkładaj togę oraz sandały i ruszaj w podróż do starożytnego Rzymu! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.  
CO WOLISZ? Użyć własnej zamrożonej kupy jako dłuta CZY ugrzęznąć na wyspie pełnej niedźwiedzi polarnych? No co, nie oceniajmy! Zmrożona kupa może być naprawdę twarda i pozwoli przekopać się przez… kupę śniegu w mroźnej Arktyce! Chyba że lubisz misie… Tylko z tymi dużymi białymi trzeba naprawdę uważać, żeby nie skończyć w ich brzuchu! CO WOLISZ? Ruszyć na wyprawę we flocie wielkich chińskich statków CZY w malutkim polinezyjskim canoe? Imponująca flota może skusić niejednego pirata, a nawet króla Sri Lanki! Miej się na baczności. Może więc ciasne canoe będzie lepszym rozwiązaniem? Pamiętaj, żeby nie spać na lekcji geografii i dobrze nauczyć się obserwować Słońce i gwiazdy.   W TEJ KSIĄŻCE TO TY DECYDUJESZ, CO CHCESZ ZROBIĆ! Dołączysz do szalonych odkrywców z różnych zakątków świata, którzy za nic sobie mają czyhające niebezpieczeństwa, i przemierzysz z nimi najbardziej niedostępne i najmroczniejsze miejsca na Ziemi. Gotowy? To pakuj namiot, przekąski – pora na pierwsze wyzwanie… Powyższy opis pochodzi od wydawcy.  
"Co wolisz? Starożytni Egipcjanie" - Clive Gifford CO WOLISZ? Być faraonem, największą szychą staroegipskiego światka – rządzić krajem, pławić się w luksusie i rozkazywać swoim uniżonym sługom, by robili COKOLWIEK ZECHCESZ? Brzmi nieźle, co? A może wolałbyś całować faraona po spoconych stopach? Dziwny wybór, ale co kto lubi! Nie daj się zwieść pozorom… CO WOLISZ? Przygotowywać ciało do zrobienia z niego mumii – przemywać nieboszczyka winem, wyciągać z niego serce i zawijać go w kilometry bandaży? Przydadzą się mocne ręce i jeszcze bardziej wytrzymały żołądek… A może wolisz wykuwać w kamieniu hieroglify? Dobrze się zastanów, zanim wybierzesz! W tej książce to TY decydujesz, kim chcesz zostać. A przy okazji odkryjesz mroczne tajemnice piramid. Sprawdzisz, dlaczego Egipcjanie jedli strusie i po co Tutenchamonowi było 130 lasek do chodzenia. Dowiesz się, czym jest klątwa faraona i czy ona naprawdę istnieje. Uwaga, będzie szalenie zabawnie i… trochę strasznie!  
"Co wolisz? Wikingowie" - Clive Gifford CO WOLISZ? Zostać rabusiem w bandzie wikingów – pływać po morzach, zdobywać skarby i… miesiącami siedzieć w ścisku obok 30 innych cuchnących żeglarzy? A może niezbyt lubisz kraść i odrąbywać ludziom nogi, dlatego wolałbyś być wikińskim farmerem? Choć i tu czeka cię kilka niespodzianek… CO WOLISZ? Poddać się próbie ognia czy próbie wody? Kiedy jakiś wiking nieźle narozrabiał, bo ukradł owcę albo wyzwał kolegę od tchórzy (najgorzej!), nie miał takiego wyboru. W tej książce to TY decydujesz! A przy okazji dowiesz się, dlaczego wszyscy bali się boga Thora i jak smakował gnijący rekin. Czy słynny wiking Eryk Rudy naprawdę miał rude włosy? Czym zasłużył sobie na swój przydomek Eyolf Głupiec, a czym Harald Sinozęby? Miecz w dłoń, wiatr w żagle i wyruszamy na wyprawę do świata wikingów! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.  
Ziemi grozi niebezpieczeństwo! Pora się mu przeciwstawić. Czy podejmiesz to wyzwanie? Ratowanie planety to trudne zadanie, ale istnieją setki codziennych sposobów, by uczynić Ziemię lepszym miejscem dla wszystkich – czystym, bezpiecznym i zrównoważonym ekologicznie. Wszelkie niezbędne informacje, jak zostać ekobohaterem, znajdziemy w tej wyjątkowej książce, która pełna jest faktów, zadań, pomysłów i wskazówek dla przyszłych Strażników Planety. Napisana została specjalnie dla młodych czytelników w wieku szkolnym, by odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Jest tu mowa o gospodarstwie domowym, energii elektrycznej, żywności, wodzie, a także o środowisku naturalnym – morzach i oceanach, lasach i dzikich zwierzętach. Przystępny język, wiele odniesień do otaczających młodego człowieka zagadnień oraz lekka, wciągająca narracja sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Polecamy ją każdemu, kto chce mieć pewność, że młody czytelnik zrozumie, dlaczego kwestia ochrony środowiska jest obecnie kluczowa dla naszego życia, oraz po prostu wszystkim – niezależnie od wieku – którym dobro Ziemi leży na sercu.
„Szokujące liczby” - Clive Gifford Zabawna i fascynująca książka dla dzieci, które kochają fakty i statystyki. Nauka, technologia, zwierzęta, sport, ludzkie ciało, środowisko – wszystko można opisać za pomocą liczb. Autor pozwala dzieciom spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Liczby duże i małe uświadomią młodym czytelnikom, jak wygląda otaczająca ich rzeczywistość. Zobacz świat jak nigdy dotąd i zaskocz siebie, swoją rodzinę i przyjaciół zdumiewającymi faktami na wiele gorących i ulubionych tematów. Czy wiesz, że… W ustach jest więcej bakterii niż na desce sedesowej. Pojedyncza błyskawica zawiera wystarczająco dużo energii, żeby upiec 83 000 tostów. W USA dziennie produkuje się więcej ton mleka krowiego niż całe wydobyte złoto. Dzięki odważnym ilustracjom każda kolejna strona to eksplozja wiedzy i koloru. To idealna książka dla dzieci spragnionych wiedzy o świecie. Nie daj się zaskoczyć liczbom w codziennym życiu! Książka dla dzieci w wieku 6+
Czy wiesz, jaka jest najkrótsza jednostka czasu, że Stany Zjednoczone miały kiedyś 144 strefy czasowe albo że przez całe życie spędzisz w łóżku około 33 lat? Odkryj więcej pytań i odpowiedzi i ciekawostek dotyczących przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i nie tylko! Ta książka jest pełna fascynujących informacji na czasu: Czym jest czas? Jak działa? Czy czas jest prawdziwy? Jak mierzy się czas? Czy w czasie można podróżować?
Czy wiesz, że rzepy w butach zawdzięczasz łopianowi; oddychasz dzięki glonom, a twój kask stworzono na wzór owocu pomelo? Rośliny ewoluowały przez miliony lat. Miały sporo czasu, by opracować skuteczne sposoby radzenia sobie z problemami. Nauczyły się wytwarzać materiały i struktury o niesamowitych właściwościach, leczyć choroby i produkować czystą energię. Ludzie mogliby się od roślin sporo nauczyć! Nic dziwnego, że naukowcy się na nich wzorują, opracowując nowoczesne roboty, bezpieczne budowle, skuteczne lekarstwa czy ekologiczne materiały. W książce „Wynalazki roślin” poznasz okazy, które zainspirowały ludzi do ważnych odkryć i dowiesz się, co i ty zawdzięczasz drzewom, krzewom i kwiatom! Dzięki przykładom z codziennego życia i zaskakującym ciekawostkom łatwiej jest zrozumieć fascynujące zagadnienia, które opisał Clive Gifford, autor bestsellerowych książek edukacyjnych dla dzieci. Treść dostosował do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale zachwycą się nią zarówno młodsi jak i starsi czytelnicy, bo zabawa zgrabnie przeplata się tu z edukacją. Książka doskonale wpisuje się w nurt STEAM, nowoczesne podejście do nauczania łączące naukę, technologię, inżynierię, matematykę oraz sztukę. Brawurowe ilustracje odgrywają w tej książce kluczową rolę - ożywiają tekst i pomagają go zrozumieć, rozbudzają wyobraźnię i podtrzymują zainteresowanie. Wykonała je Gosia Herba, światowej sławy polska artystka, autorka nagradzanych książek, m.in. „Balonowa 5” oraz „Van Dog”. Książkę wydrukowano na wysokiej jakości papierze, w twardej oprawie. Aż 80 stron wiedzy i zabawy w najlepszym wydaniu!
Książka Gifforda Clive "Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie" Wielcy filozofowie Bo każdy może być bystrzakiem! Co kryje się w jaskini Platona i dlaczego tak trudno z niej wyjść? Czy „imperatyw kategoryczny” to nazwa jakiejś choroby? Co takiego głosił Sokrates, że został skazany na śmierć? I czemu bracia św. Tomasza z Akwinu porwali go i więzili przez rok? Praca filozofa przypomina bycie dzieckiem – ciągle zadaje się pytania. I musi być w niej coś fajnego, skoro filozofowie wykonują ją od ponad dwóch tysięcy lat. Zwłaszcza że filozofować można, wylegując się w łóżku do południa, jak Kartezjusz Poznaj największych filozofów świata, którzy tak jak ty starali się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. "Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie" - Książka Gifforda Clive Dzieci są w stanie zrozumieć więcej, niż nam się wydaje. Po prostu dorośli nie potrafią wytłumaczyć pewnych rzeczy w prosty sposób. Książki w serii „Myśli, Które Zmieniły Świat” to imponująco wydane picturebooki, które przybliżają dzieciom trudne zagadnienia i pokazują, jaką fascynującą przygodą jest nauka. 9+
Ziemi grozi niebezpieczeństwo! Pora się mu przeciwstawić. Czy podejmiesz to wyzwanie? Ratowanie planety to trudne zadanie, ale istnieją setki codziennych sposobów, by uczynić Ziemię lepszym miejscem dla wszystkich – czystym, bezpiecznym i zrównoważonym ekologicznie. Wszelkie niezbędne informacje, jak zostać ekobohaterem, znajdziemy w tej wyjątkowej książce, która pełna jest faktów, zadań, pomysłów i wskazówek dla przyszłych Strażników Planety. Napisana została specjalnie dla młodych czytelników w wieku szkolnym, by wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Jest tu mowa o gospodarstwie domowym, energii elektrycznej, żywności, wodzie, a także o środowisku naturalnym – morzach i oceanach, lasach i dzikich zwierzętach. Przystępny język, wiele odniesień do otaczających młodego człowieka zagadnień oraz lekka, wciągająca narracja sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Polecamy ją każdemu, kto chce mieć pewność, że młody czytelnik zrozumie, dlaczego ta kwestia jest obecnie kluczowa dla naszego życia, oraz po prostu wszystkim – niezależnie od wieku – którym dobro Ziemi leży na sercu.
Clife Gifford podjął się trudnej sztuki, by w 100 hasłach zawrzeć najważniejsze zdobycze cywilizacji rozwijających się nad Morzem Śródziemnym przez 3500 lat. Podczas podróży przez antyczny świat daj się zainspirować pomysłowym Egipcjanom, sławnym Grekom i potężnym Rzymianom. Spójrz w przeszłość i odkryj, co zawdzięczamy starożytnym cywilizacjom. Których wynalazków używamy do dziś? Które osoby miały największy wpływ na dziejowe losy? Które wydarzenia trzeba znać?Książkę zilustrowała znakomita polska ilustratorka Gosia Herba, autorka m.in. nagradzanej w Polsce i na świecie książki "Balonowa 5"
„Zapaszki” to wymarzona książka dla tych, którzy lubią dociekać – zabawne, zaskakujące i naukowe spojrzenie na zmysł węchu. Wszyscy mają jakiś zapach! Zmysł węchu odgrywa ważną rolę w przetrwaniu i komunikacji. Dzięki niemu czujemy też smak. Mało tego – jest podstawą przemysłu wartego miliardy dolarów. Ale mimo to o węchu często wiemy zaskakująco mało. Zmieni to na szczęście ta przezabawna i pełna ciekawostek książka. Dowiecie się wszystkiego o smrodach, zapachach i zapaszkach. O owocach tak cuchnących, że nie można ich wozić w autobusach ani jeść w hotelach i o ściśle tajnym programie wojskowym, którego celem było stworzenie najohydniejszej bomby śmierdzącej. Dowiecie się, jak zapachy przyczyniały się do rozkwitu imperiów i niszczenia całych miast, a także jak superśmierdzące wynalazki wciąż zmieniają nasz świat. Clive Gifford jest dziennikarzem i autorem ponad 180 książek oraz ponad 800 felietonów i opowiadań napisanych dla dorosłych i dzieci. Dobrze odnajduje się zarówno w beletrystyce, jak i non-fiction. Laureat Nagrody Blue Peter za najlepszą książkę faktograficzną i nagrody za najlepszą książkę dla młodzieży przyznawanej przez Royal Society.