Menu

Katarzyna Ziemnicka

Katarzyna Ziemnicka to nagradzana autorka książek dla dzieci i młodzieży. Swoje książki pisze w towarzystwie dwóch kotów i psa. Stworzyła postać Zuzy, aby zachęcić dziewczynki do odwagi i działania. W pierwszej części zatytułowanej „Niezwykła podróż Zuzy Grant” główna bohaterka, po opuszczeniu przytułku dla sierot, przemierza świat, szukając leczniczej rośliny. Jej drogowskazem są zagrożone gatunki zwierząt z czerwonego atlasu. W tej oto, drugiej części, Zuzę odwiedza małpka i wręcza jej list z prośbą o pomoc. Niestety, Zuza nie może na niego odpowiedzieć, bo właśnie wyjeżdża do elitarnej szkoły. Szybko orientuje się, że w tej luksusowej placówce dzieje się coś dziwnego. Gdy znów pojawia się małpka z listem, Zuza wyrusza do sąsiedniej krainy, w której, jak odkrywa, dzieci zamiast chodzić do szkoły, uczestniczą w tajemniczym Święcie Gorzkich Cukierków. Przed Zuzą kolejna misja pełna niebezpiecznych przygód. Na szczęście może liczyć na pomoc swojego kolegi Berniego i ukochanego szczurka o imieniu Lord.
Zdaniem wielu ekspertów złamanie szyfru Enigmy pozwoliło skrócić drugą wojnę światową o około dwa lata. Prace nad deszyfracją rozpoczęto już w latach trzydziestych xx wieku. Złamania szyfru w 1932 roku dokonało trzech Polaków: Marian Rejewski,Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ich nazwiska ujawniono dopiero ponad czterdzieści lat po tym osiągnięciu. Właśnie dlatego tak niewielu z nas zna nazwiska tych wybitnych kryptologów. Ich praca była bardzo niebezpieczna, okupiona stresem i długoletnią rozłąką z rodzinami. Jeden z nich przypłacił ją życiem. Osiągnięcia trójki Polaków do dziś wykorzystywane są przez agencje rządowe. Dostęp do nich mają nieliczni.
Odgarnęła za ucho pasmo lśniących brązowych włosów i zapięła guziki zielonego aksamitnego płaszczyka. Był trochę ciasny i miał przykrótkie rękawy, ale niczego cieplejszego nie miała. A listopadowy wiatr był tak przeszywająco zimny! Sięgnęła po małą kuszę i zbliżyła się do krawędzi dachu. Pewnym ruchem przyłożyła broń do obojczyka i wystrzeliła krótki, czarny bełt. Przeciął ze świstem powietrze, unosząc cienką, stalową linę. Jego grot wszedł w ścianę sąsiedniego gmaszyska jak w ciepłą kaszę. Przywiązała końcówkę liny do komina i zajrzała do jednej z licznych kieszeni płaszcza...
Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę jak… z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty. Jednym z nich jest na przykład to, że Mikołaj wcale nie był najmłodszym z rodzeństwa. Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zapraszamy Was w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, nie kończy – ona ciągle trwa. I niewykluczone, że w ślady Kopernika ruszy ktoś z Was…
Królewna Florentynka umie świetnie prychać i marszczyć nos. A jak się porządnie zdenerwuje, to tak tupie nogą, że aż lecą liście z drzew! Co tak denerwuje Florentynkę? A na przykład to, że nie może pomalować nieba na różowo, albo że mimo licznych starań nie potrafi zatrzymać jesieni. Królewnie przychodzą do głowy różne niezwykłe pomysły, które za wszelką cenę próbuje wcielić w życie. Chociaż często jej to nie wychodzi, uczy się, jak ważna jest prawdziwa przyjaźń, dobra zabawa i praca oraz jak łatwo jest zamienić zwątpienie w optymizm, a nudę w wielką przygodę. Książka wyróżniona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną powieść dla dzieci i młodzieży.