Menu

Norbert Haładaj

„Najważniejsze bitwy świata” - Norbert Haładaj, Maciej Haładaj Historia ludzkości to w dużej mierze dzieje konfliktów i wojen, toczonych o terytoria, wpływy i dominację w niemal wszystkich zakątkach świata, wywoływanych chęcią zysku, żądzą zemsty czy po prostu pychą. Niektóre spośród bitew rozegranych w bardziej i mniej odległych czasach zmieniły bieg historii, inne, choć nie przyniosły aż tak poważnych konsekwencji, z rozmaitych powodów zapisały się w powszechnej pamięci. Autorzy, kierując się subiektywnym wyborem, w ciekawy i sugestywny sposób prezentują starcia, które ich zdaniem zasługują na przypomnienie – od tych niemalże ginących w pomroce dziejów po te świetnie udokumentowane z XXI wieku. Z pasją, żywym i barwnym językiem opowiadają o przyczynach, przebiegu i skutkach każdego ze starć, nie pomijając intrygujących szczegółów, o których często milczą podręczniki. Interesujące opisy wzbogacają ilustracje i zdjęcia, które pozwalają przenieść się na pole walki i łatwiej zrozumieć realia omawianych bitew.
„Żaglowce świata” - Małgorzata Czarnomska, Norbert Haładaj, Ryszard Jędrusik Żegluga ma niemal tak długą historię jak dzieje ludzkości. Jej kronika to niebywale ciekawa opowieść o rozwoju cywilizacji, morskich starciach, wielkich odkryciach i bohaterach. Na przestrzeni wieków w konstrukcjach jednostek żeglownych dokonała się zdumiewająca ewolucja, którą można prześledzić na obrazach, archiwalnych fotografiach oraz z pietyzmem odbudowywanych statkach i modelach. Bogato ilustrowany album Żaglowce świata to wyczerpująca pozycja dokumentująca wiele stuleci panowania białych żagli na morzach i oceanach. Ich pasjonująca historia została zaprezentowana na szczegółowych rysunkach, reprodukcjach obrazów i zdjęciach. Treść historyczna uzupełniona o informacje dotyczące terminologii morskiej oraz opisy technicznych rozwiązań stanowi kompendium wiedzy na temat statków poruszanych wiatrem.
Autor, Norbert Haładaj, prezentuje powstanie styczniowe na szerokim tle historycznym, politycznym i społecznym, osadzając je przy tym w międzynarodowym kontekście rozgrywek wielkich mocarstw, dla których sprawa polska była jedynie kartą przetargową i elementem wielkiej polityki. Prezentując w brawurowym skrócie dzieje Rzeczpospolitej Obojga Narodów – od potęgi do upadku – wskazuje na zjawiska i wydarzenia, które zadecydowały o utracie niepodległości. W rozdziałach Irredenta i Złudzenia, Gniew) opisuje rozpaczliwe zrywy w obronie jej pozostałości (m.in. powstanie listopadowe), by w kolejnych częściach (Branka, Krew, Zemsta, Pamięć, Gloria victis) skupić się na powstaniu styczniowym – najdłuższym w naszej historii. W ciekawy sposób opowiada o przebiegu powstania, kulisach powstańczych walk, sporach między przywódcami, przywołuje najważniejsze bitwy i postaci historyczne, od których zależały losy powstańczego zrywu. W swą opowieść wplata liczne ciekawostki dotyczące powstańczych formacji uzbrojenia, mundurów itd. W zakończeniu pisze o najważniejszych konsekwencjach powstania styczniowego oraz pamięci o nim. Tekst uzupełniają interesujące grafiki – reprodukcje dzieł malarskich, rysunków, portrety przywódców oraz mapy.