Menu

Katarzyna Bażyńska-Chojnacka

Kim był Jim Jones? Genialnym manipulatorem, szalonym guru, fałszywym prorokiem. Diabłem w ludzkiej skórze, który pociągnął ludzi ze sobą wprost do piekła. W listopadzie 1978 roku w Jonestown – wiosce od zera zbudowanej i zasiedlonej przez ludzi, którzy uwierzyli w Jonesa i jego projekt Świątyni Ludu – w ciągu jednej nocy zginęło ponad 900 kobiet, mężczyzn i dzieci. Część z nich odebrała sobie życie dobrowolnie, spożywając cyjanek. Inni zostali do tego przymuszeni. Opinią społeczną wstrząsnęły rewelacje o izolującej się w dżungli sekcie, której paranoiczny przywódca powiódł swoich wyznawców na śmierć. Ale ta tragiczna historia zaczęła się dwadzieścia lat wcześniej, kiedy ambitny pastor postanowił zmienić świat na lepsze… Porażający reportaż nagradzanego amerykańskiego dziennikarza śledczego, Jeffa Guinna, jest opowieścią o powolnym staczaniu się w szaleństwo. I o ludziach, którzy dla swojego guru zrobią wszystko. "Przyznaję, że dziwnie się czuję, poznając tło wydarzeń, o których rozmawiało się przy stole przez całe moje dzieciństwo […]." Jim Jones junior "Barwny, fascynujący opis czasów i zdarzeń, które szybko przeszły do historii, chociaż ich uczestnicy wciąż żyją pośród nas, zapomniani." "Kirkus Review" "Wyczerpujące, gruntowne badania Guinna, jego przenikliwe analizy oraz ujmujący język prezentują przerażającą, ale też tragiczną postać – i motywy tych, którzy zaprzedali mu dusze." "Publishers Weekly"
Prawdziwa historia ciotecznej babki autorki, Helene Podlaski, która przewodziła grupie dziewięciu kobiet w ruchu oporu, które uciekły z niemieckiego obozu pracy i przez dziesięć dni przedzierały się przez linię frontu, aby wrócić do Paryża. Dziewięć, niespełna trzydziestoletnich agentek, które we Francji czynnie uczestniczyły w akcjach ruchu oporu, m.in. przemycały broń i ukrywały żydowskie dzieci, zostało aresztowanych przez francuska policję. Były torturowane przez gestapo i deportowane do Niemiec. Kobiety zaprzyjaźniły się i w ostatnich dniach wojny, podczas marszu śmierci, dokonały brawurowej ucieczki. Przedarły się przez linię frontu i wróciły z Niemiec do Paryża.
Attyla – zwany Biczem Bożym na grzesznych chrześcijan – jest symbolem brutalnej destrukcji, uosobieniem dzikości i okrucieństwa. Czy barbarzyńca, który przyczynił się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego, swą wielkość i potęgę zawdzięczał tylko okrucieństwu? Attyla – wódz koczowniczych Hunów – zjednoczył barbarzyńskie plemiona w groźną armię i od roku 433 do 453 decydował o losach całej Europy. Stworzył imperium sięgające od Renu po Morze Czarne, od Bałtyku po Bałkany. Niezliczone najazdy Hunów i trzy wielkie kampanie przeciwko cesarstwu zapewniły mu nieśmiertelną sławę. Nieokrzesany, kapryśny, brutalny i bezlitosny łupieżca, który pustoszył i palił miasta, siejąc wokół śmierć, potrafił zdobyć wierność milionów. Hunowie uznawali go za półboga, Goci podziwiali, wykształceni ludzie Zachodu byli dumni, że mogą mu służyć. Attyla był również przebiegłym i wytrawnym politykiem. Niepiśmienny, ze swego obozu na węgierskich stepach słał władających łaciną i greką posłów, by szantażować Rzym. Wiedział, jak wygrywać słabości wrogów i przyjaciół. Dyktował warunki Europie i zmieniał jej przyszłość. Jego nieposkromione ambicje – od szaleńczego żądania ręki rzymskiej księżniczki po zbyt częste najazdy na terytoria dzisiejszej Francji i Włoch – jednak go przerosły. A nagła śmierć podczas nocy poślubnej z nową żoną była dramatycznym zakończeniem zadziwiającego życia. Życia, które było zbyt krótkie, by zbudować trwałe imperium, ale wystarczająco długie, by pchnąć Rzym na drogę ostatecznego upadku. W tej fascynującej biografii JOHN MAN – autor dzieła „Czyngis-chan. Najokrutniejszy zdobywca wszech czasów”, wybitny angielski historyk, podróżnik i pisarz, świetny znawca historii Chin, Japonii i Mongolii – kreśli barwny portret Attyli i odkrywa człowieka skrytego za wielkim mitem. Trudno znaleźć lepszego pisarza i przenikliwszego historyka niż John Man. Jego „Attyla” urzeka barwnym stylem opowieści i zaskakuje dogłębną analizą jego najnowszych badań. Pod lekkim piórem Mana Hunowie i ich niezwykły król ożywają. Każda strona zaskakuje czymś fascynującym i nowym. Simon Sebag Montefiore
Pieniądz jest bogiem naszych czasów, a Rothschild jest jego prorokiem. – Heinrich Heine, 1841 Rothschildowie to najbardziej wpływowa rodzina najnowszej historii. Potężni bankierzy i przemysłowcy żydowskiego pochodzenia, którzy trzęśli dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym światem, znacząco wpływając na historię całych państw. Dziś nazwisko Rothschild na całym świecie kojarzy się z gigantyczną fortuną, aż trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się od rodzinnej firmy handlującej tekstyliami i skromnego antykwariatu założonego w połowie XVIII wieku we frankfurckiej kamienicy z czerwonym szyldem. Niall Ferguson, jeden z najsławniejszych historyków świata, profesor uniwersytetów Harvarda, Oxfordu i Stanforda, stworzył pionierską monografię ujawniającą tajemnice rodu i jego wielkiego sukcesu. Ukazujący się właśnie w Polsce pierwszy tom — Prorocy finansów 1798-1848 — trafił na listę dziesięciu najlepszych książek roku „Business Week” i szybko stał się bestsellerem. Jest to również opowieść o świecie XIX i XX wieku: o gospodarce, kulturze, ewolucji wielkiej finansjery i znaczeniu tych przemian dla naszego współczesnego życia. Fergusonowi udało się nie tylko błyskotliwie opisać losy tego wielkiego rodu, zdołał również zajrzeć za kulisy ekonomicznych, politycznych i militarnych rozgrywek dziewiętnastowiecznej Europy. — „Publishers Weekly” Fascynującą historię Rotszyldów opowiadano już wiele razy, ale jeszcze nigdy tak przekonująco i szczegółowo. — „New York Times”
Drugi tom genialnej sagi Fergusona o najsłynniejszej i najbogatszej rodzinie w dziejach świata Pieniądz jest bogiem naszych czasów, a Rothschild jest jego prorokiem. – Heinrich Heine, 1841 Rothschildowie to najbardziej wpływowa rodzina najnowszej historii. Potężni bankierzy i przemysłowcy żydowskiego pochodzenia, którzy trzęśli dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym światem, znacząco wpływając na historię całych państw. Nie będzie żadną przesadą twierdzenie, że familia bankierów stała się jedną z żywych legend XIX wieku, a samo nazwisko Rothschild — synonimem władzy, jaką daje bogactwo. Dwa tomy Domu Rothschildów autorstwa Nialla Fergusona, jednego z najsławniejszych historyków świata, składają się na pierwszą kompletną historię rodu, napisaną z uwzględnieniem wszystkich światowych archiwów. W drugim tomie, obejmującym lata 1849–1999, Niall Ferguson opisuje, jak ród wywodzący się z frankfurckiego getta stał się bankierem świata, jak wspierał swoim mecenatem najważniejszych artystów oraz wywierał skuteczny, choć zawoalowany, wpływ na monarchów i rządy. Z tego właśnie powodu książka rzuca również nowe światło na całą historię XIX i XX wieku. W genialnej, zachwycającej dwutomowej sadze Niall Ferguson udowadnia, że historycy akademiccy są wciąż w stanie opowiadać wielkie historie, które chce się czytać. — Robert Skidelsky, „The New York Review of Books”
Ostatnia zielona dolina. Ucieczka z Ukrainy ku wolności Mark Sullivan Książka miesiąca portalu GoodReads autora powieści „Pod szkarłatnym niebem”, bestsellera nr 1 platformy Amazon. Dramatyczne losy rodziny usiłującej przetrwać w potrzasku między dwiema niszczycielskimi siłami: hitlerowskim wojskiem i Armią Czerwoną. Marzec 1944 roku. Wojska Stalina przetaczają się przez Ukrainę. Emil i Adeline Martel z rodziną muszą podjąć decyzję: Czy czekać na inwazję sowieckiego niedźwiedzia, ryzykując zsyłkę na Syberię? Czy porzucić dotychczasowe życie i wyruszyć wraz z wilkami – nazistami, którzy posuwają się do morderstw, aby chronić „czystej krwi” Niemców? Ostatnia zielona dolina” to urzekająca, inspirująca historia bohaterstwa i odwagi, rozgrywająca się w mrocznym okresie końca II wojny światowej. – Kristin Hannah, autorka bestsellerów „Słowik” oraz „Gdzie poniesie wiatr” Mark Sullivan splata historię i wspomnienia w epicką podróż przez świat miłości i oporu ku wolności. To jedna z najbardziej wciągających, przykuwających uwagę książek, jakie czytałam. – Heather Morris, autorka bestsellera „Tatuażysta z Auschwitz”
Zwycięstwo albo śmierć. Wielka wojna ojczyźniana z perspektywy zwykłego żołnierza Armii Czerwonej Dla własnych dowódców są tylko mięsem armatnim. Dla wrogów – podludźmi. W pierwszych tygodniach wojny niemiecki walec miażdży ich, wywołuje panikę, chaos. Wielu rzuca broń i ucieka. Lasy są pełne oszołomionych dezerterów. Niemcy nie znają litości. Głodzą swych jeńców, traktują ich jak zwierzęta. Stalin także nie wie, co to współczucie. Wydaje rozkaz nr 227: „Ani kroku w tył”. Na jego mocy 158 tysięcy sowieckich żołnierzy za tchórzostwo zostaje rozstrzelanych przez własnych kamratów. Komu szczęście dopisze, ten przeżyje na tyle długo, by uwierzyć stalinowskiej propagandzie. Zabijanie faszystów to przecież „źródło uciechy”. A potem jest Stalingrad – zwycięstwo kosztujące Armię Czerwoną pół miliona zabitych. Ale tego zwykły sowiecki żołnierz ma się nie dowiedzieć. Teraz jednak wie, że Hitlera można pokonać. Będzie bezlitosny. Będzie mścił krzywdy. Będzie zabijał, gwałcił, grabił. Bez różnicy – żołnierzy czy cywilów. Będzie pił, bo wtedy łatwiej o odwagę, a trudniej o poczucie winy. Taka właśnie będzie wojna Iwana – szarego sowieckiego żołnierza, który często niewiele rozumie. Ale może właśnie o to chodzi wielkim tego świata. Przełomowa książka Catherine Merridale została oparta na wywiadach z ponad dwiema setkami weteranów, pamiętnikach i listach żołnierzy, a także na odtajnionych materiałach z archiwów wojskowych i NKWD. To wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy. „Książka Merridale jest lekturą obowiązkową, nie tylko dla osób zainteresowanych frontem wschodnim, ale dla każdego, kto chce zrozumieć Rosję”. Antony Beevor „Być może najlepszy do tej pory historyczny obraz życia w Armii Czerwonej”. Anne Applebaum
Zwycięstwo albo śmierć. Wielka wojna ojczyźniana z perspektywy zwykłego żołnierza Armii Czerwonej Dla własnych dowódców są tylko mięsem armatnim. Dla wrogów – podludźmi. W pierwszych tygodniach wojny niemiecki walec miażdży ich, wywołuje panikę, chaos. Wielu rzuca broń i ucieka. Lasy są pełne oszołomionych dezerterów. Niemcy nie znają litości. Głodzą swych jeńców, traktują ich jak zwierzęta. Stalin także nie wie, co to współczucie. Wydaje rozkaz nr 227: „Ani kroku w tył”. Na jego mocy 158 tysięcy sowieckich żołnierzy za tchórzostwo zostaje rozstrzelanych przez własnych kamratów. Wojna Iwana - wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy Komu szczęście dopisze, ten przeżyje na tyle długo, by uwierzyć stalinowskiej propagandzie. Zabijanie faszystów to przecież „źródło uciechy”. A potem jest Stalingrad – zwycięstwo kosztujące Armię Czerwoną pół miliona zabitych. Ale tego zwykły sowiecki żołnierz ma się nie dowiedzieć. Teraz jednak wie, że Hitlera można pokonać. Będzie bezlitosny. Będzie mścił krzywdy. Będzie zabijał, gwałcił, grabił. Bez różnicy – żołnierzy czy cywilów. Będzie pił, bo wtedy łatwiej o odwagę, a trudniej o poczucie winy. Taka właśnie będzie wojna Iwana – szarego sowieckiego żołnierza, który często niewiele rozumie. Ale może właśnie o to chodzi wielkim tego świata. Przełomowa książka Catherine Merridale Wojna Iwana została oparta na wywiadach z ponad dwoma setkami weteranów, pamiętnikach i listach żołnierzy, a także na odtajnionych materiałach z archiwów wojskowych i NKWD. To unikalne spojrzenie na wielką wojnę ojczyźnianą oczami zwykłego żołnierza Armii Czerwonej. Książki o tematyce II wojny światowej autorstwa Roberta Forczyka oraz Iana Kershawa znajdziesz w naszej księgarni.
„Co zrobię z Yeti, kiedy już go znajdę? Powinienem umieścić go w ZOO, ugościć w swoim domu, a może zamknąć w muzeum?” Daniel C. Taylor przez niemal 60 lat badań zadawał sobie pytania, które finalnie doprowadziły go do wyjaśnienia zagadki legendarnego człowieka śniegu. Dolina Barun to najdziksza dżungla w Nepali i miejsce, w którym Taylor znalazła odpowiedzi na dręczące go pytania. To właśnie w Barun w duchu ideai Thoreau człowiek żyje w harmonii z naturą, korzystając z jej dobrodziejstw. Dzięki determinacji i zaangażowaniu Taylora, w Himalajach utworzono kilka parków narodowych i krajobrazowych, wytyczono także największy w Azji obszar chroniony. Poszukiwania Yeti dały początek nowym sposobom dbania o najbardziej zagrożone rejony naszej planety. Przy tym, przyniosły rozwiązanie odwiecznego dylematu: kim (lub czym) tak naprawdę jest Yeti – fascynującym zwierzęciem człekopodobnym czy może symbolem czegoś głębszego, co drzemie w każdym z nas?
Walka o kraje bałtyckie podczas II wojny światowej! Jeśli nie liczyć Polski, żaden kraj nie ucierpiał podczas II wojny światowej tak bardzo jak państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. W kleszczach między Związkiem Radzieckim a Niemcami już od 1918 roku były areną walk o wpływy i terenem okupowanym. „Między mocarstwami” to historia podboju i wyzysku, śmierci i masowych deportacji, a także tragicznych losów ludzi zmuszanych do gorzkich wyborów i walki w szeregach armii okupantów. Prit Buttar, opierając się na licznych źródłach, pracach historycznych, materiałach archiwalnych i relacjach uczestników wydarzeń, szczegółowo opisuje przebieg działań na froncie wschodnim i krwawych walk w Kurlandii. Jego książka stanowi wyczerpującą historię trzech małych państw, które próbowały wybić się na niepodległość. „Wyważony obraz kłopotliwego położenia, w jakim znajdowały się kraje bałtyckie. Prit Buttar dostarcza wyjątkowej militarnej perspektywy – analizy taktyki, strategii i uzbrojenia – pisząc o zażartych walkach, jakie toczyły się na tym obszarze podczas II wojny światowej” – „Wall Street Journal” Prit Buttar studiował medycynę w Oksfordzie i Londynie, a następnie wstąpił do armii brytyjskiej, gdzie był lekarzem. Zasiada w Brytyjskim Stowarzyszeniu Medycznym, regularnie pisuje do prasy medycznej, pojawia się w radiu i telewizji. „Między mocarstwami” to jego druga książka, Dom Wydawniczy REBIS opublikował już „Pole walki Prusy” (2011).
SIŁA I HONOR - ŻYCIE I SŁUŻBA DOWÓDCY 1.DYWIZJI PANCERNEJ. „Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich, ale umiera tylko dla Polski” – generał Stanisław Maczek Losy gen. Stanisława Maczka odzwierciedlają historię Polski i obrazują niedole, jakich doświadczyli Polacy: życie pod zaborami i udział w I wojnie światowej w szeregach obcej armii, walki o niepodległość, dramat września 1939 roku, formowanie polskich jednostek i wreszcie walka z wrogiem w Europie Zachodniej. A po wojnie największe i najboleśniejsze rozczarowanie: brak możliwości powrotu do Polski i niełatwa egzystencja w nowej ojczyźnie, która zapomniała o wojennych zasługach. Stanisław Maczek był dowódcą wyjątkowym: jako jeden z pierwszych wykorzystywał mieszane jednostki piechoty, artylerii i jazdy; w latach 1918-1920 zasłynął uformowaniem nietypowej „brygady szturmowej”, która działała jak współczesna jednostka specjalna; w walkach we Francji w 1940 roku dowodził 10. Brygadą Kawalerii Pancernej; stojąc na czele polskiej 1. Dywizji Pancernej, walnie przyczynił się do powodzenia aliantów pod Falaise. Nigdy nie mieszał się do polityki, zawsze lojalny tylko wobec Polski. Po wojnie osiadł w Szkocji i aby utrzymać rodzinę, pracował jako… barman. To fascynująca biografia wielkiego dowódcy i wspaniałego, silnego człowieka, wzbogacona licznymi cytatami z jego wspomnień „Od podwody do czołga” i oparta na wartościowych materiałach źródłowych. Evan McGilvray (ur. 1961) jest absolwentem University of London, prowadził badania na University of Bradford i doktoryzował się na University of Leeds. Od lat zajmuje się historią polskiej armii i polityką polskiego rządu emigracyjnego w czasach II wojny światowej, zwłaszcza w kontekście jego stosunków z rządem brytyjskim. W latach 1991-1994 mieszkał w Polsce. REBIS wydał jego książkę „Marsz Czarnych Diabłów. Odyseja 1. Dywizji Pancernej generała Maczka” (2006).
Każdy rodzic pragnie wychować dzieci odnoszące sukcesy. Jeśli jednak nie określimy wartości i sposobów, które doprowadzą nas do tego celu, wychowamy tylko pozornie zdeterminowane i zmęczone dzieci. Autorka nie ma wątpliwości: to skutek naszej błędnej, wąskiej wizji sukcesu, opartej niemal wyłącznie na osiągnięciach akademickich. Proponuje antidotum: wychowanie skoncentrowane na prawdziwym sukcesie, który polega na wewnętrznych wartościach. Przedstawia też umiejętności, dzięki którym dzieci nie tylko sprostają szkolnym wyzwaniom, ale także doskonale poradzą sobie w życiu i wyrosną na dobrych, szczęśliwych ludzi. „Praktyczne rady, jak wychować właściwie zmotywowane dzieci. (…) Zweryfikowanie pojęcia „sukcesu” zapewnia nowe, świeże spojrzenie na to, na czym polega troska o dziecko we współczesnym świecie” „Kirkus Reviews” „Jeśli twoje dziecko straciło zapał do nauki i radość życia, a ty chcesz na nowo je w nim wzbudzić, dzięki przewodnictwu i wsparciu doktor Levine oboje odniesiecie sukces” „Publishers Weekly” „Fantastyczna, trafiająca w sedno książka” Edward Hallowell, autor Miej odwagę wybaczyć i Jak żyć z ADHD Doktor Madeline Levine jest psychologiem z trzydziestoletnim doświadczeniem, matką trzech synów, konsultantką i edukatorką, a także współzałożycielką Challenge Success, programu opracowanego w Stanford School of Education, który ma na celu zreformowanie systemu nauczania, poprawę samopoczucia uczniów i edukację rodziców. Napisała książki The Price of Privilege, Viewing Violence i See No Evil: A Guide to Protecting Our Children from Media Violence.
Podniebni szpiedzy to pasjonująca historia jednostki partnerującej słynnemu ośrodkowi kryptologicznemu w Bletchley Park. W jej skład wchodzili piloci RAF-u wykonujący zdjęcia lotnicze terenów okupowanej Europy i północnej Afryki oraz grupa interpretatorów fotografii. Umiejętności i odwaga tych pierwszych dorównywały osiągnięciom asów myśliwskich, a wiedza i wizjonerstwo tych drugich zapoczątkowały rozwój fotografii trójwymiarowej. Praca tej niezwykłej tajnej jednostki – skupiającej najtęższe umysły, ekscentrycznych oryginałów (legendarny pilot Adrian „Warby” Warburton) i znane osoby (Sarah Churchill, córka premiera) – miała ogromne znaczenie w działaniach wojennych i niewątpliwie zaważyła na losach wojny. Dzięki zwiadowi lotniczemu oraz interpretatorom zdjęć wytropiono i zatopiono krążownik Bismarck, namierzono stanowiska rakiet typu V na terenie Polski, zaplanowano lądowanie w Normandii, a nawet ostrzegano przed Arnhem. Nic nie umknęło czujnemu oku podniebnych szpiegów. Książka ta w barwny, anegdotyczny, a zarazem bardzo rzeczowy sposób opisuje brawurowe wyczyny pilotów-zwiadowców oraz mrówczą, lecz także bardzo twórczą pracę analityków i interpretatorów zdjęć lotniczych. Pokazuje interesujące i słabo znane aspekty wysiłku wojennego aliantów, ludzi stojących za przygotowaniami do tak wielkich operacji jak „Overlord”, jak również samą społeczność i obyczaje pracowników tajnego ośrodka. W 2012 roku książka Podniebni szpiedzy znalazła się w ścisłym finale prestiżowej nagrody dla książek militarnych przyznawanej przez Royal United Services Institute i księcia Westminsteru. „Książka wypełnia ogromną lukę w historiografii drugiej wojny światowej, i to w sposób zarówno porywający, jak i intelektualnie bez zarzutu. Od tej pory nikt nie będzie mógł rekonstruować tamtych wydarzeń bez oddania kluczowej roli ośrodka w Medmenham w pozyskiwaniu przez aliantów informacji wywiadowczych”. Andrew Roberts, autor książki Wicher wojny. Nowa historia drugiej wojny światowej „Fascynująca lektura i znaczący wkład w historię II wojny światowej” - prof. David Reynolds „Książka rzuca nowe światło na niektóre z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej” - Robert McCrum, „Observer” Taylor Downing to historyk i producent telewizyjny. Studiował w Latymer Upper School i Christ’s College w Cambridge. Pracował w Imperial War Museum, zrealizował ponad dwieście programów dokumentalnych oraz nagradzane filmy historyczne. Napisał także Cold War (z Jeremym Isaacsem) i Churchill’s War Lab.
Porywająca historia jednej z najbardziej liczących się służb wywiadowczych na świecie. Nieznani dotąd bohaterowie, tajemniczy agenci i uwieńczone powodzeniem „niewykonalne misje”. Książka, która przez ponad siedemdziesiąt tygodni utrzymywała się na listach bestsellerów w Izraelu, bijąc rekordy sprzedaży. Mosad jest dziś powszechnie uważany za najlepszy wywiad na świecie, ale też i najbardziej zagadkowy. Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal opisują najciekawsze i najważniejsze operacje, które w ciągu ponad 60 lat istnienia służby wpłynęły na losy Izraela i całego świata, w tym schwytanie Eichmanna, zlikwidowanie Czarnego Września, przejęcie ściśle tajnego referatu Chruszczowa przez Wiktora Grajewskiego, słynne ocalenie etiopskich Żydów, zniszczenie syryjskich instalacji nuklearnych i wyeliminowanie czołowych irańskich fizyków jądrowych. Dzięki szeroko zakrojonym badaniom i wywiadom przeprowadzonym z dowódcami Mosadu i jego agentami autorzy odtworzyli misje w najdrobniejszych szczegółach. Barwnie przedstawili działalność bohaterskich tajnych agentów, którzy ryzykowali życie w obliczu niewyobrażalnego niebezpieczeństwa. Jak stwierdził prezydent Szymon Peres, ta książka „opowiada o tym, co powinno być podane do publicznej wiadomości, a nie jest: że ukryte siły Izraela są równie potężne jak siły jawne”. Michael Bar-Zohar jest pisarzem, wykładowcą, byłym parlamentarzystą i jednym z najlepszych izraelskich specjalistów od spraw wywiadu. Jest autorem oficjalnych biografii Dawida Ben Guriona i Szymona Peresa, a także wielu powieści i książek z dziedziny literatury faktu. Wykładał na Uniwersytecie Hajfy i Emory University w Atlancie. Nissim Mishal to jedna z najbardziej znanych postaci izraelskiej telewizji. Był reporterem politycznym, korespondentem w Waszyngtonie i dyrektorem generalnym izraelskiej telewizji państwowej.
Hitlerland to fascynujący portret Niemiec widzianych oczami Amerykanów, którzy mieszkali i pracowali w Berlinie w czasie, kiedy Hitler dochodził do władzy i kiedy ruszała zabójcza nazistowska machina. Wśród tych Amerykanów byli dziennikarze i dyplomaci oraz takie znane postaci, jak pisarz Sinclair Lewis, fenomenalny sportowiec Jesse Owens czy słynny lotnik Charles Lindbergh. Obserwując z bliska Hitlera i rozwój jego ruchu, pomagali swoim rodakom zrozumieć naturę rodzącego się nazizmu oraz drogę, jaką Niemcy przeszły od wojującej demokracji do totalitarnej.
Książka ta stanowi drugą część sensacyjnego Archiwum Mitrochina. KGB w Europie i na Zachodzie i przedstawia wywiadowczą działalność Centrali w pozostałych rejonach świata. Opracowanie szczegółowych, autentycznych dokumentów archiwalnych KGB i demaskatorska pasja autorów doczekały się uznania w zachodnim świecie: „Praca ta ujawnia globalny zasięg wpływów i działań KGB, a ponieważ została oparta na prawdziwych materiałach z archiwum Centrali, jej lekturę można uznać za ”. Hugo Young, „Guardian” “…to jak do tej pory najbardziej szczegółowe i zawierające najwięcej informacji studium radzieckiej działalności wywiadowczej na świecie.” Oleg Gordijewski, „Spectator” „Godna podziwu współpraca Christophera Andrew i Wasilija Mitrochina zaowocowała naprawdę całościowym i wyczerpującym przedstawieniem zagadnienia.” Gordon Brook-Sheperd, „The Times” Książka Archiwum Mitrochina. KGB w Europie i na Zachodzie – oparta na archiwalnych dokumentach Centrali, skopiowanych przez byłego oficera KGB Wasilija Mitrochina i udostępnionych przez niego brytyjskiemu wywiadowi – wstrząsnęła Zachodem, lecz przedstawiała tylko część historii. Archiwum Mitrochina II. KGB i świat po raz pierwszy zaś odsłania wymiar globalnych wpływów Centrali, ujawniając jej operacje w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Przez ćwierć wieku Moskwa uważała, że „zimną wojnę” można wygrać w Trzecim Świecie. Praca ta pokazuje tajne kontakty KGB z licznymi przywódcami, . Castro, Allende, Husajnem, Indirą Gandhi, jak również z terrorystami i partiami komunistycznymi na całym świecie. Przedstawia też, jak wielkie środki zaangażowano, by wpłynąć na bieg wydarzeń w poszczególnych krajach, oraz obnaża absurdy radzieckiej polityki – agenci KGB oceniali wpływy największego rywala ZSRR, Chin, licząc plakaty Mao Tse-tunga w Afryce. Archiwum Mitrochina II. KGB i świat to pierwsze pełne świadectwo zasięgu działania niegdyś najpotężniejszej tajnej organizacji świata. Wasilij Mitrochin był archiwistą w Pierwszym Zarządzie Głównym, sekcji wywiadu zagranicznego KGB. Odpowiadał za rozpoczętą w 1972 roku akcję przenoszenia zbiorów archiwalnych z Łubianki do nowej siedziby w Jasieniewie pod Moskwą. Zanim przeszedł na emeryturę w 1984 r., skopiował i ukrył na swojej daczy kilkadziesiąt tysięcy ściśle tajnych dokumentów wywiadowczych. W 1992 r. został wraz z rodziną i swoim „archiwum” przerzucony do Wielkiej Brytanii. Christopher Andrew jest profesorem historii współczesnej Cambridge University i wybitnym ekspertem w dziedzinie tajnych służb Wielkiej Brytanii, USA i byłego Związku Radzieckiego. Był także profesorem wizytującym na Harvardzie i uniwersytecie w Toronto oraz prezesem British Intelligence Study Group. Otrzymał doktorat honoris causa na Joint Military Intelligence College w Waszyngtonie. Napisał kilka książek poświęconych wywiadowi, . Tylko dla oczu prezydenta i KGB we współpracy z Olegiem Gordijewskim.
Od sześćdziesięciu lat Centralna Agencja Wywiadowcza ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera Tim Weiner zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów ukazujących niepowodzenia CIA, jej – jak to nazwał prezydent Eisenhower – „dziedzictwo popiołów”. Książka ta jest pierwszą tak dobrze udokumentowaną historią CIA. Autor, nim ją napisał, przestudiował ponad 50 tysięcy dokumentów i odbył setki rozmów z weteranami agencji, w tym jej pracownikami operacyjnymi i dyrektorami. Prowadzi nas od powstania CIA w latach czterdziestych, przez okres zimnej wojny i upadku komunizmu, aż do 11 września, kiedy to po wieżach WTC o mało nie runęła i agencja. Przede wszystkim jednak stawia trudne dla CIA pytania: dlaczego trzy pokolenia jej pracowników nie potrafiły pojąć świata, który miały objaśniać prezydentom; dlaczego na całych połaciach kuli ziemskiej służba ta nie zdołała zwerbować ani jednego agenta; dlaczego niemal wszyscy jej dyrektorzy zostawiali ją w gorszym stanie, niż ją zastali, a wreszcie – jaki to miało wpływ na bezpieczeństwo USA. Weiner łączy w tej książce sztukę reportażu z warsztatem historyka, wiedzę komentatora politycznego ze zręcznością pióra autora kryminałów... Pasjonująca lektura. Tim Weiner, reporter „The New York Timesa”, zajmuje się amerykańskim wy­wiadem już ponad dwadzieścia lat. Za artykuły na temat bezpieczeństwa narodowego został wyróżniony Nagrodą Pulitzera. Śledził w terenie wiele operacji CIA, m.in. w Afganistanie. Nagrodzone National Book Award Dziedzictwo popiołów jest jego trzecią książką. „Fascynująca, napawająca strachem książka. Przykuwająca uwagę opowieść, a zarazem ostrzeżenie. Ameryka musi się nauczyć – i chcieć – poznawać świat, by móc stawić mu czoło”. Walter Isaacson, „Time” „Książka na czasie, świetna w lekturze, bardzo krytyczna wobec CIA”. Mark Bowden, autor Black Hawk Down „Mieszanka wybuchowa źródeł historycznych, solidnego dziennikarstwa i wiele mówiących anegdot”. Ted Gup, „Time”, autor Nation of Secrets „Najlepsza książka o tajnych operacjach CIA, jaką kiedykolwiek czytałem”. Edward J. Epstein, „The Wall Street Journal” „Dziedzictwo popiołów powinien przeczytać każdy kandydat na prezydenta”. „The Boston Globe”
D. J. MacEachin przez trzydzieści lat pracował w CIA, uczestniczył w tajnych spotkaniach najważniejszych osób w państwie i miał dostęp do dokumentów wywiadu. W książce tej podjął się przeanalizowania jednego z najpoważniejszych kryzysów, do jakiego doszło podczas „zimnej wojny” – wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Korzystając z mnóstwa odtajnionych materiałów wywiadowczych, próbuje odpowiedzieć na istotne zarówno wówczas, jak i obecnie pytanie: dlaczego Stany Zjednoczone, dysponując wieloma informacjami – w tym doniesieniami pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – nie ostrzegły polskiej opozycji o nadciągającym nieuchronnie niebezpieczeństwie? Szczegółowe analizy nieznanych dotąd dokumentów amerykańskiego wywiadu pozwalają wnikliwie odtworzyć mechanizmy i dynamikę ówczesnej sytuacji w Polsce, układ sił, wewnątrzpartyjne rozgrywki i stwierdzić, na ile realna była groźba radzieckiej interwencji wojskowej. Dodatkowym atutem tej książki jest to, że przedstawia niespotykany wgląd w charakter pracy wywiadowczej. Douglas J. MacEachin był pracownikiem Centralnej Agencji Wywiadowczej, gdzie dosłużył się stanowiska zastępcy dyrektora ds. wywiadu. W latach 1984-1989 był szefem Biura Analiz ds. Związku Radzieckiego i blisko współpracował z prezydentem Ronaldem Reaganem. Jest również autorem książki Predicting the Soviet Invasion of Afghanistan: The Intelligence Community’s Record.
Książka ta jest podwójnym triumfem: historii i literatury, świetnie udokumentowana, cechuje je napięcie, jakiego nie powstydziłby się najlepszy technothriller. Po raz pierwszy opowiedziana sensacyjna historia tajnej wojny podwodnej Royal Navy z sowieckimi okrętami.
Jak blisko jest Andrew Tarnowskiemu do Mickiewicza? Ostatni mazur, jak Ostatni zajazd na Litwie, przedstawia zmierzch pewnego świata. Tarnowski opowiada o polskiej przedwojennej arystokracji, opisując XX-wieczne dzieje swojego rodu i rodzin z nim skoligaconych. Na historię życia tych niedostępnych ludzi składają się nostalgiczne wspomnienia autora z dzieciństwa, zapamiętane opowieści jeszcze dalej sięgające w przeszłość rodu czy korespondencja rodzinna. Wizerunek, jaki się wyłania, daleki jest od ideału: pod pozorami miłości i rodzinnej lojalności kłębią się nieokiełznane namiętności, zdrada i rozpad więzi. Autor nikogo nie wybiela ani nie usprawiedliwia. Dąży do przedstawienia prawdy, czasem gorzkiej i niewygodnej. Opisuje rodzinne dramaty i zawirowania na tle wydarzeń, które wstrząsnęły światem. W czasie II wojny światowej członkowie rodziny rozpierzchli się po całym świecie: jedni uciekali przez bezdroża Rumunii i Jugosławii, inni czekali na koniec wojny we Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tam też rodzina Tarnowskich osiadła na stałe. Rankiem 31 lipca przybliżyły się odgłosy bitwy, a pod pałac zajechał niemiecki samochód opancerzony. Oficer wychylił się przez okno. - Czemu pani nie ucieka na zachód? - krzyknął do Wandy. - Nie uciekłam, kiedy wy przyszliście, więc tym bardziej nie będę uciekała, kiedy odchodzicie - odparła rzeczowo. - Nie wie pani, kto nadchodzi? Hołota, barbarzyńskie hordy. Nie wiadomo, co się z wami stanie. - Poradziliśmy sobie z wami, z nimi też sobie poradzimy. Niemcy odjechali. Wkrótce potem pojawili się radzieccy żołnierze na konnym wozie. (fragment) Wspaniała książka. To najlepsza droga poznawania historii – prawdziwa walka człowieka o życie i miłość w rozpadającym się świecie wojny i ucieczek. Napisana ze znakomitą precyzją. Norman Davies