Menu

Tom Gauld

Co za zaskakująco urocza książka. Przejmowałem się losem księżniczki z pieńka, podobały mi się wszystkie przygody, których nie dane nam było zobaczyć, a także kibicowałem rodzinie żuczków (Neil Gaiman) Wydawało mi się, że świat nie potrzebuje już nowych baśni, dopóki nie przeczytałam tej pięknej, zabawnej i doskonałej książki (Carson Ellis) Baśń Gaulda jest zarówno oryginalna, jak i ponadczasowa. Brzmi zupełnie świeżo, a zarazem znajomo, jak byśmy już ją kiedyś słyszeli, a teraz wreszcie sobie o niej przypomnieli. Czarująca (Kirkus Reviews) Tom Gauld stworzył klasyczne, baśniowe arcydzieło, które działa dokładnie tak, jak powinno. W swoim niepowtarzalnym stylu połączył takie elementy jak rodzinę królewską, robota, wiedźmę, wynalazczynię, trolla, kapitana statku, las, duchy, a nawet żuki (!), i zaaranżował je w piękną, nietuzinkową i satysfakcjonującą opowieść pełną przygód. A wszystko to zwieńczone, oczywiście, motywem miłości między bratem i siostrą (Oliver Jeffers) Tom Gauld potrafi opowiadać historie jak mało który spośród żyjących artystów. W tej odnajdziemy wszystkie najlepsze cechy jego dzieł – jest piękna, wciągająca, poprowadzona po mistrzowsku i oryginalna. Wzbudza we mnie zazdrość (Jon Klassen) W tej książce kryje się cały wszechświat. To rozrywkowa, mądra i urocza lektura (Jillian Tamaki)
Goliat, autorstwa jednego z najsłynniejszych brytyjskich rysowników, wyróżnia się subtelnym dowcipem i surowym stylem, a znaną od wieków historię ukazuje w odmiennym, rewolucyjnym świetle. Goliat z Gat to kiepski wojownik. Bardziej niż do wojska ciągnie go do biurka, a do bójek pała niechęcią. Lecz czy tego chce, czy nie, przez królewską zachciankę dwa razy dziennie musi rzucać wyzwanie oddziałom Izraela: „Wybierzcie człowieka, niech zejdzie do mnie do walki. Jeśli zwycięży mnie, zostaniemy waszymi sługami. Jeśli zaś ja go zwyciężę, wy zostaniecie naszymi sługami.” Tom Gauld jest rysownikiem i ilustratorem. Urodził się w 1976 roku w Aberdeenshire w Szkocji. Studiował w Edinburgh College of Art i The Royal College of Art. Rysuje cotygodniowe komiksy dla Guardiana i magazynu New Scientist. Rysował okładki, ilustracje i komiksy dla takich klientów jak The New Yorker, The New York Times, Le Monde, Eye magazine, Wired, Penguin, Faber, The Royal Mail, Apple i Google. Jest autorem wielu komiksów, w tym Baking with Kafka, Goliat, Mooncop i You’re All Just Jealous of My Jetpack, które zostały przetłumaczone na 15 języków. Mieszka z rodziną w Londynie.
Pechowi naukowcy, nanoboty, wirtualni asystenci, teorie zbyt szalone, by były nieprawdziwe, celebryci świata nauki, a także groźne dla życia i zdrowia eksperymenty – to wszystko jest dla Toma Gaulda idealnym tematem humorystycznych komiksów! Komiksów, które rozbawią zarówno tych, którzy nie wiedzą nic o Pitagorasie i tych, którzy opłakują kolejną awarię Wielkiego Zderzacza Hadronów. „Instytut Bombowych Teorii” to zbiór blisko 150 komiksów, które ukazywały się w poświęconym zagadnieniom naukowym tygodniku „New Scientist” i podbijały serca czytelników w rozmaitych zakątkach internetu. Po ich lekturze już nigdy nie spojrzycie na cudowny świat nauki w ten sam sposób! Spotkamy tu psa filozofa i kota Schrödingera, dowiemy się co czują nieodkryte gatunki i cząstki elementarne, poznamy mroczne sekrety biurek naukowców (SPOILER – to tylko bałagan) oraz odwiedzimy leżący po sąsiedzku Instytut Geometrii Eksperymentalnej. A przede wszystkim przekonamy się, że nauka jest nie tylko pożyteczna, ale i szaleńczo zabawna! Komiksy Toma Gaulda są zawsze zabawne, ale w taki sposób, że po ich lekturze czuję się mądrzejszy. Co w przypadku komiksów o nauce okazuje się wyjątkowo przydatne - Neil Gaiman Gauld to mój ulubiony komiksowy geniusz a Instytut Bombowych Teorii to jego najlepsza publikacja - William Gibson