Menu

Richard P. Feynman

Richard Phillips Feynman (ur. 11 maja 1918 w Nowym Jorku, zm. 15 lutego 1988 w Los Angeles) to amerykański fizyk, autor książek oraz laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Richard Feynman wykształcenie zdobył w latach 1935-1939 studiując w Instytucie Technicznym Massachusetts. Następnie podjął studia doktoranckie na Uniwersytecie Princeton (w latach 1939–1942). Pełnił kluczową rolę w pracach przy konstrukcji amerykańskiej bomby jądrowej, był również obecny podczas jej testu w lipcu 1945 roku. Po wojnie pracował na Uniwersytecie Cornella, Kalifornijskim Instytucie Technicznym w Pasadenie, Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

Richard Phillips Feynman – laureat Nagrody Nobla

Richard Feynman już w trakcie studiów uznawany był za jednego z najwybitniejszych fizyków teoretyków. Zaangażowanie i olbrzymia pasja, z jaką oddawał się pracom badawczym, została doceniona w skali światowej. Wraz z Japończykiem Shin’ichirō Tomonagą i Amerykaninem Julianem Schwingerem, w 1965 roku Richard Feynman otrzymał nagrodę Nobla. Nagroda została przyznana uczonym za stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej. Wynaleziona przez Feynmana metoda upraszczania obliczeń w zagadnieniach oddziaływania cząstek (znana pod nazwą diagramy Feynmana) stała się jednym z elementarnych narzędzi w badaniach cząstek elementarnych. Jako prekursor nanotechnologii Feynman jest po części odpowiedzialny za rozwój rynku medycznego i współczesne leki.

Literackie dziedzictwo Feynmana

Podczas błyskotliwej kariery naukowej spod pióra Richarda Feynmana wyszło wiele publikacji naukowych. Jego twórczość literacką to wyczerpujące, szczegółowe prace naukowe, w których Feynman z precyzją i doktorancką szczegółowością zagłębia się w tajniki praw fizyki. Do tych dzieł należą między innymi: „Wykłady z grawitacji”, „Wykłady o obliczeniach”, „Wykłady z mechaniki statystycznej”. Druga część twórczości Feynmana to książki o zagadnieniach i problemach naukowych, związanych z fizyką, ujęte w przystępnej i zrozumiałej dla czytelnika formie. Drugi typ książek autora dedykowany jest czytelnikom nieposiadającym rozbudowanej wiedzy naukowej, w których fizyka i jej zastosowanie miała codzienny wymiar. Są to między innymi tytuły, takie jak: „Pan raczy żartować, panie Feynman!”, „A co ciebie obchodzi, co myślą inni?”.
"Feynmana wykłady z fizyki. Tom 2. Część 1. Elektryczność i magnetyzm. Elektrodynamika" to kolejna część słynnego podręcznika profesora Feynmana. Idealna pozycja dla umysłów i fanów fizyki.Każdy tom wykładów skupia się na konkretnej działce z dziedziny fizyki. Tom 2 przedstawia i wyjaśnia główne aspekty z zakresu elektryczności, magnetyzmu i elektrodynamiki. Ostateczna forma genialnego podręcznika powstała przy współpracy z Robertem B. Leightonem i Matthew Sandsem. Początkowo przewodnik był lekturą studentów Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego.Feynman w swoich podręcznikach prowadzi czytelnika przez zagadnienia praw fizyki i przyrody, które mają niebywały wpływ na nasze otoczenie. Autor pokazuje niezwykłe przełożenie prawidłowości fizycznych na rzeczywistość, pokazując w ten sposób, że fizyka i jej prawa to opis tego wszystkiego, co nas otacza, i z czym, często nieświadomie, spotykamy się na co dzień.Książka jest doskonałym przewodnikiem po fizyce nie tylko dla studentów tego kierunku, ale także dziedzin pokrewnych. Pozycja jest również przydatna nauczycielom czy pracownikom naukowym.Richard P. Feynman - profesor fizyki w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym w latach 1951-1988. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie elektrodynamiki kwantowej otrzymał Nagrodę Nobla w 1965 roku. Jest uznawany za jednego z ważniejszych fizyków XX wieku. Na swoim koncie, poza pozycjami związanymi z fizyką, ma także takie publikacje jak: "Pan raczy żartować, panie Feynman!" czy "A co Ciebie obchodzi, co myślą inni? Przypadki ciekawego człowieka".Robert B. Leighton - fizyk i astronom, wykładowca i autor podręczników.Matthew Sands - profesor Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego. Czynny zwolennik programu reform studiów na tej uczelni.
Ceniony za błyskotliwe i oryginalne spostrzeżenia dotyczące świata fizycznego, laureat Nagrody Nobla, Richard Feynman, miał niezwykły talent do wyjaśniania ogółowi społeczeństwa trudnych pojęć. Używając codziennego języka, koncepcji przestrzennych, wizualizacji i swoich słynnych „diagramów Feynmana”, w jasny i humorystyczny sposób przekazywał laikom i znawcom tematu zarówno treść, jak i ducha elektrodynamiki kwantowej (QED). Ta zredagowana wersja czterech wykładów na temat QED, które Feynman wygłosił na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, jest prawdopodobnie najlepszym przykładem jego zdolności komunikowania zarówno istoty, jak i ducha nauki dla laika. I nie miała sobie równych od czasu jej publikacji.
Książka Richarda P. Feynmana "Sześć łatwych kawałków. Podstawy fizyki wyjaśnione przez jej najbłyskotliwszego nauczyciela" Lektura obowiązkowa dla czytelników „Pan raczy żartować, panie Feynman!” Naucz się myśleć jak naukowiec od Richarda P. Feynmana – laureata Nagrody Nobla i jednego z najbardziej podziwianych fizyków XX wieku. Jego wykłady wygłoszone w Kalifornijskim Instytucie Technicznym (Caltech) przyniosły mu status legendy wśród studentów i profesorów. W tej książce znajdziesz sześć wykładów, których tematami są: podstawy fizyki i jej powiązania z innymi dziedzinami wiedzy, atomy, zasada zachowania masy, teoria grawitacji i mechanika kwantowa. Wszystkie błyskotliwe, pełne zrozumiałych porównań i przystępne dla każdego. Sześć łatwych kawałków to idealne wprowadzenie do świata fizyki autorstwa jednego z największych umysłów XX wieku. "Sześć łatwych kawałków. Podstawy fizyki wyjaśnione przez jej najbłyskotliwszego nauczyciela" - książka Feynmana „Jeśli tylko jedna książka miałaby zostać przekazana kolejnym pokoleniom naukowców, to niewątpliwie powinno to być Sześć łatwych kawałków”. John Gribbin, „New Scientist”
Nowe wydanie kultowej autobiografii z okazji stulecia urodzin Richarda P. Feynmana „Wymaga trochę magii, żeby nauki ścisłe wydawały się takie rozrywkowe, wciągające i proste jak u Feynmana. Niezależnie od tego, czy czytacie „Pan raczy żartować, panie Feynman!” po raz pierwszy czy piąty, mam nadzieję, że sprawi wam to nie mniejszą przyjemność niż mnie”. Bill Gates Richard P. Feynman – laureat Nagrody Nobla i jeden z najgenialniejszych fizyków w dziejach w brawurowy sposób opowiada o swoim niezwykłym życiu. Nie tylko przedstawia kulisy prac nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale też ujawnia się jako spec od otwierania zamków szyfrowych i mistrz gry na bongosach. Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, codzienne życie fizyków w ośrodku badawczym w Los Alamos i ich flirty z tancerkami w Las Vegas. „Pan raczy żartować, panie Feynman!” to rzecz kultowa – jedna z najsłynniejszych naukowych książek naszych czasów i jedna z najzabawniejszych autobiografii, jakie kiedykolwiek powstały.
Richard P. Feynman – laureat Nagrody Nobla, genialny fizyk i idol dla młodych naukowców na całym świecie opowiada o swoim niezwykłym życiu. Zebrane w książce historie zaskoczą was, rozbawią i na nowo zainspirują do odkrywania tajemnic nauki. Feynman opowiada między innymi o śledztwie w sprawie przyczyn słynnej katastrofy promu Challenger. Jako członek powołanej w tym celu prezydenckiej komisji niczym najlepszy detektyw tropił to, co NASA chciała ukryć, i ujawnił zaniedbania, które doprowadziły do tragedii. Przy okazji naukowiec w fascynujący sposób opowiada o tajnikach inżynierii kosmicznej i podstawowych prawach fizyki. Do wyjaśnienia dziennikarzom, co poszło nie tak podczas feralnego startu, wystarczyły mu kawałek gumy i szklanka wody z lodem. „A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” to pytanie, którym Arlene – ukochana żona Feynmana – potrafiła go przekonać do najbardziej szalonych pomysłów. Te słowa stały się dla niego mottem na całe życie – dzięki nim czuł się swobodnie zarówno na sali wykładowej, jak i podczas przyjęcia w królewskim pałacu. A kiedy trafił do hotelu w peerelowskiej Warszawie, bez zastanowienia rzucił się do rozkręcania instalacji elektrycznej w pokoju, aby znaleźć tam ukryte podsłuchy. „Jeden z największych umysłów XX wieku. A także uparty, lekceważący, żartobliwy, niezwykle ciekawski i wybitnie oryginalny praktycznie we wszystkim, czym się zajmował”. „The New York Review of Books” Lektura obowiązkowa dla czytelników Pan raczy żartować, panie Feynman!
Nauka fizyki kojarzy Ci się z nudnym kuciem na pamięć kolejnych wzorów? Nigdy więcej! Dzięki podręcznikowi "Feynmana wykłady z fizyki. Tom 2. Część 2. Elektrodynamika. Fizyka ośrodków ciągłych" fizyka na nowo stanie się tym, czym jest naprawdę, czyli nauką o niesamowitych prawach przyrody. Wkrocz w ten niezwykły świat i poznaj go, bo masz ku temu niezwykłą okazję.Historia podręcznika "Feynmana wykłady z fizyki" jest dość długa. Swoje istnienie rozpoczął na Kalifornijskim Instytucie Technologicznym, gdzie służył studentom. Jednak jego sława szybko rozeszła się po świecie, gdy został przekształcony w jedną z najciekawszych książek o fizyce na rynku. Co go wyróżnia? Przede wszystkim podejście do tematu.Materiał w podręczniku został dobrany w oryginalny sposób, a autorzy przekazują go czytelnikom w niekonwencjonalnym stylu. Każdy wykład przekazuje wiedzę w jasny i intuicyjny sposób, co tylko potwierdza gruntowną wiedzę człowieka, który za nimi stoi. Jako czytelnik nawet nie zauważysz, kiedy wciągniesz się w świat praw rządzących przyrodą. Podręcznik bowiem rezygnuje z tradycyjnych metod wykładania kolejnych zasad, wzorów i terminów, na rzecz czegoś o wiele bardziej fascynującego - żywego i posiadającego swoje osobliwe reguły świata przyrody."Feynmana wykłady z fizyki. Tom 2. Część 2. Elektrodynamika. Fizyka ośrodków ciągłych" skupia się na elektrodynamice i fizyce ośrodków ciągłych. Może pełnić rolę przewodnika zarówno dla studentów fizyki, jak i nauczycieli czy pracowników naukowych.Tytułowy Richard P. Feynman był profesorem fizyki, który w 1965 roku otrzymał nagrodę Nobla. To na podstawie jego wykładów powstał podręcznik. Współpracownicy profesora Robert B. Leighton i Matthew Sands odpowiadają za unikalną wersję książki i przyczynili się do jej rozsławienia na świecie. W serii ukazały się trzy tomy podręczników.
Jeszcze nie skończył 30 lat, a już był uważany za wielkiego fizyka i człowieka nauki, który wiele osiągnie. Dlatego zanim zajął się elektrodynamiką kwantową i otrzymał nagrodę Nobla w 1965 roku, w pierwszej połowie lat 40. został zaproszony do projektu "Manhattan", by już w 1945 brać udział w pierwszej próbie testowej amerykańskiej bomby atomowej."Feynmana wykłady z fizyki. Tom 3. Mechanika kwantowa", której autorami są Richard Feynman, Matthew Sands oraz Robert Leighton, to najbardziej niezwykły podręcznik do nauki fizyki, jaki stworzono. Początkowo miał to być podręcznik dla studiujących na Kalifornijskim Instytucie Technologicznym, jednak jego współautorzy dokonali stosownych poprawek i powstała oryginalna książka, która wciąga czytelnika w odkrywanie praw rządzących tym światem. To nie zbiór definicji czy słowniczek pojęć. To fascynująca powieść opowiadająca o otaczających nas prawach przyrody. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich studentów, nauczycieli czy wykładowców z fizyki, a także miłośników tej dziedziny nauki.Richard Feynman to słynny amerykański fizyk, uznany za jednego z dziesięciu najlepszych fizyków świata. W swojej dziedzinie został laureatem Nagrody Nobla, jest jednym z głównych twórców elektrodynamiki kwantowej, a także brał udział przy konstruowaniu amerykańskiej bomby atomowej. Był zwolennikiem nauczania z dogłębnym i szczegółowym zrozumieniem każdego tematu. Zawsze starał się przekazywać wiedzę tak, by była zrozumiała dla każdego.Wśród pozostałych tytułów Richarda Feynmana z serii "Feynmana wykłady z fizyki" znajdziemy: "Tom 1. Część 1. Mechanika. Szczególna teoria względności", "Tom 1. Część 2. Optyka. Termodynamika. Fale", "Tom 2. Część 1. Elektryczność i magnetyzm. Elektrodynamika" oraz "Tom 2. Część 2. Elektrodynamika. Fizyka ośrodków ciągłych". Warto zwrócić również uwagę na pozycję "Feynman radzi. Feynmana wykłady z fizyki", która stanowi uzupełnienie całej serii.