Menu

Jacek Inglot

Jacek Inglot (ur. 1962) - pisarz, krytyk literacki, publicysta, redaktor i nauczyciel. Debiutował w połowie lat osiemdziesiątych na łamach czasopism poświęconych fantastyce. Publikował w „Feniksie", „Fantastyce", „Nowej Fantastyce", „Playboyu". Wydał powieści Inquisitor i Quietus, obie nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz zbiór opowiadań Bohaterowie do wynajęcia (wspólnie z Andrzejem Drzewińskim). Porwanie sabinek to jego pierwsza powieść o tematyce współczesnej.
Czy możliwe jest, aby walka o wolność i obecność Polski na mapie miała dopiero się rozegrać? Jakimi środkami? Gdzie? A przede wszystkim – kiedy?! Czy w 1918 roku Komendant wiedział więcej, niż zostało to zanotowane w historycznych dokumentach? A może istnieją dokumenty, o których jeszcze nie wiemy? Mogliby nam o tym powiedzieć Wanda Ziębicka i Adam Zalewski oraz ich szefowie z Agencji Bezpieczeństwa Temporalnego, ale zostali zobowiązani do zachowania wszystkich swoich działań w tajemnicy. A poza tym... jeszcze się nie urodzili... Książka zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii powieści dla młodzieży w wieku 15-18 w konkursie #WOLNOŚĆ_czytaj_dalej, organizowanym przez NCK i Fundację PGZ z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Eri pobiera lekcje u dobrej szeptuchy Maruszy. Poznaje lecznicze właściwości roślin i różne sztuki magiczne. Kiedy jej nauczycielka zostaje pilnie wezwana do zamku magów, dziewczynka wraca do swojej wsi. Rodzice powierzają jej opiekę nad braciszkiem, lecz niestety mały Misza pada ofiarą południc. Eri musi go odnaleźć. Znowu wyrusza w pełną przygód podróż, podczas której poznaje sympatycznego obieżyświata o imieniu Miko. Tylko czy na pewno nigdy wcześniej go nie spotkała? Kontynuacja powieści „Eri i smok”. Jacek Inglot – pisarz, publicysta, redaktor, pedagog. Autor powieści dla dzieci („Eri i smok”) i dla dorosłych (m.in. „Inquisitor”, „Quietus”, „Wypędzony”) oraz zbioru opowiadań „Bohaterowie do wynajęcia” (wspólnie z Andrzejem Drzewińskim). W 2016 roku ukazała się jego powieść-dyptyk „Polska 2.0”, przedstawiająca alternatywne wizje przyszłości Polski. Publikował opowiadania i teksty publicystyczne m.in. w „Feniksie”, „Nowej Fantastyce” oraz „Sfinksie”. Dwukrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jako autor nie ogranicza się do jednej konwencji literackiej. Pisze zarówno hard SF, jak i fantasy, horror czy historię alternatywną. Dobrze sobie radzi również w mainstreamie, tworząc powieści sensacyjne i historyczne. Anita Graboś zajmuje się linorytem, rysunkiem oraz ilustracją książkową. Jej subtelne, przesycone atmosferą baśniowości prace łączą wieloznaczność z prostotą, melancholię z dziecięcą radością życia, a przede wszystkim zapraszają do samodzielnej podróży w głąb ukrytych szczegółów, znaczeń i odniesień kulturowych.
Poznać Sienkiewicza to czwarty już z serii przewodników literackich Cicerone, poprzednio ukazały się już Zrozumieć Mickiewicza, Pokochać Fredrę i Polubić Słowackiego. W prosty i przystępny sposób zostały tu omówione dwie powieści historyczne Henryka Sienkiewicza - Krzyżacy i Quo vadis. Autor opracowania chce przekonać młodego czytelnika, że warto się z nimi zapoznać, ponieważ mówią o wielu ważnych i wciąż aktualnych sprawach. Historia nie jest tylko martwą, zamkniętą przeszłością, lecz cenną nauczycielką życia, dlatego nie wolno o niej zapominać...
Bohaterem powieści jest bezimienny polski nauczyciel, noszący żartobliwą ksywę Inkwizytor, gdyż pasjonuje się magią i czarownictwem oraz sposobami zwalczania diabłów i demonów. Pewnego dnia w szkole, w której pracuje, dochodzi do przejawu aktywności sił nieczystych i podejrzenie pada na uczennicę imieniem Patrycja. Belfer rozpoczyna prywatne śledztwo: między nim a młodocianą czarownicą rozpoczyna się niebezpieczna gra, z czasem dla nauczyciela coraz bardziej ryzykowna, gdyż samozwańczy inkwizytor nie potrafi się oprzeć rosnącej fascynacji tropioną czcicielką Szatana Uwaga: w tej historii nikt nie jest do końca tym, za kogo się podaje!