Menu

Mateusz Górniak

Mateusz Górniak urodził się 4 maja 1996 roku. Polski pisarz, dramaturg i krytyk filmowy. Jest redaktorem magazynu artystyczno – kulturalnego „Stoner Polski”, współpracuje także z 01 Gallery. Publikował między innymi w „Małym Formacie”, „Wakacie” i „Wizjach”. Współrealizował dwa projekty teatralne w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie („Moralność Pani Dulskiej” i online – „Kanon: pieśni do pracy”). Mateusz Górniak głównie pisze fikcję literacką i teksty dla teatru. Swoje prace publikował m.in. w: „Nowym Napisie”, „Kinie”, „Dwutygodniku”, „Iglicy”, „Kontencie”, „Małym Formacie” i „Wizjach”. To jeden z największych współcześnie żyjących talentów prozatorskich.

Mateusz Górniak – ceniony dramaturg i krytyk filmowy

Mateusz Górniak zadebiutował książką pod tytułem: Trash Story, w 2022 roku. W roku 2023 opublikował kolejną pozycję pod tytułem: Dwie powieści ruchu. Obie publikacje są napisane niezwykle nowatorskim językiem.

Mateusz Górniak – utalentowany pisarz

Debiut autorski Mateusza Górniaka „TRASH STORY” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. Autor ten to także dwukrotny laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Nowa książka jednego z największych talentów w polskiej prozie ostatnich lat. Dwie narracje o ludziach spychanych na margines sytego świata przez machinę kapitalizmu. W „Chacie, takiej z drewna” Człowiek z Kamerą, Bohater, Fura oraz autostopowiczki Mucha i Mała porzucają wszystko i udają się na skraj lasu, by pobudować tam dla siebie siedziby. Ich podróż to rozpisany na głosy manifest międzygatunkowego sojuszu, a także próba myślenia utopijnego. Siłą napędową tej powieści drogi są rytm, przygoda, ucieczka i ekstaza. Ostentacyjnie wolna „Nomadka” prowadzi nas przez miasto z dala od jego głównych szlaków. Kolejne etapy „przygody” narratorki wyznaczają przypadkowe spotkania, rozmowy o permanentnej życiowej katastrofie, wizyta na basenie i afekt do przystojnego strażaka. „Dwie powieści…” to pochwała INNEGO ruchu i zmiany, które odsłaniają możliwy kształt nowej wspólnoty. Mocna proza – nieokiełznana i wykwintna zarazem. Książka wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2023. „O ile polscy prozaicy – nawet ci najbardziej progresywni – głęboko zinternalizowali dwudziestowieczne strategie literackie i stali się ich zakładnikami, o tyle Górniak zaczyna pisać jako autor XXI wieku, już na starcie doskonale rozpoznając dynamikę późnokapitalistycznej rzeczywistości”. Dawid Kujawa o powieści „Trash story”
"Trash Story" - Mateusz Górniak Książka nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2023 Trash Story to kołysanka dla epoki telewizji i pępkowe społeczeństwa katastrofy. Historię zaczyna opowiadać Mati, chłopak z małego miasteczka na Śląsku, który pragnie wyjść poza mówienie „ja” i rozsadzić dostępne mu formy snucia opowieści. Narrację przechwytują więc przedmioty, śmieci, postaci z kreskówek i filmowe konwencje. Toster opowiada o dojrzewaniu, brudna fałdka na pościeli o miłości, Krowa żegna się z Kurczakiem, paranoiczny detektyw prowadzi dochodzenie dotyczące konkursu na esej katyński dla podstawówek, a Walduś Kiepski fantazjuje o wielkim wybuchu. Logiką tej fikcji literackiej są nieustające zmiany perspektywy, a recykling, wywrotowy humor i kulturowe przechwycenia pracują na rzecz strategii czułościowych.