Menu

Tomasz Pawłowski

Magazyny, będąc nieodłącznym elementem współczesnych adaptacyjnych łańcuchów dostaw, pełnią kluczową rolę w tworzeniu ciągłego przepływu na poziomie procesów. Książka Magazynowanie i obsługa rynku – wybrane zagadnienia z logistyki: teoria, przykłady, zadania i rozwiązania stanowić może praktyczne wsparcie w realizowaniu takich przepływów – bez przestojów, zakłóceń i zahamowań. W poszczególnych rozdziałach książki przedstawiono podstawy teoretyczne dotyczące różnych aspektów magazynowania, poparte licznymi, bogato ilustrowanymi, praktycznymi przykładami oraz zadaniami wraz z rozwiązaniami. Dzięki tej książce Czytelnik zdobędzie wiedzę oraz praktyczne umiejętności przydatne dla praktyki gospodarczej. Wśród omówionych zagadnień znajdują się m.in.: • Przegląd procesów logistycznych zachodzących w przedsiębiorstwie; • Zarządzanie występujące w logistyce i magazynowaniu, a w szczególności zarządzanie zapasami oraz zarządzanie łańcuchem dostaw; • Controlling logistyczny; • Technologie i systemy magazynowania; • Technologie identyfikacji i kompletacji; • Technologie transportu wewnętrznego; • Opakowania i jednostki ładunkowe; • Centra usług magazynowych i dystrybucyjnych; • Rynek nieruchomości magazynowych.
Mimo iż nazwa Mokotów pojawiła się w dokumentach już w XIV wieku to dynamiczny rozwój tego obszaru rozpoczął się dopiero po 8 kwietnia 1916 roku, kiedy to generał gubernator Hans Hartwig von Besler podpisał rozporządzenie o inkorporacji przedmieść do Warszawy. Wtedy to w obszar miasta zostały włączone między innymi Czerniaków, Siekierki i cała ówczesna gmina Mokotów.Przedwojenny Mokotów miał dwa jakże różne oblicza. Bogate – z reprezentacyjnymi budowlami, okazałymi kamienicami i willami oraz eleganckimi sklepami przy głównych arteriach komunikacyjnych i to drugie, jakże wstydliwe – z gliniankami zamienionymi na wysypiska śmieci, domami skleconymi z byle jakich materiałów, zasiedlonymi przez wielodzietne rodziny, które ledwo wiązały koniec z końcem.Fotografie zamieszczone w tym albumie składają się na wielowymiarowy portret młodej dzielnicy ówczesnej Warszawy. Utrwalono na nich sztandarowe budowle Mokotowa, ale też i miejsca mało znane, takie jak Sielce i Sadyba, gdzie fotograf zaglądał nader rzadko. Fotografie z tych właśnie miejsc przetrwały jako najcenniejsze pamiątki w rodzinnych albumach. Niezwykłą wartość mają też zdjęcia lotnicze z lat dwudziestych, na których widać rozbudowywujące się obszary na Mokotowie, Sielcach czy Sadybie.Warto więc wybrać się na spacer nie tylko po Starym Mokotowie, Wierzbnie, Ksawerowie, Służewie (zgodnie ze współczesnym podziałem dzielnicy), ale i po Sielcach, Sadybie czy Siekierkach, aby odkryć je dla siebie. A jest co odkrywać.
Żoliborz - ktoś pewnie powie, że to jedna z kilku dzielnic Warszawy nie różniąca się specjalnie od pozostałej części miasta. Jednak dla wielu jest ona miejscem niezwykłym i magicznym. Swoją niepowtarzalność zawdzięcza szczególnemu miejscu na mapie stolicy, historii, która nie była dla niej zbyt łaskawa, i ludziom, którzy tu mieszkali i mieszkają. Spacerując po Żoliborzu, nieustannie odkrywamy go na nowo. Chociaż wielokrotnie przemierzamy te same uliczki i place, wciąż znajdujemy coraz to nowe miejsca, do których chcemy wracać. Żoliborz w okresie międzywojennym to nie tylko nowoczesne bloki, budynki wielorodzinne i wille, ale też magiczne zakątki: uliczki, parki, kościoły, place. Uwiecznione na kliszy fotograficznej zachowały się w pamięci wielu osób i stanowią świadectwo przeszłości tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się dzielnicy. W albumie zamieszczono ponad osiemdziesiąt nowych fotografii Żoliborza, a wiele z nich publikowanych jest po raz pierwszy. Bogaty zasób zdjęć i ich różnorodne źródła sprawiły, że w tym wydaniu książki znalazły się fotografie niezamieszczone w poprzednim tomie. Zapraszamy na spacer po dzielnicy, którą uważano przed wojną za jedną z najpiękniejszych dzielnic nowoczesnej Warszawy.