Menu

R.K. Yans

„O kondycji dzisiejszego społeczeństwa” to kolejna porcja rozważań filozoficznych Autora „Nihil novi sub sole” ukrywającego się od pseudonimem R.K. Yans (L’Alchimiste). W swoim piśmie polemicznym Autor porusza zagadnienia znaczenia tradycji, wiary, moralności i piękna w życiu współczesnego człowieka. Celem omówionych w tej rozprawie szeregu tematów i zagadnień jest dążenie na drodze rozwoju do osiągnięcia i wyklarowania się „wyższego typu człowieka”, a przy tym i samego człowieczeństwa. „Wyższy typ” – aby on zaistniał, musi zaistnieć w sensie ogólnym (a nie tak, jak chciał tego chociażby Nietzsche – nic nam po tym bowiem, jak poucza nas przyroda, w takiej postaci byłby tylko wypaczeniem i wynaturzeniem jej idei i ogólnego sensu). Przyroda dąży do doskonałości jako całość, jako całość zatem i my dążmy do doskonałości.
Drugie, zmienione wydanie książki, na którą składa się 221 aforyzmów, sentencji i myśli Autora pogrupowanych w pięć rozdziałów: „O przesądach filozofów”, „O instynktach”, „O epokach minionych”, „Zdania i potrącenia” oraz „Moja perspektywa”. Ostatni rozdział, „Mówi artysta, mówi poeta”, zawiera osiem głęboko refleksyjnych wierszy. „Drogi czytelniku, niechaj książeczka ta, którą oddaję w Twoje ręce, chociaż po części zilustruje Ci i zobrazuje moje co do pewnych kwestii zapatrywania zarówno na człowieka jak i kulturę; po części, na ile to możliwe, niech wzbudzi w Tobie i wyrobi jak najbardziej krytyczny zmysł do refleksji, byś mógł, na ile to możliwe, przeniknąć horyzont przeszłych, a po części może i przyszłych zdarzeń”.
Książka stanowi zbiór 223 aforyzmów, sentencji i myśli Autora pogrupowanych w pięć rozdziałów: „O przesądach filozofów”, „O instynktach”, „O epokach minionych”, „Zdania i potrącenia” oraz „Moja perspektywa”. Ostatni rozdział „Mówi artysta, mówi poeta” zawiera osiem głęboko refleksyjnych wierszy. Jak pisze sam Autor: „Drogi czytelniku, niechaj książeczka ta, którą oddaję w Twoje ręce, chociaż po części zilustruje Ci i zobrazuje moje co do pewnych kwestii zapatrywania zarówno na człowieka jak i kulturę; po części, na ile to możliwe, niech wzbudzi w Tobie i wyrobi jak najbardziej krytyczny zmysł do refleksji, byś mógł, na ile to możliwe, przeniknąć horyzont przeszłych, a po części może i przyszłych zdarzeń”.