Menu

Szaja Marta

Opracowanie wpisuje się w nurt badań nad możliwościami dalszego rozwoju na szczeblu regionalnym i niższym lokalnym. Celem, jaki postawiły sobie Autorki opracowania, było dokonanie wszechstronnej analizy warunków finansowych, które mogą sprzyjać lub osłabiać rozwój na poziomie samorządów terytorialnych w Polsce. Podjęta problematyka jest skoncentrowana na bardzo istotnym, jeśli nie najważniejszym, elemencie w procesie tworzenia warunków życia społeczności lokalnych, tj. zapewnieniu odpowiednich środków finansowych na realizację działań prorozwojowych. Książka powinna ułatwić decydentom zarządzanie środkami samorządowymi, a także efektywne pozyskiwanie zewnętrznych środków na realizowanie przedsięwzięć inwestycyjnych.
Polityka przestrzenna jest sferą działania organów administracji publicznej (szczebla rządowego i samorządowego), której zadaniem jest ustalenie celów i sposobów kształtowania, gospodarowania i użytkowania dostępnej przestrzeni. Zasadniczym celem lokalnej polityki przestrzennej jest dążenie do zachowania (lub przywrócenia) szeroko rozumianego ładu przestrzennego oraz stworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju systemu przestrzennego gminy. Polityka przestrzenna dąży do wyznaczenia i uwzględnienia w dokumentach planistycznych (dokumentach strategicznych) pożądanego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego gminy oraz potrzeb i możliwości odnoszących się do tego procesu, a wynikających z istniejącego potencjału. Ze wstępu
Monografia Partycypacja społeczna wehikułem rozwoju lokalnego jest skie­rowana do wszystkich, którzy interesują się rozwojem lokalnym oraz in­terakcjami między społeczeństwem a decydentami jednostek samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym. Czytelnik dowie się: –jak zdefiniowany jest rozwój lokalny w teorii i praktyce gospodarczej; –co jest istotą i jakie są przesłanki partycypacji społecznej; –jakie są prawne aspekty oraz zakres partycypacji społecznej na poziomie lokalnym; –jakie są dostępne formy i mechanizmy lokalnej partycypacji obywatel­skiej; –jak przebiega rozwój lokalny determinowany partycypacją społeczną (studium badawcze miast na prawach powiatu województwa zachodnio­pomorskiego); –jakie są warunkowania regulacyjno-prawne, organizacyjne i finansowe partycypacji społecznej jako wehikułu rozwoju lokalnego; –jakie są szanse i mocne strony partycypacji społecznej z punktu widzenia społeczeństwa oraz samorządu terytorialnego oraz jakie są bariery zwią­zane z wdrażaniem zmian w organizacji partycypacji społecznej.