Menu

Richard Bradford

Richard Bradford urodził się w 1932 roku, a zmarł w 2002 roku. To amerykański pisarz i nowelista. Pisał biografie, autobiografie i pamiętniki. Po publikacji książki „Tak daleko do nieba” autor zajął się krytyką literacką i prowadzeniem wydawnictwa. Książki Bradforda dają bardzo przekonujący obraz przemian społecznych, światopoglądowych i kulturowych w Ameryce lat 60. i 70.

Richard Bradford i jego debiut

Najbardziej znaną powieścią autora jest jego debiut „Red Sky at Morning”. Książka została wydana w 1968 roku. Zyskała bardzo duży rozgłos, uznanie krytyki i wielu czytelników. W 1971 roku publikacja ta została zekranizowana. Akcja rozgrywa się w Nowym Meksyku i Alabamie, jak w większości utworów Bradforda. Książka opowiada o siedemnastoletnim chłopcu imieniem Joshua, który został potępiony. Postanawia opuścić bardzo bogatą rodzinę i od tego momentu żyć samodzielnie. „Red Sky at Morning” uważana jest za klasykę współczesnej literatury amerykańskiej.

Richard Bradford– twórczość mało znana w Polsce

Richard Bradford w 1973 roku napisał swoją drugą ważną powieść pt. „Tak daleko do nieba”. Jej oryginalny tytuł to: „So Far from Heaven”. Powieść odniosła spory sukces. W Polsce jest to jedyna książka tego pisarza, przetłumaczona na język polski. Na krajowym rynku pojawiła się 1 stycznia 1979 roku, wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Tłumaczeniem zajął się Tomasz Mirkowicz. Książki Bradforda trafiły do zbuntowanej młodzieży środowisk beatników i hippisów. Szczególny nacisk kładły na znaczenie wolności, akceptacji ludzi różnych wyznań i ras.  
Książka Richarda Bradforda "Orwell. Człowiek naszych czasów" Kompletna biografia proroka obecnych nieszczęść politycznych Minęło ponad siedemdziesiąt lat od śmierci George’a Orwella – twórcy o barwnym życiorysie, skandalisty z ogromnym poczuciem humoru, włóczęgi i fana wypraw motocyklowych. Dopiero teraz możemy poznać go jako człowieka z krwi i kości. Syn kolonialnego urzędnika pochodzący z klasy średniej, ale brzydzący się wszelkimi przejawami klasizmu. Uchodzący za antysemitę, choć otoczony grupą żydowskich przyjaciół. Żołnierz i – oczywiście – pisarz, którego książki są czytane nieprzerwanie na niemal całym świecie. W swojej twórczości Orwell zaciera granice między literaturą piękną, dziennikarstwem i komentarzem politycznym. Przepowiadał autorytarne rządy w Europie oraz Ameryce Północnej i prognozował powolną korozję wszelkich unii między państwami. Czy mógł zatem przewidzieć Brexit i odradzające się nacjonalistyczne ruchy w krajach europejskich? "Orwell. Człowiek naszych czasów" - książka Bradforda Jego Rok 1984 był inspiracją programu Big Brother, który zgromadził przed telewizorami miliony widzów spragnionych podglądania innych. Sprzedaż tej kultowej książki została zakazana w ZSRR, w 1981 roku na Florydzie, a w 2022 roku również w Białorusi. Czy tego też się spodziewał? George Orwell – aktualny jak nigdy dotąd