Menu

Karkowska Aleksandra

"W zimie brązowe miśki zawsze smacznie spały, Ino jeden stał na Krupówkach, ten, co był biały." Marek Zawadzki, Biały Miś z Krupówek
Oczarował nas statek M/S Batory. Legendarny transatlantyk. 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę… podróż na emigrację, podróż życia. Udało nam się porozmawiać z ponad 50 pasażerami „Batorego” oraz członkami załogi mieszkającymi dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Polsce. Podzielili się z nami swoimi wspomnieniami, wrażeniami, tajemnicami i fotografiami… Wszystkie historie są bardzo przejmujące.
Magiczny, mityczny, wyjątkowy. Transantalntyk. Potężny, elegancki, przystojny. Najpiękniejszy statek pod polską banderą. Odważny, silny, waleczny. Całą wojnę służył wojsku, ojczyźnie. Opiekuńczy, zabawny, gościnny. Najważniejsi byli zawsze pasażerowie. Cierpliwy, sędziwy, wierny. Ponad 33 lata pływał po morzach i oceanach całego świata. Motor ship. M/S Batory. Zapraszamy na pokład!
Wypełniając ten zeszyt, zdziwisz się, wzruszysz, zaśmiejesz. Przekonasz się, że korzenie góralskich tradycji są wyjątkowo silne. Odkryjmy razem tajemnice Podhala!
"Na Giewont się patrzy” to książka międzypokoleniowa o tym jak wyglądało życie dawno temu w Tatrach. „W miejscu wyjątkowym, gdzie jest wspaniały widok na Giewont, tradycje są niezmiernie silne, a klimat nigdy nie rozpieszczał swoich mieszkańców, najstarsi górale otworzyli przed nami swoje domy i serca. Opowiedzieli nam o swoim dzieciństwie i życiu codziennym.  Wspominali czytanie przy świetle lampy naftowej, dom składający się z białej i czarnej izby, darcie pierza, a także tragiczne dzieje wojenne.Ich wzruszające historie przeplotłyśmy starymi zdjęciami z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami naszych rozmówców. Zobaczycie jak wyglądało codzienne życie górali pod Giewontem! Poznacie tamten jakże inny świat! Dajmy młodym inspirację do rozmów ze starszymi, którzy poczują się potrzebni. Przerzućmy kładkę między pokoleniami.” Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z autorkami:http://etnosystem.pl/czytam/10103-maz-przyjdzie-stad-skad-szczeka-pies
„Święta to czas wyjątkowy, na który czekamy cały rok. Niech ten zeszyt Ci towarzyszy od Adwentu do Trzech Króli. W zeszycie znajdziesz pomysły na prezenty i ozdoby choinkowe, które możesz zrobić sam. Dodaj tylko odrobinę swojej fantazji. Znajdziesz też pomysły, gry i zabawy na długie zimowe wieczory. Zebrane ciekawostki pozwolą Ci lepiej poznać świąteczne tradycje. Wyślij kartkę do babci, nawet, jeśli mieszka blisko. Udekoruj choinkę, zrób prezenty dla bliskich. Poczuj się jak Święty Mikołaj. Niech wszystkim będzie w tym czasie przyjemnie. Życzymy Ci pięknej Wigilii i wspaniałego Nowego Roku. Czytaj, notuj, baw się! Wesołych Świąt!”
Międzypokoleniowa książka dla dzieci oraz ich dziadków i pradziadków. O dzieciństwie spędzonym w latach 1930-1960. Piękne fotografie, rysunki, fragmenty pamiętników pochodzą z archiwów bohaterów! Prawdziwe historie, wzruszające świadectwa, zaskakujące anegdoty! Podczas prac nad książką udało nam się „obudzić” wiele starszych osób, zapraszając do spotkania i wspominania. Naszym projektem łączymy pokolenia, pokazując, że babcie i dziadkowie też byli dziećmi, że babcia łapała żaby a dziadek wchodził na drzewa. Jest to projekt społeczny, kulturalny, historyczny, międzypokoleniowy, wyjątkowy. „Tę książkę napisały dzieci: Wiesia, Xawera, Biruta, Nikodem, Kazik i inni… Najstarsza, Kasia, ma STO lat! Dorosłe dziś „dzieci”, których opowieści złożyły się na tę książkę, wychowywały się tym samym kwartale ulic, kupowały słodycze w tym samym sklepiku, chodziły do tej samej szkoły i na tej samej górce lepiły bałwana. Miały dużo wolności. Opowiadają o chwytanych do słoika traszkach, dziewczyńskich pamiętnikach, rodzinnych świętach i o ówczesnych przysmakach… Każde z nich przytoczyło jeden…dwa epizody ze swojego dzieciństwa. Liczne, kapitalne zdjęcia zdradzają metrykę tych wspomnień. Przytoczone anegdoty dają współczesnym dzieciom wyobrażenie o innym, odległym dorastaniu babć i dziadków, stanowią historię w małej, efektownej kapsułce. Historię dzielnicy, ale historię kraju po trosze, w mikroskali. Jednocześnie komizm tych opowieści, ich „egzotyka” i wdzięk - są ponad czasem, są esencją wspólnego wszystkim generacjom stanu bycia dzieckiem. Dobrze zaprojektowana, mądra i ciekawa książka. Kładka przerzucona między generacjami. A jakby tego było mało - świetny przykład dbałości o pamięć, o ciągłość lokalnej tradycji, o tożsamość miejsca. Gorąco polecam! „ Joanna Olech
Międzypokoleniowy interaktywny zeszyt o dzieciństwie babci/dziadka. Do uzupełniania przez babcię/dziadka z wnuczką/wnukiem. Tajemnice, marzenia, wspomnienia oraz obowiązki, emocje i życie codzienne. Cenna pamiątka i lekcja historii w każdej rodzinie! „Babciu/Dziadku, zabierz wnuczkę/wnuka w czasy swojego dzieciństwa. Zdradź swoje sekrety. Wypełniając ten zeszyt razem, zdziwicie się, uśmiejecie, czasami wzruszycie. Pokaż, jak niegdyś wyglądał dziecięcy świat. Świat jakże inny, ale dzieci jakże podobne!” Wnuki dowiedzą się m.in. czy babcia chodziła na wagary, czy dziadek był „Tadkiem niejadkiem”, czy bawili się w Indian, czego się bali, a czego wstydzili. Wystarczy ich tylko o to zapytać. Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi! Pomóżmy zachować rodzinne wspomnienia. Idealny prezent na wszystkie okazje dla babć/dziadków oraz wnuków.
Czy to moje widzimisię? Wszędzie widzę białe misie!
"A może morze?" to zeszyt interaktywny dla dzieci i młodzieży zawierający ciekawostki dotyczące Bałtyku, propozycje zabaw na plaży, zagadki i zadania. Czy wiesz, że: - piasek piszczy pod stopami - belona ma zielone ości - wydmy wędrują - kur diabeł to ryba - morzeczki noszą bursztyny - morświn to krewny delfina? Zapraszamy na spacer wzdłuż bałtyckiego wybrzeża. Poznaj latarnie morskie, przyjrzyj się pracy rybaków, przeprowadź wywiad z wilkiem morskim! Pokochaj Bałtyk!
„Już czas wakacji! Zabierz ze sobą ten notatnik na wyjazdy. Będzie Ci towarzyszył przez całe lato! Są w nim pomysły zabaw, zadania i niespodzianki na pogodę i niepogodę. Udanych wakacji! Uzupełnij notatnik. Zapisz swoje przygody. Po wakacjach zostanie cenna pamiątka. Przypomnisz sobie miłe chwile!”