Menu

Lechowicz Agnieszka

Podręcznik do klasy 5 przedstawia zagadnienia z zakresu krajobrazów Polski i świata. Został opracowany w oparciu o najnowszy stan wiedzy geograficznej, dzięki czemu uczeń zapozna się z aktualnymi danymi z zakresu geografii. Zgodnie z zaleceniami podstawy programowej autorzy podręcznika zastosowali liczne odwołania do dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Polski. Podręcznik analizuje też szczegółowo relacje przyczynowo – skutkowe oraz czasowo – przestrzenne pomiędzy różnymi elementami i procesami zachodzącymi w środowisku geograficznym (funkcje wielkiego miasta na przykładzie Warszawy, piętrowość klimatyczno-roślinna w Himalajach). Zalecana w podstawie programowej strategia wyprzedzająca, polegająca na wcześniejszym przygotowaniu się uczniów do lekcji poza szkołą, w podręczniku została zrealizowana w formie krótkich poleceń na początku lekcji. Tematy dotyczące krajobrazów są zilustrowane zdjęciami najciekawszych roślin i zwierząt, by uczniowie zainteresowali się lekcją i łatwiej zapamiętali zawarte w niej treści. Szczegółowe mapy tematyczne omówione w treści lekcji pozwalają na realizację podstawowego celu edukacyjnego geografii na tym poziomie edukacji, którym wg twórców podstawy programowej jest interpretacja treści map. Praktyczne wskazówki, dotyczące zajęć terenowych i zdobywania wiedzy o najbliższej okolicy, pozwolą uczniom na zwiększenie umiejętności uważniejszej i bardziej wnikliwej obserwacji otoczenia oraz zmian postrzegania świata w codziennym życiu. Podręcznik przeznaczony na 30 godzin lekcyjnych. Działy w podręczniku: 1. Mapa, 2. Krajobrazy Polski, 3. Krajobrazy świata. Budowa lekcji: • polecenia przed lekcją, • treść lekcji, • polecenia wplecione w lekcję (np. znajdź w internecie), • wydzielone moduły, takie jak: - ciekawostki „Dowiedz się więcej”, - „Geografia w praktyce”, - „Wiesz, rozumiesz”, - „Sprawdź się” (zadania na koniec lekcji). Dział składa się z lekcji, podsumowania działu i zadań sprawdzających.
Układ treści dostosowany do najnowszych zmian w podstawie programowej: starannie opracowane lekcje dotyczące wykazywania na konkretnych obszarach relacji przyczynowo-skutkowych oraz czasowo-przestrzennych pomiędzy różnymi elementami środowiska geograficznego i zachodzącymi w nim procesami (np. funkcje wielkiego miasta na przykładzie Warszawy, piętrowość klimatyczno-roślinna w Himalajach). Zalecana w podstawie programowej strategia wyprzedzająca, polegająca na wcześniejszym przygotowaniu się uczniów do lekcji poza szkołą, w podręczniku realizowana w formie krótkich poleceń zamieszczonych na początku lekcji. W tematach dotyczących planet i ruchów Ziemi pojawiają się nowoczesne trójwymiarowe rysunki, by uczniowie zainteresowali się lekcją i łatwiej zapamiętali zawarte w niej treści. Szczegółowe mapy tematyczne omówione w treści lekcji pozwalają na realizację podstawowego celu edukacyjnego geografii na tym poziomie edukacji, którym według twórców podstawy programowej jest interpretacja treści map. Praktyczne wskazówki dotyczące nauki w terenie i zdobywania wiedzy o najbliższej okolicy pomagają ćwiczyć umiejętność uważniejszej i bardziej wnikliwej obserwacji otoczenia oraz przyczyniają się do zmian postrzegania świata w codziennym życiu. Podręcznik jest przeznaczony na 30 godzin lekcyjnych. Działy: 1. Kształt i ruchy Ziemi, 2. Geografia Europy, 3. Sąsiedzi Polski. Schemat lekcji: – polecenia przed lekcją, – treść główna, – polecenia wplecione w lekcję (np. znajdź w internecie), – ciekawostki Dowiedz się więcej, – moduł Geografia w praktyce, – podsumowanie Wiesz, rozumiesz, – Sprawdź się (przeważnie 2–4 zadania na koniec lekcji). Dział składa się z lekcji, podsumowania działu i zadań sprawdzających.
Podręcznik do geografii dla gimnazjum Bliżej geografii. Część 2 obejmuje zagadnienia dotyczące Polski zgrupowane w pięciu działach tematycznych: Położenie i środowisko przyrodnicze Polski, Ludność Polski, Główne zagadnienia gospodarcze Polski, Wybrane regiony Polski, Sąsiedzi Polski. Cechą wyróżniającą książkę są liczne odniesienia do przykładów z życia, doświadczeń, obserwacji. Szczególny nacisk położono na kształtowanie umiejętności zdobywania, selekcjonowania i wykorzystywania wiedzy w praktyce. W podręczniku znajduje się ponad 100 map, wykresów i rysunków, 140 zadań oraz ponad 230 atrakcyjnych zdjęć, aktualne dane liczbowe, najnowsze informacje z geografii fizycznej i społecznoekonomicznej Polski. Na końcu każdej jednostki tematycznej, oprócz zwięzłej notatki, znajdują się pytania i zadania, które pomogą uczniom podsumować i uporządkować zdobytą wiedzę. Mogą również pełnić funkcję pracy domowej. Zamieszczono też zestawy zadań sprawdzających po każdym dziale. Na końcu książki znajduje się wklejka zawierająca mapy przydatne podczas nauki – Mapę administracyjną Polski, Regiony fizycznogeograficzne w Polsce oraz Regiony historyczno-etnograficzne w Polsce. Podręcznik został przystosowany do nowych wymagań MEN obowiązujących w gimnazjum od września 2015 r.