Menu

Dorota Masłowska

Urodzona w 1983 roku. Pisarka, felietonistka,dramaturgistka,kompozytorka,piosenkarka,producentka filmowa. Jej debiut miał miejsce w 2000 roku w dzienniku Polek, zdobywając pierwszą nagrodę. Jej pierwsza powieść powstała w momencie przygotowań do matury. "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" ukazała się w 2002 roku i wywołała różne nastroje wśród krytyków. W 2006 roku publikuje swój pierwszy dramat "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". W tym samym roku, zostaje laureatką nagordy Nike za powieść "Paw Królowej" Sama przyznaje, że jej najbardziej przemyślaną powieścią jest "Kochanie zabiłam nasze koty".
Długo oczekiwany prozatorski powrót Doroty Masłowskiej. Trashowa powieść, która w obłąkańczo zabawny i zarazem śmiertelnie poważny sposób chwyta kawał współczesnej rzeczywistości. Przez karty książki przewijają się osobliwe, choć jakby skądś nam znane postaci: kobiety w rozsypce i bywalcy siłki, wystylizowani mieszczanie i świadome swoich praw małolaty. Widzimy je w najróżniejszych miejscach – w ekskluzywnych mieszkaniach, na wege weselu, w craftowej piekarni i przeznaczonym do rozbiórki hotelu. Postaci te napędzane są przez rozmaite fantazmaty, mniej lub bardziej wygórowane aspiracje i niemożliwe do zaspokojenia pragnienia. Autorka w niepodrabialny i sobie tylko właściwy sposób tropi popkulturowe schematy i językowe klisze tworzące ich sztucznie wygenerowany świat. I hakuje ten świat wyobraźnią, która podpowiada także surrealistyczne scenariusze. Rewelacyjna proza, napisana z ogromnym literackim szwungiem. Mistrzostwo Polski w obserwowaniu Polski oraz krajów zagranicznych.
W związku z pandemią COVID-19 matura z matematyki w latach 2021­–2022 będzie odbywać się według podstawy programowej okrojonej do wymagań egzaminacyjnych.Arkusz maturalny z matematyki na poziomie podstawowym zawierać będzie 28 zadań zamkniętych i 7 otwartych, za które można maksymalnie uzyskać 45 punktów.Prezentowane przez nas arkusze z matematyki na poziomie podstawowym spełniają warunki opisane w aneksie do Informatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i mogą stanowić bardzo dobry trening przez maturą 2022 roku.Z naszymi arkuszami przygotujesz się dokładnie do takiej matury, jaka czeka Ciebie w 2022 roku! Owocnej pracy!
Jubileuszowe wydanie najsłynniejszej powieści Doroty Masłowskiej! Debiutancka powieść Doroty Masłowskiej uchodzi wciąż za wielką polską sensację literacką. Książka ta sprzedała się w ogromnym nakładzie i wzbudziła żywe zainteresowanie zagranicznych wydawców. Autorka w 2002 roku wstrząsnęła polskim życiem literackim bestsellerem, który napisała, przygotowując się do matury. Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną to chłodne spojrzenie na życie zdezorientowanej młodzieży z blokowiska, żyjącej od imprezy do imprezy, w świecie narkotyków, seksu i światopoglądowego nonsensu. Debiutancka powieść młodziutkiej autorki stała się z dnia na dzień zarówno literackim skandalem, jak i kultową książką pokolenia. Powieść została wyróżniona paszportem "Polityki" i nagrodą publiczności Nike 2002.
Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska. Inni ludzie to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my? Filmowa adaptacja powieści Inni ludzie Doroty Masłowskiej w reżyserii Aleksandry Terpińskiej w kinach od 18.03.2022.
Dorota Masłowska „Bowie w Warszawie” Dorota Masłowska w swojej najnowszej książce „Bowie w Warszawie” pokazuje smutny obraz małego świata z wielkimi aspiracjami. Autorka zabiera nas w podróż do lat 70., kiedy to wciąż daleko było nam do Zachodu. Niespodziewanie do Polski zawitał światowej sławy muzyk, David Bowie. Artysta zrobił sobie u nas przystanek w swojej podróży z Moskwy do Berlina. Jego wizyta dała Polakom powiew świeżości, blichtru, kolorów – tego wszystkiego, o czym skrycie marzyli i do czego dążyli. W tym samym czasie plutonowy Wojciech Krętek stanął przed olbrzymim zawodowym wyzwaniem. Milicjant próbował rozwikłać sprawę tzw. Dusidamka z Mokotowa. Ten przestępca grasował w Warszawie i krzywdził niewinne kobiety. Stał się symbolem przemocy i represji, których Warszawianki doświadczają na każdym kroku od świata i od siebie nawzajem. Co łączy te dwie historie? Co wspólnego mają ze sobą David Bowie i Dusidamek z Mokotowa? Odpowiedź znajdziecie w książce, do której ilustracje stworzył ceniony artysta, Mariusz Wilczyński. Dorota Masłowska (ur. w 1983 r.) – jest polską pisarką, dramatopisarką, felietonistką, kompozytorką oraz piosenkarką. Swój pierwszy sukces literacki osiągnęła w 2000 roku, kiedy to wygrała konkurs „Dzienniki Polek” zorganizowany przez magazyn „Twój Styl”. W tym samym roku jej opowiadanie „Wyprawa na dach wieżowca” pojawiło się na łamach czasopisma literackiego „Lampa”. Podczas przygotowań do matury Masłowska pracowała już nad swoją pierwszą powieścią. „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” ukazał się w 2002 roku i przyniosła jej olbrzymi sukces. Książka została nawet przeniesiona na duży ekran. Autorka otrzymała za nią Paszport „Polityki” oraz dotarła do finału Nagrody Literackiej „Nike”. W 2005 roku ukazała się jej kolejna głośna książka pt. „Paw królowej”. Tym razem Masłowskiej udało się wywalczyć „Nike”. Z kolei w 2014 roku na rynku pojawił się jej pierwszy album muzyczny. Masłowska występowała jako Mister D.
Od roku 2019 egzamin ósmoklasisty z matematyki ma sprawdzać, w jakim stopniu uczeń VIII klasy szkoły podstawowej spełnia wymagania określone w podstawie programowej dla klas IV–VI oraz VII–VIII. Niniejsza pozycja jest doskonałym narzędziem w przygotowaniach do tego niezwykle ważnego egzaminu, którego wyniki będą miały istotny wpływ podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Książka jest podzielona na 13 działów, w których rozpisano i podzielono tematycznie wszystkie zagadnienia z podstawy programowej zarówno dla klas IV–VI jak i VII–VIII. Każdy dział składa się z: - przypomnienia najistotniejszych wzorów i definicji, - zestawu zadań zamkniętych typu egzaminacyjnego z konstrukcją poleceń, które mogą pojawić się na egzaminie: wielokrotnego wyboru, prawda-fałsz,A/B oraz C/D, na uzasadnienie typu T/N ponieważ A/B/C. - zestawu zadań otwartych o różnym stopniu złożoności, - dwóch mini-arkuszy o konstrukcji zbliżonej do arkusza egzaminacyjnego sprawdzających poziom opanowania danego działu. Taka konstrukcja powtórek zapewnia dobre przygotowanie do egzaminu nie tylko pod względem merytorycznym ale również pod względem technicznym, co jest równie ważne. Książka zawiera blisko 700 zadań, podstawę programową z matematyki dla klas IV–VI i VII–VIII, odpowiedzi do zadań, a także 5 przykładowych arkuszy egzaminacyjnych wraz ze schematem punktowania. „Systematyczna praca z tą książką,to sukces na egzaminie ósmoklasisty z matematyki, to wymarzona szkoła średnia”
Książka skierowana do uczniów klas 6,7 i 8 szkoły podstawowej. Zawiera kompendium wzorów i formuł niezbędnych podczas egzaminu ósmoklasisty. Dodatkowo większość z nich posiada przejrzyste przykłady użycia lub przykłady wykorzystania. Całość zebrana jest w 9 działów: "Liczby naturalne, całkowite, wymierne oraz procenty", "Potęgowanie i pierwiastki", "Wyrażenia algebraiczne. Równania", Oś liczbowa. Nierówności. Układ współrzędnych", "Figury płaskie", "Geometria przestrzenna", "Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka", "Jednostki" oraz "Tablice".Od roku 2019 egzamin ośmioklasisty z matematyki ma sprawdzić, w jakim stopniu uczeń VIII klasy szkoły podstawowej spełnia wymagania określone w podstawie programowej dla klas IV-VI oraz VII-VIII. Niniejsza pozycja jest doskonałym narzędziem wspierającym ucznia w przygotowaniach do niezwykle ważnego egzaminu, którego wyniki będą miały istotny wpływ podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Niezbędnik w sposób czytelny i przejrzysty prezentuje:• definicje,• informacje,• przykłady,• wzory,• tablice,których znajomości jest konieczna, aby marzenie ośmioklasisty związane z wyborem szkoły średniej stało się faktem.
Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska. "Inni ludzie" to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my?
Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, Między nami dobrze jest Dwa najważniejsze (jak dotąd) dramaty Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest” pokazują, że autorka nie tylko znakomicie operuje językiem, jest niezwykle wyczuloną obserwatorką naszej codzienności, ale też doskonale czuje scenę.
"Więcej niż możesz zjeść" to zbiór publikowanych przez Dorotę Masłowską w magazynie Zwierciadło w latach 2011-2013 tekstów o jedzeniu. Tekstów, które jednak mocno odbiegają od tradycyjnego pojęcia rubryki kulinarnej, jeśli go wręcz jawnie nie przedrzeźniają. Zilustrowane przez wybitnego rysownika Macieja Sieńczyka, przewrotne w formie i treści, nie uchylają się od szerszej refleksji socjo- i antropologicznej. Dorota Masłowska o swojej książce: „Wszyscy wiedzą, że piszę książki, że nagrywam płyty, a mało kto domyśla się, że w wolnym czasie również trochę jem. O tym nieujawnianym dotąd fakcie pisałam do magazynu "Zwierciadło" felietony; przez 2 lata prowadziłam tam rodzaj rubryki spożywczej, w którym z właściwą sobie swadą opisywałam jedzone jedzenie. Te grubymi nićmi szyte refleksje kulinarne stanowiły jednak wyłącznie pretekst dla rozważań szerszych: chwalenia się zagranicznymi podróżami, opisywania potknięć moralnych znajomych, czy ujawniania drastycznych szczegółów ze swoich operacji plastycznych. Dziś opatrzone genialnymi ilustracjami Macieja Sieńczyka ze wzruszeniem kieruję do rąk czytelnika”.
W swoich poprzednich książkach bardzo wnikliwie, ale też świeżo, z młodzieńczą beztroską, przyglądała się temu, co widziała za oknem, na ulicy… naszej polskiej codzienności. Robiła to dowcipnie i celnie, a powodzenie jej książek zarówno u czytelników jak i u krytyków dowiodło, że takiego głosu w naszej literaturze współczesnej bardzo brakowało. W najnowszej powieści, równie dowcipnie i wnikliwie przygląda się tzw. klasie średniej, młodym, zamożnym ludziom, którzy nie mają pomysłu na to, co zrobić ze swoim życiem. Ich losy, wygląd, mieszkania wydają się nam podobne niezależnie od tego czy żyją w Warszawie czy w Nowym Jorku. Naprawdę warto zobaczyć ich oczami Doroty Masłowskiej – dostrzeżecie to, czego dotąd nie widzieliście i spotkacie samą AUTORKĘ (jak zwykle pełną dystansu do samej siebie).