Menu

Robert McCammon

Kiedy napięcie między USA a ZSRR osiąga szczyt, komuś puszczają nerwy i świat pogrąża się w nuklearnej wojnie. W ciągu kilku godzin Ameryka zmienia się w jałowe, radioaktywne pustkowie. Wielu ludziom udaje się jednak przeżyć zagładę. Wśród nich są: młoda dziewczyna o imieniu Swan oraz były zapaśnik Josh Hutchins, znany jako Czarny Frankenstein, którzy ukryli się w piwnicy stacji benzynowej w Kansas; bezdomna kobieta, zwana Siostrą, która znalazła schronienie w tunelach nowojorskiego metra; pułkownik Macklin i nastolatek Roland Croninger – uwięzieni w zawalonym schronie przeciwatomowym w Idaho. Swan odkrywa w sobie moc, która może przywrócić ludzkości nadzieję na przetrwanie apokalipsy. Wraz z Joshem rozpoczynają wędrówkę po zniszczonej Ameryce. Zmierzają do niewielkiego miasteczka w Missouri, które stać się ma kolebką nowej cywilizacji. Nie wszystkim jednak zależy na powodzeniu ich misji. Pradawna siła przeczesuje pustkowia w poszukiwaniu rekrutów do armii ciemności. Pośród ruin naszego świata ostatni ocaleli zostają wciągnięci w ostateczną rozgrywkę między dobrem i złem, bitwę, która zadecyduje o losie ludzkości… Porównywany z „Bastionem” Stephena Kinga „Łabędzi śpiew” Roberta McCammona („Magiczne lata”, „Zew nocnego ptaka”, „Królowa Bedlam”) to jedna z najpopularniejszych powieści postapokaliptycznych. Szokująca, prorocza wizja przyszłości, za którą autor otrzymał w 1988 roku Bram Stoker Award.
„Pan Slaughter” to trzecia część popularnej serii powieści historycznych, w której autor Robert McCammon ożywia świat kolonialnej Ameryki. Akcja dzieje się w 1702 roku w Nowym Jorku, rodzącej się metropolii. Matthew Corbett, młody aplikant zajmujący się w londyńskiej agencji detektywistycznej Herrald „rozwiązywaniem problemów”, przyjmuje nietypowe i niebezpieczne zlecenie. Wraz z kolegą, Hudsonem Greathouse’em, zgadza się eskortować seryjnego mordercę, Tyranthusa Slaughtera, z ulokowanego pod Filadelfią zakładu dla psychicznie chorych wprost do doków Nowego Jorku. Po drodze Slaughter składa swoim strażnikom zaskakującą – i niezwykle kuszącą – propozycję.Powieść „Pan Slaughter” to studium archetypicznego portretu seryjnego mordercy, i jednocześnie niezwykle szczegółowy opis losów rodzącego się narodu, który wciąż nie zdołał ugruntować własnej tożsamości.
Powieść „Królowa Bedlam” to kontynuacja bestsellerowego „Zewu nocnego ptaka”, w której autor Robert McCammon po raz kolejny daje popis niesamowitej wyobraźni oraz kunsztu literackiego. Plastyczne opisy, wyraziści bohaterowie, dynamiczna akcja i spora doza humoru tworzą porywający kryminał historyczny, który na długo zapadnie w pamięć czytelników. Matthew Corbett po ucieczce z dusznych bagien Karoliny Południowej zamieszkuje w osiemnastowiecznym Nowym Jorku, gdzie falę strachu wywołało wciąż nierozwiązane morderstwo szanowanego lekarza. Kto precyzyjnym cięciem ostrza zgasił życie dobrego człowieka? Kiedy Masker, jak nazwał zabójcę drukarz i wydawca lokalnej gazety, morduje kolejną osobę, młody prawnik – zajęty gromadzeniem dowodów na molestowanie wychowanków sierocińca – zostaje zwabiony w labirynt wzajemnie wykluczających się wskazówek i mrożącego krew w żyłach śledztwa, które zarówno wystawi na próbę jego naturalną skłonność do dedukcji, jak i rozpali głód sprawiedliwości. Matthew dzięki swojej postawie zyskuje potężnych sprzymierzeńców, przyjdzie mu jednakże stanąć przeciwko wrogowi, którego macki sięgają daleko poza granice miasta. Śledztwo prowadzi do azylu dla obłąkanych, w którym rezyduje tajemnicza Królowa Bedlam. Czy jej przeszłość stanowi klucz do rozwiązania skomplikowanej sieci spisków? O autorze: Robert McCammon jest autorem dwudziestu trzech powieści i dwóch zbiorów opowiadań. Po wydaniu swej pierwszej powieści „Baal” w 1978 roku szybko stał się jednym z najpopularniejszych autorów powieści grozy lat osiemdziesiątych, a trzy jego książki z rzędu trafiły na listę bestsellerów „New York Timesa”: „Łabędzi śpiew”, „Stinger”, „Godzina wilka”. W tym czasie otrzymał też kilka nagród Brama Stokera za najlepszą powieść i najlepsze opowiadanie. Na początku lat dziewięćdziesiątych wyszedł w swym pisarstwie poza gatunek horroru – „Magiczne lata” z 1991 roku zostały uhonorowane nagrodą World Fantasy Award dla najlepszej powieści. Po „Gone South” z 1992 roku McCammon postanowił spróbować swych sił w dziedzinie fikcji historycznej, która zawsze go interesowała. Później popadł w konflikt z nowym wydawcą, który miał inną wizję rozwoju jego pisarstwa, i przez dziesięć lat nie opublikował żadnej nowej książki. W roku 2002 powrócił powieścią „Zew nocnego ptaka”, pierwszą z serii książek o Matthew Corbetcie, planowanej na dziewięć części. Akcja cyklu rozgrywa się na początku osiemnastego wieku, a każdy tom należy do innego gatunku: jest i kryminał, i powieść przygodowa, thriller i inne. McCammon pisze również współczesne powieści, m.in. „The Five”, „The Border” i „Słuchacz”. Mieszka w Birmingham w stanie Alabama.
Usherowie są jedną z najpotężniejszych rodzin w Stanach Zjednoczonych. Gigantycznej fortuny dorobili się na produkcji i handlu bronią. Dzięki tak ogromnemu majątkowi protoplasta rodu mógł wznieść w sercu Karoliny Północnej, nad jeziorem w środku lasu, w cieniu góry Briartop olbrzymią siedzibę zwaną Twierdzą. Kolejne pokolenia rozbudowywały rezydencję w sposób przypadkowy, przez co budowla w wielu miejscach kruszy się i zapada. Obecnie opuszczona monumentalna, niedokończona budowla budzi jedynie trwogę, i to nie tylko okolicznych mieszkańców. Wiążą się z nią też niepokojące opowieści o na wpół mitycznym Dyniowatym oraz Żarłocznym Bebechu, olbrzymiej czarnej panterze, żyjący ponoć w okolicznych lasach, którzy porywają nocą nieostrożne dzieci z okolicznych miejscowości… Współcześnie Rodzina Usherów wraz ze służbą przeniosła się do Stróżówki – ekskluzywnej willi wzniesionej niedaleko Twierdzy. Patriarcha rodu, Walen Usher, czując zbliżającą się śmierć, wzywa do siebie dzieci, by przekazać wybrańcowi rodzinny interes: Rixa, młodszego syna rozwijającego karierę pisarską, który przed laty wyprowadził się, by odciąć się od rodziny i biznesu, którym gardził; Boona, hazardzistę i utracjusza żyjącego na koszt ojca; oraz najmłodszą Katt, wziętą modelkę i uzdolnioną bizneswoman. Będący w żałobie po samobójczej śmierci żony Rix niechętnie wraca do Usherlandu. Czas czuwania nad umierającym ojcem postanawia spożytkować na skompletowanie materiałów do kolejnej swojej książki, historii rodu. Rodzina jest jednak niechętna pomysłowi, chce chronić swe tajemnice za wszelką cenę. Przypadek sprawia, że w bibliotece w Stróżówce pojawiają się przeniesione z opuszczonej Twierdzy rodzinne dokumenty, albumy ze zdjęciami, księgi rachunkowe, a nadzorca posiadłości, Edwin, ma do niej klucz. Dla Rixa to nieoceniona skarbnica wiedzy… W tym samym czasie mieszkająca w niedalekim Asheville reporterka Raven Dunstan prowadzi własne śledztwo na temat tajemniczych zaginięć dzieci, do jakich od lat dochodzi w okolicy góry Briartop. Podczas swoich poszukiwań, próbując dojść prawdy, Raven poznaje obdarzonego niezwykłym darem New, nastolatka, którego brat był ostaną ofiarą Dyniowatego, oraz żyjącego pośród ruin na szczycie nawiedzonej góry bezdomnego, tajemniczego Króla Góry. Drogi Rixa i Raven wkrótce przecinają się. W tym samym czasie bowiem wpadają na trop tajemnic kryjących się w głęboko trzewiach posępnej Twierdzy i odkrywają mroczną prawdę na temat przerażającego dziedzictwa rodu Usherów… Porywająca, wartka powieść „Dziedzictwo Usherów” Roberta McCammona to swoisty hołd złożony Edgarowi Allanowi Poe i jego najbardziej gotycka powieść w dorobku („Magiczne lata”, „Zew nocnego ptaka”, „Łabędzi śpiew”).
Luizjana, rok 1934. Bieda i głód, skutki Wielkiego Kryzysu, zaglądają w oczy wielu Amerykanom. Są też jednak tacy – ludzie chciwi i pozbawieni skrupułów – którzy doskonale odnajdują się w tych trudnych czasach i szukają łatwego zarobku. John „Bielutki” Partlow i Ginger LaFrance myślą o czymś większym niż zwykłe oszustwo – w ich głowach rodzi się plan porwania dla okupu. Niespodziewanie w drogę wchodzi im pracujący na dworcu kolejowym w Nowym Orleanie czarnoskóry Curtis Mayhew. Mężczyzna ma niezwykły dar: słyszy rzeczy, których inni nie słyszą, słowa, które nawet nie zostały wypowiedziane. I traf chce, że pewnego dnia dociera do niego wołanie o pomoc... „Słuchacz” Roberta McCammona („Zew nocnego ptaka”, „Magiczne lata”) to doprawiony szczyptą grozy thriller, którego mocną stroną – oprócz intrygi – są barwne opisy życia codziennego w erze Wielkiego Kryzysu, trudnych relacji społecznych łączących (i dzielących) bogatych i biednych oraz białych i czarnych mieszkańców południa USA.
Niewielkie miasteczko Zephyr w Alabamie, lata 60. XX wieku. Pewnego marcowego ranka jedenastoletni Cory Mackenson oraz jego ojciec są świadkami tajemniczego wypadku: w głąb jeziora stacza się samochód ze zmasakrowanymi zwłokami mężczyzny. Miejscowy szeryf nie potrafi rozwikłać zagadki okrutnej zbrodni, nie znajduje żadnych śladów mordercy, nie wiadomo też, kim jest ofiara. Cory, wstrząśnięty myślą, że w jego mieście żyje zabójca, postanawia sam go znaleźć. Jedyny trop, jakim dysponuje, to małe zielone piórko, które znalazł wtedy nad jeziorem, oraz mgliste wspomnienie skrytej w mroku lasu sylwetki w długim płaszczu. Nie mając innych poszlak, zaczyna uważniej przyglądać się mieszkańcom Zephyr. Zagadka, którą próbuje rozwikłać, realistyczne sny, jakie go nawiedzają, odkrywanie tajemnic mieszkańców… wszystko to sprawia, że pamiętne lato będzie ostatnim beztroskim okresem jego dzieciństwa. „Magiczne lata” to nie tylko podszyty nutką grozy kryminał, to przede wszystkim opowieść o dojrzewaniu, o odzieraniu świata z magii, niesamowitości i – przede wszystkim – niewinności. Żywy język, plejada barwnych, wielowymiarowych postaci i wspaniale sportretowana społeczność niewielkiego miasteczka gdzieś w Ameryce lat 60. XX wieku. Jedna z najważniejszych i najbardziej osobista z powieści Roberta McCammona („Zew nocnego ptaka”, „Łabędzi śpiew”, „Godzina wilka”). Książka porównywana z „To” Kinga oraz z „Letnią nocą” Simmonsa, ale bardziej kameralna, wzruszająca, sentymentalna, jednym słowem – magiczna.
Jest rok 1699. Fount Royal to niewielka, otoczona bagnami i lasami osada w Karolinie, gdzieś na skraju brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej. Pewnego dnia w makabryczny sposób ginie miejscowy pastor, jakiś czas potem zaś Daniel Howarth, jeden z najbardziej szanowanych mieszkańców. Jakby tego było mało, na Fount Royal spada fala nieszczęść: ludzie zaczynają chorować i umierać, pożary trawią kolejne zabudowania, od kilku tygodni niemal nieustannie pada deszcz, niszcząc i tak już słabe plony. Mieszkańcy są przekonani, że odpowiada za to czarownica. Podejrzenia padają na owdowiałą niedawno Rachel Howarth. Jest młoda i piękna, ale ma znamiona, nie chce odmówić Modlitwy Pańskiej, w jej domu znaleziono słomiane lalki, a świadkowie zeznają, że spółkowała z samym Szatanem. Na wezwanie burmistrza do osady przybywa sędzia Isaac Woodward i jego młody se-kretarz Matthew Corbett. Mimo że dowody nie budzą wątpliwości i kobietę czeka śmierć na stosie, Matthew nie wierzy w jej winę. Gdy zaczyna własne śledztwo, na jaw stopniowo wy-chodzą skrzętnie skrywane tajemnice osadników. Toczy się gra, której stawką jest nie tylko życie Rachel, ale i przyszłość całego Fount Royal. „Zew nocnego ptaka” Roberta McCammona („Magiczne lata”, „Łabędzi śpiew”) to przyprawiony szczyptą grozy kryminał, który mimo epickiego rozmachu zachwyca dynamiczną akcją, barwnie zarysowanymi postaciami i zaskakującą fabułą.