Menu

Rafał Skarżycki

Trzeba sobie to jasno powiedzieć – nie da się żyć w Polsce i uniknąć kontaktu z paskiem. Przez kilka ostatnich lat Polacy byli codziennie smagani paskiem grozy TVP. I niezależnie od tego, czy w treść owego paska wierzyli, czy też skręcało ich na drugą stronę, gdy go czytali, to u jednych i drugich na koniec pojawiały się łzy: przerażenia lub bezsilności. Osławiony paskowy z TVP nie był, niestety, jedyną plagą, która nawiedziła Polskę i świat w ostatnich latach: pandemia wirusa Covid-19, wybuch wojny w Ukrainie, kryzys klimatyczny, to tylko wybrane przykłady. Co w tej sytuacji można poradzić? Ludzkość na przestrzeni dziejów wypracowała wiele koncepcji terapeutycznych. Jedną z nich w prostych słowach streścić można tak: czym się strułeś, tym się lecz. I w tym właśnie duchu pragniemy zaproponować lekarstwo na wyżej wymienione bolączki i dolegliwości – jest nim, jakże by inaczej: pasek. Tym razem satyryczny, komiksowy. Chcemy zaznaczyć, że nie jest to terapia eksperymentalna – pasek Polska Mistrzem Polski był regularnie aplikowany w cotygodniowych porcjach Czytelnikom Dużego Formatu, a teraz, po raz drugi, trafia w opakowaniu zbiorczym, które pozwoli Państwu dawkować lekarstwo według indywidualnych potrzeb.
Humorystyczna, kultowa seria fantasy powraca w nowym wydaniu – poszerzona o nowe historie!Roztargniony Mistrz i rezolutny Tymek przeżywają niesamowite przygody: podróżują w czasie i przestrzeni, walczą z duchami, wampirami i potworami, a przede wszystkim stawiają czoła złemu Psujowi i jego pomocnikowi Popsujowi. Jednak dzięki połączeniu inteligencji Mistrza i sprytu Tymka zawsze wychodzą cało z każdej opresji.W drugim tomie serii stworzonej przez Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka nasi bohaterowie stoczą mnóstwo pojedynków, a w najtrudniejszym z nich Mistrz zmierzy się z inteligentnym zwierciadłem, które zna wszystkie magiczne księgi!Gotowi na niezapomnianą dawkę akcji, humoru i magii? Ta przygoda Was nie zawiedzie!
Postać, stworzona przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zawsze była głosem młodego pokolenia, a autorzy znani z bezlitosnego wyśmiewania naszych narodowych wad i słabości. Przygody Jeża Jerzego to historie o piętnowaniu głupoty, nietolerancji i ksenofobii. Bohater konfrontował się m.in. ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami, pazernymi politykami, mafią, a nawet samym Szatanem. Tom czwarty zbiorczego wydania „Jeża Jerzego” to bardzo rozbudowana wersja albumu „Jeż Jerzy na urwanym filmie”, wydanego z okazji premiery pełnometrażowej animowanej adaptacji komiksu w 2011 roku. Zaglądamy za kulisy jej powstania, do szuflad i na dyski twarde twórców filmu. Szkice, koncept arty, storyboardy, zdjęcia ze studia, a także wspomnienia Wojtka Wawszczyka, jednego z reżyserów, składają się na ten fascynujący tom. Są też komiksy oczywiście! Tym jednak razem nie będą to tylko przygody Jerzego stworzone przez duet Leśniak/Skarżycki. Rysownikami i scenarzystami są tu również animatorzy, rysownicy i reżyserzy filmu "Jeż Jerzy", m.in. Olaf Ciszak, Kamil Kochański, Marcin Ponomarew, czy Janusz Ordon. „Proces produkcji Jeża Jerzego był wyjątkowy. O nim właśnie traktuje ta książka. To poszerzona wersja artbooka wydanego 11 lat temu. Wzbogacona o dodatkowe wspomnienia, nieznane materiały, anegdoty i dystans 11 lat. Z tej perspektywy jeszcze bardziej widzę jak niepowtarzalny był to okres. Dziś taki film po prostu by już nie powstał" – fragment wstępu Wojtka Wawszczyka.
Postać, stworzona przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zawsze była głosem młodego pokolenia, a autorzy znani z bezlitosnego wyśmiewania naszych narodowych wad i słabości. Przygody Jeża Jerzego to historie o piętnowaniu głupoty, nietolerancji i ksenofobii. Bohater konfrontował się m.in. ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami, pazernymi politykami, mafią, a nawet samym Szatanem. „Najważniejsze, że mamy Jeża. Ten Jeż jest nasz, tak jak Małpa była tamtych. Ten Jeż wyrósł na naszej trawie, unosił się na naszych chmurach, krwawił tak jak my, uciekał przed tym samym i z tego samego się brechtał, leżał pod naszą ławeczką, uderzał do naszych panien. A jak go wywiózł taki jeden w kominiarce do lasu, to wrócił do miasta. Też byśmy wrócili.” - fragment wstępu Michała Śledzia Śledzińskiego.
Postać, stworzona przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zawsze była głosem młodego pokolenia, a autorzy znani z bezlitosnego wyśmiewania naszych narodowych wad i słabości. Przygody Jeża Jerzego to historie o piętnowaniu głupoty, nietolerancji i ksenofobii. Bohater konfrontował się m.in. ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami, pazernymi politykami, mafią, a nawet samym Szatanem. W tomie drugim „Jeża Jerzego” znajdują się albumy „Ścigany”, „Ziom”, „In Vitro”, a także dodatkowe ilustracje, szkice, czy alternatywne okładki. "Dziś Tomek i Rafał z goryczą komentują polskie realia w paskach drukowanych na łamach "Dużego Formatu", reporterskiego dodatku do "Gazety Wyborczej", ale warto pamiętać, że dwadzieścia lat temu ich spostrzeżenia były nie mniej celne - tyle że kazały czytelnikom patrzeć na świat oczami bohatera palącego jointy i pijącego browary. Jerzy miał może wzrok nieco od tych używek zamglony, ale pewne rzeczy widział naprawdę ostro. Nie twierdzę, że komiksy o Jeżu miały wielkie społeczne ambicje. Nie, to była czysta rozrywka, ale dzięki inteligencji twórców okazała się także komentarzem do rzeczywistości" - fragment wstępu Jakuba Demiańczuka.