Menu

Diane Setterfield

Brytyjska pisarka. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie Bristolskim.Wykładała język angielski w Institut Universitaire de Technologie oraz Ecole nationale supérieure de Chimie w Miluzie we Francji, a później nauczała po francusku na Uniwersytecie Centralnego Lancashire w Wielkiej Brytanii. W latach 90 porzuciła środowisko akademickie, by skupić się na pisaniu.
Książka "Trzynasta opowieść" jest fascynującą publikacją Diane Setterfield, w której bolesne sekrety z przeszłości będą musiały ujrzeć światło dzienne. Jakie tajemnice skrywa posiadłość Angelfield? Czy prawda nieodwracalnie zmieni życie głównej bohaterki?Angelfield była kiedyś elegancką rezydencją należącą do zamożnej rodziny Isabell, jej brata Charliego oraz dwóch rozpieszczonych bliźniaczek Emmeline i Adeline. Obecnie z majętnej posiadłości pozostały jedynie ruiny, a jej mury nadal skrywają przerażające tajemnice. Biografka Margaret Lea wszczyna dochodzenie, podczas którego próbuje odnaleźć informacje o ekscentrycznym rodzie i jego mrocznej historii. Kobieta odkrywa, że sekrety domostwa są ściśle powiązane ze znaną pisarką Vidą Winter. Wkrótce sprawy nabierają dynamicznego tempa, a Margaret musi zmierzyć się nie tylko z sekretami domu Angelfield, lecz także z demonami własnej przeszłości.Książka "Trzynasta opowieść" jest emocjonującą historią o miłości, nienawiści i rodzinnych dramatach, które przeważają nad szczęśliwym losem bohaterów. Czy Margaret odnajdzie się w roli niezależnej detektyw? Jakie tajemnice odkryje podczas podjętego śledztwa? Czy historia rezydencji Angelfield odciśnie piętno na jej życiu?
To była najdłuższa noc w roku, kiedy wszystko może się zdarzyć. Trzy dziewczynki zaginęły. Jedna wróciła. Opowieść się rozpoczyna… W ciemną noc w środku zimy w starej gospodzie nad Tamizą ma miejsce niezwykłe wydarzenie. Stali bywalcy właśnie zabijają czas opowieściami, kiedy w drzwiach pojawia się ciężko ranny nieznajomy. W ramionach trzyma martwą dziewczynkę. Kiedy godzinę później dziecko zaczyna oddychać, nikt nie może w to uwierzyć. Cud? Czy magiczna sztuczka? Może nauka będzie w stanie to rozstrzygnąć? Mieszkańcy nabrzeży prześcigają się w pomysłach, by rozwiązać zagadkę dziewczynki, która umarła, a potem ożyła. Mijają jednak dni, a tajemnica wydaje się coraz bardziej nieprzenikniona. Dziewczynka okazuje się niema i nie może odpowiedzieć na pytania: kim jest, skąd pochodzi i co stało się z jej bliskimi. W tej sprawie pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Tymczasem trzy rodziny wyrażają chęć, by wziąć dziecko pod opiekę. Zamożna młoda matka wierzy, że dziewczynka jest jej córką, która zaginęła dwa lata wcześniej. Rodzina farmerów, która wciąż przeżywa sekretny romans syna, szykuje się na przyjęcie wnuczki. Skromna i skryta gospodyni proboszcza widzi w małej niemowie swoją młodszą siostrę. Każda z tych osób ma własną opowieść, której granice między rzeczywistością a fantazją są ulotne i rozlewają się czasami jak niekontrolowane wody rzeki. Urzekająca, wielowymiarowa, pełna zagadek powieść, przesycona folklorem, tajemniczością i romantyzmem. Ta powieść to misternie tkany gobelin, splatający folklor, naukę, magię i mit. Książka nominowana do Goodreads Choice Award w kategorii powieść historyczna; uhonorowana nagrodą HWA Gold Crown Award dla najlepszej powieści historycznej 2019 roku, przyznawaną przez brytyjskie stowarzyszenie autorów książek historycznych (Historical Writers’ Association).
Tajemnicza i mroczna powieść autorki książek „Trzynasta opowieść” i „Była sobie rzeka”. Rozmiar zbrodni jest nieistotny, kiedy to los wymierza sprawiedliwość. Kiedy William Bellman był dzieckiem, dopuścił się nieprzemyślanego aktu okrucieństwa – strzałem z procy uśmiercił kruka. Wybryk – drobny, jak sądził William – natychmiast odszedł w niepamięć w ferworze znacznie bardziej zwyczajnych dziecięcych zabaw. Po latach William założył rodzinę i nieźle prosperujący biznes i wydawało się, że los jest mu przychylny… Tragedia lubi jednak uderzać znienacka. Gdy śmierć zaczyna zbierać żniwo wśród jego krewnych, a przy życiu zostaje już tylko najmłodsza i najbardziej kochana córka, William już wie, że to koniec szczęśliwej passy. Rozpaczliwie próbując ocalić jedyną cenną rzecz, jaka mu jeszcze pozostała, William Bellman wchodzi w spółkę z tajemniczym nieznajomym w czerni. Dość dziwna okazja, z jeszcze dziwniejszym partnerem, na założenie zdecydowanie makabrycznego biznesu… Czy jeden nieprzemyślany akt okrucieństwa może położyć się cieniem na całym ludzkim życiu? Powieść wydana wcześniej w Polsce pod tytułem Człowiek, którego prześladował czas. Pełne gotyckiej grozy psychologiczne studium winy i kary – fani mrocznej atmosfery rodem z opowieści Edgara Allena Poe będą zachwyceni! „Library Journal” Słychać tu echa Dickensa, Poego i braci Grimm. Fascynująca powieść historyczna, przy której włos jeży się ze strachu. „Shelf Awareness” Poetycka i zagadkowa powieść. „Booklist” Niesamowicie wciągająca, nastrojowa i poetycka. Setterfield niesamowicie buduje napięcie! „The Moveable Feast”
Był sobie kiedyś dom zwany Angelfield. Mieszkały w nim siostry bliźniaczki. Czy wierzycie w duchy? No to posłuchajcie… Posiadłość Angelfield to dziś jedynie zgliszcza, ruina, o której mało kto pamięta. Ale dawniej ta podupadła dziś rezydencja była okazałym domem zamożnej i ekscentrycznej rodziny – przebiegłej manipulatorki Isabelle, jej porywczego brata Charliego i dzikich, nieokiełznanych bliźniaczek, Emmeline i Adeline. Do dziś Angelfield, choć niewiele już z niego zostało, skrywa przerażający sekret… Czy młoda biografka Margaret Lea zdoła odkryć tajemnicę tej wspaniałej niegdyś posiadłości i zamieszkających ją pokoleń jednego rodu oraz mroczny związek łączący domostwo ze sławną autorką bestsellerów Vidą Winter? Gdy Margaret podąża tropem historii z przeszłości, z cienia wyłania się jej własny bolesny sekret, któremu prędzej czy później będzie musiała stawić czoło. Opowieść o tragicznych losach rodziny naznaczonej śmiercią i szaleństwem, o miłości na skraju nienawiści, o bolesnej, nieuniknionej stracie i o rozpaczy, której nie leczy upływ czasu.
Był sobie kiedyś dom zwany Angelfield. Mieszkały w nim siostry bliźniaczki. Czy wierzycie w duchy? No to posłuchajcie… Posiadłość Angelfield to dziś jedynie zgliszcza, ruina, o której mało kto pamięta. Ale dawniej ta podupadła dziś rezydencja była okazałym domem zamożnej i ekscentrycznej rodziny – przebiegłej manipulatorki Isabelle, jej porywczego brata Charliego i dzikich, nieokiełznanych bliźniaczek, Emmeline i Adeline. Do dziś Angelfield, choć niewiele już z niego zostało, skrywa przerażający sekret… Czy młoda biografka Margaret Lea zdoła odkryć tajemnicę tej wspaniałej niegdyś posiadłości i zamieszkających ją pokoleń jednego rodu oraz mroczny związek łączący domostwo ze sławną autorką bestsellerów Vidą Winter? Gdy Margaret podąża tropem historii z przeszłości, z cienia wyłania się jej własny bolesny sekret, któremu prędzej czy później będzie musiała stawić czoło. Opowieść o tragicznych losach rodziny naznaczonej śmiercią i szaleństwem, o miłości na skraju nienawiści, o bolesnej, nieuniknionej stracie i o rozpaczy, której nie leczy upływ czasu. Diane Setterfield umie czarować. „Times Literary Supplement” Zacznij czytać w autobusie, a przysięgam, że nie tylko przegapisz swój przystanek, ale jeszcze cały dzień minie ci w mgnieniu oka! „Cosmopolitan” Wielka przyjemność (…). Jak wszystkie świetne debiuty, aż pęka od gromadzonych przez całe życia inspiracji. „Time Out” Błyskotliwa książka, naprawdę. (…) Od dawna żaden debiut literacki nie sprawił mi takiej przyjemności. Kate Mosse, autorka Labiryntu Niezwykły debiut powieściowy, opowiadający o radości, jaką dają książki. Wciągająca, wielowarstwowa historia, pełna tajemnic, licznych zwrotów akcji i prawdziwie magicznego uroku. „Independent” Bardzo zajmująca lektura. „Daily Mail” Pięknie napisana i bardzo inteligentna. „The Times” Setterfield to mistrzyni suspensu. „Scotsman” Barwna opowieść gotycka. (…) Setterfield dowodzi, że potrafi naprawdę po mistrzowsku snuć opowieść. „Guardian”,br> To powieść z gatunku tych, których nie spotyka się dzisiaj często. Tym bardziej cieszymy się, że powstała. Do tego niezwykła wyobraźnia autorki i doskonały styl – i mamy współczesną klasykę. „Yorkshire Evening Post” Setterfield już od pierwszej strony tak prowadzi narrację, że ufasz jej bez zastrzeżeń i dajesz się jej prowadzić. „Sunday Telegraph” Wyjątkowo urzekający debiut. (…) Niezwykła, nastrojowa historia, mająca w sobie coś ponadczasowego. „Scotland on Sunday” Ta dwutorowa opowieść o przywiązaniu i rozdzieleniu nie przemówi tylko do zatwardziałego serca. (…) Zrób sobie kakao i zaciągnij zasłony – dostaniesz smakowitą gotycką opowieść. „Daily Express”
Najdłuższa noc w roku. Wszystko się może zdarzyć. Trzy dziewczynki zaginęły. Jedna wróciła… Ciemna noc, środek zimy, gospoda nad Tamizą. Stali bywalcy umilają sobie czas opowieściami, gdy nagle w drzwiach pojawia się ciężko ranny mężczyzna niosący na rękach dziewczynkę. Martwą. Kilka godzin później dziecko zaczyna jednak oddychać. Czy to cud? Czy magia? A może nauka? Mieszkańcy zaczynają prześcigać się w domysłach. Każdy chce być tym, kto odkryje jak dziewczynka, która była martwa, nagle ożyła. Mijają dni, a zagadka wciąż pozostaje nierozwiązana. Na dodatek dziewczynka okazuje się niema, nie może zatem odpowiedzieć na pytania: kim jest, skąd pochodzi i gdzie są jej bliscy. Tymczasem trzy rodziny oferują swoją pomoc i chęć zabrania dziecka pod opiekę. Zamożna matka, która wierzy, że dziewczynka to jej córka, która zaginęła 2 lata temu. Farmerzy szykujący się na przyjęcie wnuczki, wciąż przeżywający sekretny romans syna. I gospodyni proboszcza, skromna i skryta, której dziewczynka przypomina jej młodszą siostrę. Każda z tych osób opowiada własną historię. Historię, w której rzeczywistość zlewa się z fantazją. I już nikt nie wiem, co jest prawdą…
Nowe wydanie z nową okładką! Jedna z najlepszych powieści dziesięciolecia według portalu Goodreads! Ponad 220 000 entuzjastycznych ocen! Powieść, jakiej nie doczekał się XX wiek To powieść o tych, którzy kochają książki, dla tych, którzy kochają książki. Miłośnicy Cienia wiatru Zafóna przeżyją wspaniałą ucztę. OBIE SĄ SAMOTNE. OBIE SKRYWAJĄ BOLESNĄ TAJEMNICĘ SWOICH NARODZIN. OBIE ZAMKNĘŁY SIĘ W ŚWIECIE KSIĄŻEK. Margaret Lea – zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter – największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy. Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem. Teraz, ponaglana śmiertelną chorobą, chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret – dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie? Rozpoczyna się walka z prawdą i o prawdę. Margaret poddaje się magii urzekającej opowieści. Ożywają wielkie uczucia, grzeszne namiętności, przeklęte i tragiczne postaci, duchy przeszłości. DIANE SETTERFIELD zawładnęła wyobraźnią milionów czytelników na całym świecie. Trzynasta opowieść to niezwykła proza. Ma nastrój, piękno i siłę oraz wyjątkowość i prawdziwość literatury XIX wieku. A jej emocjonalność i magia narracji poruszają do głębi współczesnego czytelnika. Została sprzedana w ponad 3 000 000 egzemplarzy w 38 krajach. W Polsce – w 40 000 egzemplarzy.
Powieść, jakiej nie doczekał się XX wiek Powieść o tych, którzy kochają książki, dla tych, którzy kochają książki Miłośnicy Cienia wiatru Zafona przeżyją wspaniałą ucztę Trzynasta opowieść to wielka współczesna klasyka. Diane Setterfield zawładnęła tą powieścią wyobraźnią milionów czytelników na całym świecie. Trzynasta opowieść została wydana w 38 krajach, sprzedana w ponad 3 000 000 egzemplarzy, w Polsce – w 40 000 egzemplarzy! Królowała na szczycie list bestsellerów. W grudniu 2013 BBC2 przygotowała na jej podstawie film z Vanessą Redgrave. Trzynasta opowieść to niezwykła proza. Ma nastrój, piękno i siłę oraz wyjątkowość i prawdziwość największej literatury XIX wieku. A emocjonalność i magia narracji poruszają do głębi współczesnego czytelnika. Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknęły się w świecie książek. Margaret Lea – zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter – największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy. Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem. Teraz, ponaglana śmiertelną chorobą, chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret – dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie? Rozpoczyna się walka z prawdą i o prawdę. Margaret poddaje się magii urzekającej opowieści. Ożywają wielkie uczucia, grzeszne namiętności, przeklęte i tragiczne postaci, duchy przeszłości.
Jeden uczynek, jeden ułamek czasu może odmierzać czernią kolejne rozdziały twojego życia... Chłopiec celuje z procy do kruka. Koledzy patrzą z niedowierzaniem, jak ptak spada na ziemię. Tak po raz pierwszy śmierć wkracza w życie dziesięcioletniego Willa Bellmana. Śmierć, która już go nie opuści… Na kolejnych pogrzebach będzie się pojawiać tajemniczy człowiek w czerni. Aż wreszcie zawrze z nim przerażający pakt… Człowiek, którego prześladował czasto pełna zadumy nad ludzkim losem, metaforyczna opowieść o czasie i pamięci. Hołd dla Edgara Allana Poego, nawiązanie do jednego z najsławniejszych utworów w historii poezji. I refleksja nad konsekwencjami naszych czynów. Wyborów, których człowiek dokonuje niejednokrotnie w konflikcie z siłami dla niego niezrozumiałymi. A kiedy zrozumienie przychodzi, jest już za późno. Bo „cień kruka trwa na straży” ludzkiej duszy… Fantastyczna, hipnotyzująca powieść. Każdą stronę spowija coraz głębszy cień i pochłania coraz głębsza czerń. „Times” Diane Setterfield to wielka mistrzyni sztuki snucia opowieści. „Guardian”