Menu

Leblanc Maurice

Opowiadania o Arsenie Lupinie, dżentelmenie-włamywaczu, należą do kanonu francuskiej i światowej literatury sensacyjnej. Tom zawiera osiem nowel: Aresztowanie Arsena Lupina, Arsene Lupin w więzieniu, Ucieczka Arsena Lupina, Tajemniczy podróżny, „Naszyjnik Królowej”, „Siódemka Kier”, Śmierć krąży... oraz Herlock Sholmes przybywa za późno. Nowele ukazywały się w latach 1905–1907 we francuskim czasopiśmie „Je sais tout”, a w 1907 roku zostały po raz pierwszy zebrane i wydane w formie książkowej. Niezwykły sukces książki Maurice’a Leblanca we Francji i na całym świecie przypisuje się charyzmatycznej i pomysłowej postaci głównego bohatera, a także świetnie skonstruowanym intrygom, pełnej zaskakujących zwrotów akcji i iskrzącym się od humoru dialogom. Działający pod dziesiątkami pseudonimów Lupin wciela się w najróżniejsze postacie, raz to w arystokratę, raz w prostego złodziejaszka, zaskakując czytelnika swoimi przemianami, rozlicznymi talentami i tajemnicami. Wrodzona awersja do zabijania i galanteria wobec kobiet przybliżają szarmanckiego dżentelmena-włamywacza czytelnikowi i czynią go sympatycznym, zwłaszcza, kiedy ofiarowuje skradzione klejnoty pięknym nieznajomym. Opowieści o przygodach Arsena Lupina były wielokrotnie ekranizowane, między innymi w postaci niezwykle popularnego niegdyś w Polsce francusko-włosko-niemieckiego serialu telewizyjnego z lat 1971–1974.
Poznaj początki kariery słynnego dżentelmena włamywacza Arsene Lupin, występujący pod przybranym nazwiskiem hrabiego Roula, staje się świadkiem przygotowań do egzekucji przepięknej hrabiny. Zauroczony jej pięknem, nie może pozwolić, żeby kobieta straciła życie i oswobadza ją z rąk oprawców. Jakież jest jego zdziwienie, gdy następnego dnia po hrabinie nie ma już śladu. Poruszony i zaintrygowany rozpoczyna poszukiwania, których finał okaże się dla niego wielce nieoczekiwany. Maurice Leblanc z kunsztem plecie intrygę, zabierając czytelnika do Paryża końca dziewiętnastego wieku. Powoli rodzi się dżentelmen włamywacz, który swoich rąk nigdy nie splami krwią. Na platformie Netflix czeka serial inspirowany przygodami Arsene’a Lupina.
Tym razem głównym bohaterem książki jest urzędnik policyjny, inspektor Victor Hautin z brygady obyczajowej. Dość niezwykle staje się on świadkiem napadu i rozpoczyna poszukiwania skradzionych obligacji obronnych z banku w Strasburgu. Niebawem okazuje się, że złodziej okrada złodzieja i obligacje ciągle uciekają dzielnemu inspektorowi. Przypuszczalnie ich kradzież ma związek z nowymi działaniami Arsène'a Lupina. Pojedynek inspektora Victora ze słynnym włamywaczem staje się w końcu nieunikniony. Kto wygra tę walkę? 
Kiedy w pałacu hrabiego de Gesvres dochodzi do zuchwałej kradzieży słynnych obrazów, inspektor Ganimard wszczyna śledztwo. Pomaga mu błyskotliwy młodzieniec Izydor Beautrelet. To w nim Lupin znajdzie godnego siebie przeciwnika, który odkrywa, że rabunek arcydzieł to jedynie element układanki prowadzącej do wielkich tajemnic i miejsca ukrycia skarbów władców Francji.
Osiem uderzeń zegara to kolejny zbiór opowiadań z Arsene Lupinem, o przepraszam, księciem Reninem w roli głównej. Tym razem swoje przygody będzie przeżywał on razem z piękną Hortense Daniel, którą już w pierwszym rozdziale wybrał na aktualny obiekt swoich uczuć. Hortense będzie mu towarzyszyć oraz pomagać w tajemniczych sprawach, m.in. młodzieńca o dwóch matkach, tropieniu gwiazd filmowych, śledzeniu przeszłości niezwykle udanego małżeństwa, które okazało się jednak nie aż tak udane, oraz rozwiązaniu zagadki dwóch trupów na wieży w pewnym zamku. Tym razem Arsene Lupin zmierzy się również z seryjnym mordercą, który zabija swoje ofiary ciosem siekierą w głowę w określonych odstępach czasu. Wszystkie opowiadania prezentujemy w nowym tłumaczeniu.
Patricia, młoda Amerykanka, jest asystentką Jamesa Mac Allermy'ego bardzo cenioną przez swojego szefa. W wyniku romansu z jego synem Patricia zostaje samotną matką, ale obecność jej małego dziecka, Rodolphe, daje jej odwagę, aby stawić czoła życiu. Jednak wydarza się coś, co nadaje jemu inny obrót. Pewnego wieczoru zostaje zaatakowana na terenie firmy przez mężczyznę zwanego "The Rough". Ratuje ją człowiek o uspokajającej sile i spokoju, którego ona również nie zna, ale któremu bandyta, zdumiony swoją wyższością, zadaje dziwne dla niej pytanie: "Czy pan przypadkiem nie jest Arsene Lupin?" Dlaczego słynny dżentelmen włamywacz jest w Ameryce? Dlaczego po tajemniczym nocnym spotkaniu jedenastu mężczyzn Mac Allermy i jego prawnik biznesowy zostają zamordowani? Czy rzeczywiście tym razem to Arsene Lupin będzie musiał bronić zgromadzonych przez siebie miliardów franków?
Akcja powieści toczy się we Francji w 1917 roku, w czasie I wojny światowej. Bohaterką opowieści jest Véronique d'Hergemont. Czternaście lat wcześniej, w 1903 roku, jej ojciec, profesor Antoine d'Hergemont, porwał jej dziecko, a ona otrzymała potem wiadomość, że oboje utopili się w morzu. Była to zemsta jej ojca za małżeństwo Véronique z hrabią Vorskim, niby Polakiem z pochodzenia. Podczas oglądania pewnego filmu, Véronique zauważa swój podpis z dzieciństwa "V d'H" tajemniczo wypisany na ścianie chaty w tle sceny. Jej wizyta w miejscu kręcenia filmu pogłębia tajemnicę, ale również dostarcza dalszych wskazówek, które kierują ją w stronę dawno zaginionych krewnych i kolejnych zagadek. Znajduje ona proroctwo: "Cztery kobiety na krzyżu, kamień Boga, który daje życie lub śmierć. Trzydzieści ofiar na trzydzieści trumien". Kiedy Véronique przybywa na wyspę Sarek, przepowiednia się spełnia. Wielu ludzi umiera straszliwą śmiercią, dokładnie tak, jak w przepowiedni. Véronique musi stawić sama czoła nadprzyrodzonym siłom. Wydaje się, że rozwiązanie tajemnicy wyspy Sarek będzie wymagało usług pewnego szczególnego człowieka... 
W Operze paryskiej podczas pokazu mody dochodzi do porwania: piękna śpiewaczka Régine Aubry zostaje zabrana przez dwóch osobników do niezidentyfikowanego domu, a następnie pozbawiona swojego diamentowego gorsetu. Po kradzieży zostaje wypuszczona na wolność, oczywiście bez biżuterii, ku niezadowoleniu oszukanego handlarza diamentami Van Houbena, który zaprojektował i sfinansował suknię. Jakiś czas później ma miejsce dziwna powtórka wydarzeń. Mała modelka o skromnym pochodzeniu, Arlette, zostaje porwana przez tych samych ludzi i zabrana w to samo miejsce. Udaje jej się uciec. Jeden z zalotników Arlette, baron Jean d'Enneris (alias Arsene Lupin) postanawia zbadać sprawę. W towarzystwie podejrzliwego brygadiera Béchoux, pozbawionego skrupułów Van Houbena i dwóch pięknych młodych kobiet, d'Enneris szybko dostrzega, że ślady prowadzą go do szacownej rezydencji hrabiego Mélamare. Régine i Arlette rozpoznają to miejsce, hrabia zostaje aresztowany, a jego siostra ucieka z pomocą Lupina: sprawa wydaje się być pozornie rozwikłana.
Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes, Maurice Leblanc Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes to drugi zbiór opowiadań Maurice'a Leblanca z Lupinem w roli głównej. Tym razem dżentelmen włamywacz nie tylko wplątuje się w kolejne kryminalne intrygi, ale także mierzy się z najsłynniejszym detektywem Anglii. Postać Herlocka Sholmesa jest wyraźnym nawiązaniem do Sherlocka Holmesa z powieści Arthura Conana Doyle'a, które na początku XX wieku odniosły niebywały sukces także we Francji. Zresztą w pierwszej wersji opowiadań nazwisko detektywa nie było przekręcone, ale ze względu na prawa autorskie Leblanc był zmuszony je zmienić.
Agencja Barnett i Spółka to kolejny, niezwykle udany zbiór opowiadań z Arsene Lupinem w roli głównej. Tym razem włamywacz przybiera tożsamość kapryśnego prywatnego detektywa Jima Barnetta, który nie waha się okradać swoich klientów ani ściganych przez siebie bandytów, oficjalnie jednak pracuje za darmo. W śledztwach pomaga mu młody inspektor Théodore Béchoux, protegowany odwiecznego przeciwnika Lupina, inspektora Ganimarda. Béchoux jednak szybko zaczyna wątpić w uczciwość swojego wspólnika. Opowiadania w tym zbiorze są pełne humoru oraz przemyślnych zbrodni, które wyjaśnić może, jak zauważa jeden z przestępców, tylko Arsene Lupin. Zbiór zawiera dziesięć opowiadań, w tym Szmaragdowy kaboszon oraz nigdy nie publikowane wcześniej opowiadanie Most, który runął, pochodzące z amerykańskiej edycji Agencji Barnett i spółki.
W banku krótkowzroczny pan liczy paczki z pieniędzmi. Pewien bystry dżentelmen obserwuje go z zainteresowaniem, jakie wzbudza w nim każda ładna sumka pieniędzy przechodząca w zasięgu jego ręki. Ten dżentelmen nazywa się Raoul d'Averny, alias Arsene Lupin. Postanawia zastosować swoją stałą metodę, tj. śledzić mężczyznę do jego domu i przyczaić się w pobliżu, przed podjęciem właściwych działań. Ale pogoń za tym łupem zaprowadzi Arsene'a Lupina o wiele dalej niż podejrzewa, w dramat, gdzie miłość łączy się z nienawiścią, a zemsta czai się na każdym kroku.
Podczas spaceru ulicami Paryża, Arsene Lupin (alias Raoul de Limésy) nagle znajduje się za mężczyzną, który śledzi blondwłosą, niebieskooką angielską turystkę... Później, w cukierni na Bulwarze Haussmanna, zauważa przy stoliku młodą kobietę o blond włosach i zielonych oczach... Nie ma on pojęcia o wielu przygodach, które go czekają. Już niebawem podążając za Angielką Raoul stanie się świadkiem okrutnej zbrodni i stanie twarzą w twarz z nieprzebierającymi w środkach przestępcami, a także żądnym zemsty komisarzem Marescalem.
Zupełnie nowe przygody dżentelmena-włamywacza, postaci stworzonej ponad sto lat temu przez Maurice'a Leblanca, czyli adaptacje klasycznych kryminałów w wersji dla dzieci. Tom 7. Gdy cenne średniowieczne przedmioty znajdą się na terenie możnej rezydencji sąsiadującej kiedyś z opactwem, to wcześniej lub później musi się nimi zainteresować mistrz kamuflażu, dżentelmen od włamań – Arsene Lupin. Jednak jak tu dokonać niepospolitej kradzieży, skoro markiz i jego żona postarali się o najlepsze zabezpieczenia? Czas dokonać niemożliwego! Trzeba tylko zdobyć zaufanie pewnej osoby i... już. Sprawdźcie, jak z pancernymi szybami i najwyższej klasy alarmem radzi sobie Wasz ulubiony bohater! Zwłaszcza że trup w szafie to niezbyt miłe znalezisko.
Powieść sensacyjno-fantastyczna. Na początku XX wieku, w wyniku nagłego i potężnego wstrząsu geologicznego, grunt w kanale La Manche podnosi się, umożliwiając przeprawę z Anglii do Francji po suchym lądzie. Wiele statków płynących po kanale uległo zatopieniu, tylko niektóre przetrwały. Do ocalonych należy Szymon Dubosc oraz jego narzeczona Izabela, córka lorda Bakefielda. Lord zgadza się na ich ślub jedynie pod warunkiem dokonania przez Szymona Dubosc jakiegoś fantastycznego czynu na skalę światową, na który ma jedynie 20 dni. Tymczasem ruchy tektoniczne zrodziły ziemię bez narodu i bez prawa... W mgnieniu oka ta mokra jeszcze od otchłani ziemia staje się ostoją włóczęgów oraz przestępców, którym dowodzi tajemniczy konkurent Szymona Dubosca do ręki Izabeli.
Noel Dorgeroux jest wynalazcą nietypowego wynalazku, który pozwala odtwarzać losowo wybrane historie z przeszłości. Wynalazca ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a jego sekret przejmuje Teodor Massignac, który jest podejrzewany o zabójstwo Dorgeroux. Póki co organizuje on przedstawienia w amfiteatrze, na którym zgromadzeni mogą się zapoznać z obrazami z przeszłości, niczym w kinie, tylko tu mamy do czynienia z prawdziwymi postaciami i zdarzeniami. Na jakiej zasadzie działa wynalazek, nikt nie wie. Tymczasem niejaki Velmot próbuje przejąć urządzenie i w ten sposób zapewnić sobie przychody z przedstawień. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy na ścianie wynalazku zaczynają się pojawiać dokonane wcześniej zbrodnie z wyraźnie zarysowanymi obliczami morderców...
Powieść kryminalna z wątkiem miłosnym, będąca adaptacją amerykańskiego filmu The Red Circle z 1915 r. w reżyserii Sherwooda MacDonalda.Jim Barden odbywa karę krótkiego więzienia. Nie jest typowym przestępcą. Złe uczynki popełnia jedynie wtedy, kiedy na ręku ukazuje mu się czerwone koło. Wówczas Barden przestaje się kontrolować. Co ciekawe, jego prawie dwudziestoletni syn nie ma tego znamienia. Mimo starań ojca zostaje drobnym złodziejaszkiem, współpracującym z Samem Smillingiem. Ojciec postanawia zakończyć losy Czerwonego Koła poprzez uśmiercenie siebie i swojego syna, znamię bowiem jest dziedziczne tylko w rodzinie Bardenów. Jednak niebawem okazuje się, że jeszcze na jednej ręce pojawia się Czerwone Koło. Tylko tym razem, ta osoba, niczym Arsene Lupin, okrada oszustów i przestępców, a wynagradza życie biednym.
Zupełnie nowe przygody dżentelmena-włamywacza, postaci stworzonej ponad sto lat temu przez Maurice'a Leblanca, czyli adaptacje klasycznych kryminałów w wersji dla dzieci. Tom 6. Złodziej kontra bandyta. W przestępczym półświatku wstydem jest dać się wykiwać przez innego złoczyńcę. Jeśli złodziej obrabuje innego złodzieja lub sprzątnie mu łup sprzed nosa, ewidentnie trzeba myśleć o emeryturze. Dlatego też warto przekonać się, jak dramatyczną potyczkę stoczy Arsene Lupin z tajemniczą postacią, której pojawienie się wywoła niesamowite poruszenie. Zginą nie tylko pieniądze i kosztowności, ale także pewna żółta walizka. Będąc w podróży – uważajcie na swoje rzeczy!
Zupełnie nowe przygody dżentelmena-włamywacza, postaci stworzonej ponad sto lat temu przez Maurice'a Leblanca, czyli adaptacje klasycznych kryminałów w wersji dla dzieci. Tom 4. „Naszyjnik cesarzowej”. Gdyby Maria Antonina wiedziała, że zamówienie pewnego naszyjnika rozpocznie pasmo nieszczęść, które dotkną ludzi jeszcze 150 lat później, być może zrezygnowałaby z jego posiadania. Jakże niesamowite mogą być czyjeś losy! Przekonuje się o tym zarówno hrabia, jak i jego podwładni – gospodyni, ogrodnik, stajenny i lokaj. Które z nich chciało pozbawić hrabiego cennego przedmiotu? A może za tą kradzieżą stoi jeszcze ktoś inny? Sprawdźcie, jak rozstrzygnie się mrożąca krew w żyłach intryga, związana z naszyjnikiem cesarzowej Francji.
Zupełnie nowe przygody dżentelmena-włamywacza, wymyślonego ponad sto lat temu przez Maurice'a Leblanca, czyli adaptacje klasycznych kryminałów w wersji dla dzieci. Tom 3. „Ucieczka z więzienia”. Podkop? Przebranie? Przeskoczenie muru lub przekupienie strażników? Zbyt banalne jak na Mistrza Kradzieży i Włamań. Chcąc pozyskać dodatkowe dowody obciążające skazanego, nie trzeba ułatwiać mu ucieczki z więzienia. On i tak dokona tego wtedy, kiedy uzna to za stosowne. A w międzyczasie – obrabuje właściciela restauracji, ukradnie dorożkę i obieca prokuratorowi, że nie weźmie udziału w swoim procesie. Jak to możliwe? Zajrzyjcie między okładki i nie traćcie nadziei. Arsene Lupin zawsze dotrzymuje słowa!
Zupełnie nowe przygody dżentelmena włamywacza, wymyślonego ponad sto lat temu przez Maurice'a Leblanca, czyli adaptacje klasycznych kryminałów w wersji dla dzieci. Stary zamek i jego tajemnice. Nowy właściciel i jego ogromny majątek. Znakomite zabezpieczenia i sprawdzeni ludzie – to wszystko pestka dla kogoś, kto potrafi dokonać kradzieży... nie będąc na miejscu przestępstwa! Czy to możliwe? Okazuje się, że tak! W dodatku złodziej zabierze wszystko, co chce, mimo osobistej ochrony jednego z najlepszych francuskich detektywów. Jak obrabować zarozumiałego barona, odsiadując wyrok w więzieniu? Przekonajcie się osobiście, zaglądając do tej oto powieści. I nie pozwólcie się oszukać!
Zupełnie nowe przygody dżentelmena włamywacza, wymyślonego ponad sto lat temu przez Maurice'a Leblanca, czyli adaptacje klasycznych kryminałów w wersji dla dzieci. Och, jak wspaniale jest podróżować transatlantykiem! Upajać się oceaniczną bryzą, korzystać z rejsowych atrakcji, nawiązywać nowe znajomości... Lecz wszystko do czasu. Gdy niektórzy pasażerowie liniowca Provence dowiadują się, że wśród nich ukrywa się najprzebieglejszy złodziej świata, zaczynają baczniej obserwować najbliższe otoczenie. Czy utrata cennych pereł oraz dwudziestu tysięcy franków wystarczy, by zmobilizować siły i ująć groźnego przestępcę? O tym wszystkim dowiecie się z tej oto powieści, w której nie każdy jest tym, za kogo się podaje.
Dżentelmen - włamywacz. A niekiedy wyśmienity detektyw. Arsene Lupin zasłynął prawdziwym mistrzostwem w sztuce rabunku dzięki niezwykłej inteligencji oraz sprytowi i talentowi do kamuflażu i charakteryzacji. Jednocześnie był włamywaczem honorowym – nigdy nie krzywdził biednych. Z wzajemnością uwielbiał kobiety, a także potrafił znaleźć wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji. Opowiadania kryminalne o detektywie-włamywaczu, które pokochali czytelnicy na całym świecie, w nowej, ekskluzywnej odsłonie! Rozbawią, zaintrygują i zaskoczą najbardziej wymagającego książkofila. A jeśli po lekturze trudno będzie wam się rozstać z Arsenem Lupinem – na platformie Netflix czeka serial inspirowany jego przygodami. Niniejsze wydanie zostało wzbogacone o zdjęcia pochodzące z serialu Lupin.
Arsene Lupin kontra Herlock Sholmes to zbiór dwóch opowiadań, w których słynny francuski włamywacz zmierzy się z nie mniej słynnym angielskim detektywem Herlockiem Sholmesem. Opowiadania po raz pierwszy pojawiły się w 1906 r. w gazecie "Je sais tout" jako Nowe przygody Arsene'a Lupina. W następnych latach Maurice Leblanc publikował kolejne wersje, z innymi zakończeniami. Herlock Sholmes oraz jego pomocnik Wilson to oczywiste nawiązania do bohaterów powieści Arthura Conan Doyle'a - Sherlocka Holmesa i doktora Watsona, które na początku XX w. odniosły ogromne sukcesy, także we Francji. Zresztą w pierwszej wersji opowiadań nazwiska te nie były przekręcone, ale ze względu na prawa autorskie Leblanc musiał je później zmienić. W pierwszej historii, Jasnowłosa dama, trzy osoby okradzione przez Arsena Lupina postanawiają sprowadzić z Londynu słynnego detektywa Herlocka Sholmesa do rozwiązania zagadek kradzieży cennych przedmiotów. Sholmes wypowiada wojnę Lupinowi. W drugiej historii, Żydowska lampka, okradziony baron wzywa Herlocka Sholmesa na pomoc po zginięciu tajemniczej żydowskiej lampki z jego zbiorów. W sprawę również zamieszany jest Arsene Lupin, który szczerze odradza Sholmesowi angażowanie się w tę sprawę. Jak zakończą się pojedynki włamywacza i detektywa?
„Arsene Lupin, dżentelmen włamywacz” to pierwszy zbiór opowiadań Maurice'a Leblanca opowiadający o przygodach Arsene'a Lupina, wydany 10 czerwca 1907 roku. Zawiera dziewięć historii przedstawiających postać. Każda z nich została opublikowana wcześniej we francuskim magazynie "Je sais tout", przy czym pierwsze opowiadanie „Uwięzienie Arsene’a Lupina” ukazało się 15 lipca 1905 roku. Duże zainteresowanie skłoniło redakcję gazety do namówienia Leblanca do kontynuowania serii. Ciekawostką jest opowiadanie, w którym pojawia się angielski detektyw Herlock Sholmes (pierwotnie Sherlock Holmes; nazwisko zmienione po protestach Arthura Conan Doyle'a).
1 2
z 2
skocz do z 2