Menu

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki urodził się 5 stycznia 1950 roku w Szklarce Przygodzickiej. To pasjonat górskich wędrówek, który rozpoczął swoją przygodę ze zdobywaniem szczytów już w trakcie pobytu w harcerstwie. Jako absolwent Politechniki Wrocławskiej Krzysztof Wielicki uzyskał tytuł inżyniera elektronika. Swoją karierę zawodową Wielicki rozpoczął od pełnienia funkcji szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W okresie studiów Wielicki był inicjatorem wspinaczek w Sokolikach, a także uczestnikiem letniego obozu wspinaczkowego i zimowego pod przewodnictwem Wandy Rutkiewicz.

Krzysztof Wielicki – himalaista, pisarz, naukowiec

W dorobku literackim Krzysztofa Wielickiego znalazły się książki, których jest on autorem lub współautorem. W 1997 roku ukazała się „Korona Himalajów 14 x 8000”. Później były „Rozmowy o Evereście”, wydane przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą. W 1982 roku wydanie to zostało rozszerzone w 2020 i uzupełnione we współpracy z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim. Wielicki jest autorem „Jednego dnia z życia”, a także książek wywiadów –„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka” i „Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad rzeka”. Tom drugi.

Laureat i zdobywca wielu odznaczeń za wybitne zasługi w propagowaniu polskiego taternictwa

Wielicki za swoje dokonania sportowe, głównie wspinaczkę wysokogórską, otrzymał tytuł Giganta przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej w 1966 roku. Ponadto jest to laureat nagrody Explorer, otrzymanej w trakcie Festiwalu Explorers w Łodzi w 2000 roku. Wielicki jako jedyny Polak został wyróżniony przez Lowell Thomas Howard z ramienia The Explorers Club. Otrzymał on honorowe obywatelstwo Miasta i Gminy Ostrzeszów, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z postanowienia prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa oraz alpinizmu, a także popularyzowanie sportu wspinaczkowego. Wielicki to także medalista miasta Grenoble i laureat medalu okolicznościowego Politechniki Wrocławskiej.
„Solo. Moje samotne wspinaczki” Krzysztof Wielicki Krzysztof Wielicki w swojej książce „Solo. Moje samotne wspinaczki” opowiada o samotności i innych uczuciach, które towarzyszą mu podczas jego wypraw w góry . Alpinista i himalaista, który jako piąty człowiek na świecie zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Większość swoich wypraw odbył w pojedynkę. Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Makalu, Nanga Parbat – wszystkie te szczyty zdobywał w samotności. Dlaczego wybrał taką drogę? Czy w czasie tych wypraw jeszcze mocniej odczuwał fakt, że jest sam? Co było dla niego najtrudniejsze? Krzysztof Wielicki ujawnia kulisy swoich wypraw Krzysztof Wielicki w swojej książce próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania, które z pewnością interesują każdego, kto tak jak on kocha góry. Ujawnia kulisy swoich wspinaczek, o których do tej pory opowiadał tylko bliskim. Przy okazji dzieli się swoimi refleksjami na temat kondycji świata i człowieka. Jego spojrzenie na samotność może być dla niektórych zaskakujące. Krzysztof Wielicki przekonuje, że można się do niej przyzwyczaić podczas podróży. Tym bardziej, jeśli ma się świadomość, że w domu jest ktoś, kto na nas czeka. Alpinista zdradza też, jakimi wartościami się kieruje. Ta książka stanowi piękne podsumowanie jego wyboistej i krętej drogi, jaką przemierzył do tej pory Krzysztof Wielicki. Krzysztof Wielicki (ur. w 1950 r.) – jest polskim wspinaczem, taternikiem, himalaistą i alpinistą. Jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei w 2018 roku otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu. Rok później w jego ręce powędrował Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich. Krzysztof Wielicki jest także autorem i współautorem kilku książek, na czele z „Koroną Himalajów” i „Rozmowami o Evereście”.
W lutym 1980 roku wszystkie agencje prasowe świata podały wiadomość: POLACY JAKO PIERWSI OSIĄGNĘLI ZIMĄ NAJWYŻSZY PUNKT KULI ZIEMSKIEJ W ten sposób trzydziestoletni wówczas Krzysztof Wielicki i o blisko dwa lata młodszy Leszek Cichy dali początek epoce zimowych wejść na ośmiotysięczniki. To dlatego w latach osiemdziesiątych polskich wspinaczy zaczęto nazywać „Lodowymi Wojownikami”. Nigdy wcześniej żadna polska wyprawa nie cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem jak tamta na Everest. Tej samej wiosny ówczesny student dziennikarstwa Jacek Żakowski nagrał trzydzieści sześć godzin rozmów z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym. To zapis szczerych i pełnych emocji opowieści o wyprawie, o ludziach, górach i niezwykłych czasach, w jakich przyszło żyć zdobywcom Everestu. Ten bezcenny wywiad po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1982 roku. Dziś oddajemy w ręce czytelników nowe wydanie uzupełnione o rozdział, w którym cała trójka po czterdziestu latach wraca na Everest.
Na książkę, którą masz przed sobą, Drogi Czytelniku, składa się 30 kartek wyrwanych z pamiętnika mojego całkiem długiego już życia. Opisane są dni, o których chętnie opowiadam mojemu synkowi przy kominku. Są również chwile, które powracają w sennych koszmarach. Znalazło się tu też kilka z pozoru błahych i nieistotnych epizodów, które zapadły mi w pamięć z nie do końca zrozumiałych powodów. Choć te historie nie są dokładnym odzwierciedleniem moich prawdziwych, archiwalnych notatek, zachowują to, co najważniejsze: prawdę i szczerość. Mam nadzieję, że zarówno kompozycyjny zamysł tego tomu, jak i jego forma plastyczna – nawiązujące do pamiętnika – przypadną Ci do gustu. Zapraszam w podróż drogą mojego życia, którą naznaczyły i spektakularne wzloty, i bolesne lekcje lub porażki. Miłej lektury. Krzysztof Wielicki