„Panów sprzeciw byłby i tak daremny i bezsensowny”
Taką replikę usłyszeli od nazistowskiego urzędnika trzej naukowcy, zdumieni, że mają jechać w tajnej misji do sąsiedniego, zimnego, okupowanego kraju.
Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do walki.
W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców. To tak zwani porządni Niemcy, trzej etnolodzy zmobilizowani do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski.
Na czym tak naprawdę polega polecone im zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Sytuacja zagęszcza się, dramatyczne wydarzenia następują jeden po drugim.
Równolegle autor wprowadza czytelnika w świat polskiego Podziemia i walki konspiracyjnej, jaką toczy ono z Niemcami.
Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej i – jako punkt kulminacyjny – Powstanie 1944 r.