Lata osiemdziesiąte XX wieku to najważniejsza dekada w dziejach współczesnej Polski. To właśnie wtedy doszło do wielkiego zrywu Polaków i powstania ruchu, który po wielu latach trudnych doświadczeń doprowadził do kresu Polski Ludowej, komunistycznej pól-kolonii Związku Sowieckiego, i odrodzenia wolnej Rzeczpospolitej. Ta książka ukazuje tę niezwykłą polską drogę do wolności, która stała się początkiem upadku komunistycznego bloku w Europie.
Autor przedstawia dzieje „Solidarności” w pierwszej i najważniejszej dekadzie jej istnienia, ukazując kulisy wydarzeń, które doprowadziły do strajków sierpniowych, z których narodził się związek, czas „festiwalu wolności” – kilkanaście miesięcy legalnej działalności „Solidarności”, okres stanu wojennego, kiedy polskie komunistyczne władze wyprowadziły wojsko i milicję przeciwko własnemu narodowi, lata podziemnego funkcjonowania opozycji i walki w konspiracji pod tyranią PZPR, aż do ponownego odrodzenia się nadziei i siły, strajki w roku 1988 i wydarzenia z roku 1989, prowadzące do gruntownych przemian ustrojowych, społecznych i politycznych w Polsce oraz otwierające drogę do pełnej wolności.
Prof. Ryszard Terlecki, historyk, publicysta, polityk, w latach 1974-1989 uczestnik działań antykomunistycznej opozycji, od 2007 roku poseł Prawa i Sprawiedliwości na Sejm RP, od 2016 r. wicemarszałek Sejmu i Przewodniczący Klubu Poselskiego Prawo i Sprawiedliwość, wykładowca w Akademii Ignatianum i Papieskim Uniwersytecie Jana Pawia II w Krakowie oraz w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autor m.in. Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944-1930. Kraków 2007 i 2013; Polska w niewoli. Historia sowieckiej kolonii, Kraków 2015.