Menu

Jack London

Zew krwi jest powieścią przygodową amerykańskiego pisarza Jacka Londona należącą do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jej akcja rozgrywa się na Alasce w czasach gorączki złota. Bohaterem jest pies Buck, który wychował się w domowym zaciszu, otoczony miłością i dostatkiem. W wieku czterech lat zostaje sprzedany handlarzowi psów i z dnia na dzień znajduje się w niezwykle trudnych warunkach bytowania w bezkresnej krainie zimy. Czekaja tam na niego zaskakujące przygody. Spotyka się z bestialskim traktowaniem przez ludzi, okrucieństwem i podstępami ze strony innych zwierząt, ciężką pracą w zaprzęgu, małymi racjami jedzenia, skrajnym wyczerpaniem, wielokrotnymi zmianami właścicieli. W miarę nowych doświadczeń Buck stopniowo dostosowuje się do ekstremalnych warunków, a w jego psiej duszy budzi się naturalny instynkt walki o przetrwanie - okrutny instynkt krwi, pchający go do walki na śmierć i życie i o dominację nad stadem. Ogarnia go wreszcie zew natury wzywający do dzikiego życia w lesie. Lektura dla klasy VI.
JACK LONDON, to wielki człowiek i pisarz, wielki Amerykanin, sam przez się będący wielką sprawą, wielką i sensacyjną przygodą w dziejach ludzkości; oraz wielka nauka dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla młodych. W połowie swego dorosłego i twórczego żywota, w czasie swej podróży po Pacyfiku, odwiedził melanezyjskie Wyspy Salomona. Poznał i pokochał tropikalną jego część, jej realia, tradycje i narodowości, które odegrały podstawową rolę w całej jego twórczości i świadomości. WYSPIARSKA PRZYGODA - pierwsza i niezrównana powieść Jacka Londona, niezwykle wyrafinowanego stylisty, w zupełnie nowym i genialnym przekładzie Roberta Stillera. Zarówno artystycznie, jak i treściowo jedno z najświetniejszych jego dzieł o tematyce z Mórz Południowych. Dzieło, które po stu latach nie przestało być dla nas aktualne. Akcja, ze wspaniale zarysowaną egzotyką mórz, wysp i ludów Pacyfiku, opisuje pogłębiony romans między zuchwałą dziewczyną przyjezdną z Anglii a starszym i powściągliwym plantatorem. Aktualne więc także w swych ekspresyjnie zarysowanych aspektach męskich i żeńskich, z silnie feministycznym podtekstem w tle. Bo jednak nie przygoda, nie walka i nie Pacyfik jest podstawowym i rewelacyjnym tematem tego utworu, ale wnikliwy, nowatorski, a nawet przełomowy obraz problematyki tego, czy kobieta może być pod każdym względem równa mężczyźnie.
„Zew krwi” - Jack London Fabuła osadzona została w Jukon w Kanadzie podczas tak zwanej Gorączki Złota w Klondike. Głównym bohaterem powieści jest Buck, mieszaniec bernardyna i owczarka szkockiego. Historia rozpoczyna się na ranczu w Santa Clara Valley w Kalifornii, kiedy Buck zostaje wykradziony ze swojego domu i sprzedany jako pies zaprzęgowy na Alasce. W surowym środowisku staje się coraz bardziej prymitywny i dziki, jest zmuszony do walki o przetrwanie i dominacji nad innymi psami. W końcu zrzuca z siebie powłokę cywilizacji i opierając się na pierwotnym instynkcie i doświadczeniu, staje się przywódcą w dziczy.
Powieść przygodowa amerykańskiego pisarza Jacka Londona Biały Kieł została napisana w 1906 roku i od pierwszego wydania wpisała się do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Tytułowy bohater powieści jest mieszańcem psa i wilka. Biały Kieł wychowuje się przy matce w puszczy, potem trafia do Indian, gdzie staje się psem pościgowym w zaprzęgu. Z powodu swojej siły zostaje odkupiony i wykorzystany do nielegalnych walk z innymi psami. Po jednej z nich, ledwo żyjącego Białego Kła wykupuje młody chłopak, Wedoon Scott, by zabrać go z dzikiej północy na farmę w Arizonie i podjąć się jego oswojenia. Pełne przygód życie w różnych miejscach okazało się dla Białego Kła prawdziwą szkołą życia. Poznał smak walki, trud wytrwałości, cenę wierności, wielkość przyjaźni, wreszcie wartość miłości i życia rodzinnego. Lektura dla klasy VI
Powieść psychologiczna amerykańskiego pisarza Jacka Londona Martin Eden należy do kanonu literatury światowej. Od pierwszego wydania książki w 1909 roku uważa się, że historia Martina Edena, bohatera – geniusza nierozumianego przez świat, ma wiele wspólnego z życiem samego autora. Zarówno Jack London, jak i jego bohater, pragnęli wypełnić swoje życie przygodami, aspirowali do awansu społecznego, byli samoukami, odrzucającymi mieszczańskie konwencje i przyjętą drogę dochodzenia do pozycji w społeczeństwie. Jednak nie sposób zredukować dzieła Jacka Londona do wątków autobiograficznych. Martin Eden jest świetnie skonstruowaną powieścią inicjacyjną, mówiącą o wysokiej cenie, jaką młody bohater oślepiony miłością i pokusą pieniędzy, których nigdy nie posiadał, musi zapłacić za podejmowane próby zrobienia kariery i spełnienia swoich ambicji. Równocześnie, dzieło Londona jest opowieścią o rozczarowaniu konformizmem i jałowym samozadowoleniem elit, a przede wszystkim filozofią indywidualizmu budującą autorytet współczesnych elit. Lektura dla klasy VIII i dla szkół średnich
Powieść została pierwotnie opublikowana w 1917 roku i jest jednym z ostatnich dzieł Jacka Londona Często w wydaniach anglojęzycznych ma również podtytuł „Prawdziwa psia opowieść”, który również zdecydowaliśmy się dodać. Powieść rozgrywa się na wyspie Malaita, części archipelagu Wysp Salomona, która w 1893 roku stała się brytyjskim protektoratem. Bohaterem powieści jest irlandzki terier Jerry. Jerry urodził się na wyspie Santa Isabel, należącej do archipelagu Wysp Salomona. Właścicielem Jerry'ego był pan Haggin, który pracował jako strażnik plantacji i używał Jerry'ego do ścigania zbiegłych niewolników. Haggin podarował Jerry'ego panu Van Hornowi, kapitanowi statku Arangi. Statek dostarcza niewolników oraz handluje towarami z krajowcami na wyspie Malaita, która uchodzi za bardzo niebezpieczną i zamieszkałą przez ludożerców. Także niektórzy członkowie załogi są nieprzychylni Jerry'emu. Jak potoczą się jego dalsze losy?
Powieść Smoke Bellew powstała w 1912 roku. Opowiada o przygodach dziennikarza z San Francisco o nazwisku Christopher Bellew podczas wielkiej gorączki złota na rzece Klondike około 1897 roku. Bellew wyrusza w podróż ze swoim stryjem i dopiero uczy się twardego życia wśród śniegów Alaski. Szybko zdobywa przydomek "Kurzawa". Spotyka "Krótkiego", który staje się jego przyjacielem w ciężkiej podróży do Klondike. Następnie przeżywają razem kilka przygód, jak: wyścig po działki ze złotem, wyścigi zaprzęgów psów czy ucieczka z sądu, który oskarżył "Kurzawa" o zbrodnię, której nie popełnił. W wielu przygodach towarzyszy im piękna traperka Joy Gastell. Reportera z San Francisco, Christophera Bellew, łatwo rozpoznać można jako „alter ego” młodego Jacka London, który miał 21 lat, kiedy wyjechał na północ w 1897 roku.
Na podstawie klasycznej powieści Jacka Londona został realizowany film o tym samym tytule. Porywająca powieść przygodowa jednego z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich Zew krwi to historia o dzielnym psie, który stanie przed wyborem między życiem w świecie człowieka a powrotem do natury Akcja powieści rozgrywa się na Alasce w czasach gorączki złota. Czteroletni pies Buck wiedzie szczęśliwe życie w domu sędziego Millera w Kalifornii. Jego beztroska kończy się w momencie, kiedy zostaje uprowadzony i sprzedany handlarzowi psów. Tak trafia na daleką Północ, gdzie z dnia na dzień musi stawić czoła licznym niebezpieczeństwom. Przemierza dzikie krainy, znosząc chłód, ciężko pracując w zaprzęgu, rywalizując z innymi zwierzętami i nierzadko doświadczając okrucieństwa ze strony człowieka. W psiej duszy Bucka z czasem rodzi się pierwotny instynkt, wzywający go do walki o przetrwanie i powrotu do natury. Powieść Zew krwi od momentu ukazania się zdobyła niebywałą popularność, która trwa do dziś. Doczekała się też kilku filmowych adaptacji, m.in. w 1935 roku z Clarkiem Gable’em, w 1972 roku z Charltonem Hestonem. W najnowszej adaptacji w rolę Johna Thorntona wcielił się Harrison Ford.
Kaftan okrucieństwa to arcydzieło równie trudne i wieloznaczne, jak sensacyjne i makabryczne, nie dla pierwszego lepszego czytelnika. Jack London właściwie John Griffith Chaney (1876-1916). Niezwykły, chyba największy amerykański pisarz, niezwykły życiorys. Podbił świat i umarł w wieku 40 lat. Czy wiesz, że to pierwszy i ostatni jak dotąd pisarz, którego książkę wyniesiono na Księżyc? W lodowatej ziemiance na północy Ameryki, walcząc ze szkorbutem, niespełna dwudziestodwuletni John London, zwany Jackiem, podjął postanowienie swego życia: zostanie pisarzem. I na belce nad swym legowiskiem wyrył: JACK LODNON POSZUKIWACZ ZŁOTA AUTOR 27 STYCZ. 1898.
Wzruszająca historia przyjaźni człowieka z wilkiem Niektórzy boją się wilków, ale czy ktoś się zastanawia, co właściwie wilki myślą o ludziach? Wśród malowniczych krajobrazów mroźnej Kanady dziewiętnastowieczni poszukiwacze przygód i złota zapominają o tym, co w życiu najważniejsze. W dzikiej głuszy wraz ze zwierzętami uczą się na nowo miłości i przyjaźni – bo tam, gdzie nie można liczyć na pomoc drugiego człowieka, najwierniejszymi przyjaciółmi mogą się nagle okazać najgroźniejsze bestie. Oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś potrafi traktować je z szacunkiem. Biały Kieł jest w jednej czwartej psem, w trzech czwartych budzącym strach wilkiem. Kiedy trafia pod opiekę ludzi, z trudem przystosowuje się do domowego życia. Spotyka go wiele wyzwań i przykrości, w końcu jednak znajduje właściwego opiekuna, od którego dostaje wsparcie i szczęście. Klasyczna przygodowa powieść Jacka Londona uczy dzieci i dorosłych miłości do zwierząt, a także oczarowuje pięknem nieposkromionej natury.
Zbiór krótkich nowel Jacka Londona to przepiękne, pełne fascynacji kobietami opowieści o wspaniałych przedstawicielkach płci na pewno pięknej i na pewno nie słabej. Przebija z kart tych opowiadań tęsknota autora za miłością, jego zauroczenie niezwykłymi charakterami mieszkanek Północy, które zmagać się tam musiały nie tylko z trudnymi charakterami mężczyzn – i białych, i czerwonoskórych, ale i ekstremalnymi warunkami przyrody. Przyrody pięknej, jednak stawiającej człowiekowi bardzo trudne warunki, ale jednocześnie przyciągającej i zniewalającej swoim urokiem, tak jak potrafią to czynić kobiety. Widać w sposobie, w jaki London opowiada o Jukatanie – czy szerzej: o Alasce – jego oczarowanie tą krainą. I spotkanie na kartach tej książki piękna kobiet z pięknem Północy sprawia, że Czytelnik daje się porwać narracji pisarza.
Zbiór dziesięciu kapitalnych opowiadań Jacka Londona, w których przeważają te z dalekiej północy, dotyczące życia dzikich plemion północy lub Indian (Biała cisza, Choroba samotnego wodza, Historia Jees-Uck, Kobieta z plemienia Siwasz, Li-wan o jasnej skórze, Małżonka króla). Dodatkowo umieściliśmy tu jedno z bardzo późnych opowiadań oceanicznych o ludożercach, napisane podczas pobytu Londona na Hawajach (Czerwony Bóg), jak także jedno z niewielu opowiadań tego autora, które można zaliczyć do nurtu fantastyki (Cień i błysk). Dobrodziejstwo wątpliwości to opowiadanie o charakter humorystycznym (czyli o sądowym domniemaniu niewinności), natomiast w Marzeniu Debsa mamy do czynienia z wizją strajku generalnego w Stanach Zjednoczonych i pokazaniem jaki może być jego efekt.
Akcja większości z nich rozgrywa się na dalekiej północy, wśród ludów eskimoskich (Mistrz tajemnicy, Napój hiperbojerów, Wiara w człowieka, Wielka niewiadoma), indiańskich (Sprzysiężenie starców), poszukiwaczy złota i podróżników (Nieoczekiwane, Rozstajne drogi). Historię niezwykłego odkrycia pewnego poszukiwacza przedstawił także autor w opowiadaniu Szczerozłoty kanion. Jedno z opowiadań (Yah! Yah! Yah!) dotyczy dzikiego ludu tubylczego na jednym z atoli w Oceanii, którzy mordowali wszystkich przybyłych, ale tylko do pewnego wydarzenia. W opowiadaniu Wróg świata przedstawiono fantastyczną wizję mordercy-fanatyka, który wypowiedział wojnę ludzkości. Dwa pozostałe opowiadania - Na południe od toru oraz Złoty mak mają charakter społeczno-obyczajowy: w pierwszym z nich pewien nobilitowany wykładowca akademicki co jakiś czas przebiera się w robotnika, prowodyra strajków, w drugim z kolei pewien człowiek próbuje upilnować własnego pola niezwykłych maków, które jest stale rozkradane przez okolicznych mieszkańców.
Seria wydawnicza „czytamy w oryginale“ zawiera adaptacje największych dzieł literatury światowej w wersji dwujęzycznej, przeznaczonej dla uczących się języka angielskiego. Adaptacja powieści Jacka Londona White Fang. Biały Kieł została przygotowana z myślą o czytelnikach na poziomie średnio zaawansowanym, jednak dzięki obecności polskiego tłumaczenia z książki korzystać mogą również początkujący w nauce języka angielskiego.