Menu

Waldemar Łysiak

Waldemar Łysiak urodził się 8 marca 1944 roku w Warszawie jako syn inżyniera. Jego dwie siostry zginęły w Powstaniu Warszawskim. To absolwent Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej i uznany specjalista w zakresie konserwacji zabytków. Do 1971 roku Waldemar Łysiak pracował w państwowym przedsiębiorstwie, zajmującym się renowacją zabytkowych obiektów. Studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Rzymskim i w Międzynarodowym Centrum Studiów nad Ochroną i Konserwacją Zabytków w Rzymie. Łysiak obronił także pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. To uznany wykładowca historii kultury i cywilizacji na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Waldemar Łysiak – konserwator zabytków i utalentowany powieściopisarz

Debiutem literackim Waldemara Łysiaka była „Kolebka” wydana w 1974 roku. Została ona nagrodzona w konkursie zorganizowanym z okazji 50-lecia ZLP i 25-lecia PRL. W trakcie studiów napisał także esej, który stał się w późniejszym czasie częścią jego powieści „Wyspy zaczarowane”. Kolejne publikacje Waldemara Łysiaka traktują o tematyce napoleońskiej, jak również odwołują się do historii nowożytnej. Do wybitnych dzieł Waldemara Łysiaka zaliczyć można „Szuańską balladę”, „Francuską ścieżkę”, „Empirowy pasjans” czy „Cesarski poker”. W 1981 roku pisarz stworzył także „Flet z mandragory” i zbiór opowiadań „MW”.
Najnowsza książka Waldemara Łysiaka „Pan Juliusz” to fascynująca opowieść o życiu i twórczości wieszcza Juliusza Słowackiego, zawierająca m.in. analizę jego konkurencyjnego zderzenia z Adamem Mickiewiczem i szczegółowe relacje o kilkunastu głównych romansach poety będącego kobieciarzem.
Kolejna znakomita książka Waldemara Łysiaka — zbiór pisanych świetnym konserwatywnym piórem esejów kulturowych i politycznych, które nikogo nie zostawią obojętnym, plus sto kilkadziesiąt bon–motów autora.
Nowa książka Waldemara Łysiaka, będąca wszechstronną analizą etycznego upadku współczesnej cywilizacji zachodniej, spowodowanego przez politpoprawność i lewacki pseudoliberalizm.
Nowa książka Waldemara Łysiaka, „Łysiak na łamach 8 — RUCH OPORU”, prezentuje publicystyczny (eseje, artykuły, felietony) opór autora przeciwko wszelakiemu złu dzisiejszych czasów, od apatriotyzmu i nihilizmu kontrkulturowego, do lewackiej politpoprawności i fałszowania historii.
Najnowsza książka Waldemara Łysiaka „Pan rebeliant: ROMANTYZM” to zbiór esejów autora o buntowniczej kulturowo (artystycznie) oraz ideowo (politycznie) epoce, która w dźwigającej wówczas jarzmo rozbiorów Polsce zaowocowała powstaniami narodowowyzwoleńczymi budującymi fundament przyszłego odzyskania suwerennego bytu. Tą książką, przypominającą znaczenie idei romantycznej dla końcowego sukcesu polskich starań, autor i wydawca pragną uhonorować 100–lecie odzyskania niepodległości.
Bohaterem najnowszej sensacyjno–refleksyjnej powieści Waldemara Łysiaka pt. „Żołnierz” jest były porucznik Legii Cudzoziemskiej, którego młodszy brat, ochroniarz, zginął podczas strzelaniny między członkami dwóch gangów. Ekslegionista postanawia spojrzeć sprawcom tej śmierci w oczy. A ściślej: między oczy…
Rewelacyjna, oparta na dokumentach z epoki, powieść Waldemara Łysiaka o tajnej operacji „Szachista”. Jej celem było porwanie cesarza Napoleona w Polsce (przez komandosów brytyjskiej Secret Service) za pomocą szachowego automatu von Kempelena zwanego „grającym Turkiem”.
Najnowsza powieść Waldemara Łysiaka, której treścią jest dramatyczny i zarazem finezyjny pojedynek monarchy z mszczącym się księciem. Rzecz pisana bez szekspirowskiej inspiracji, lecz z quasi–szekspirowską weną.
Drugi tom bajek Waldemara Łysiaka, wydany równie luksusowo co poprzedni i równie bogato ilustrowany przez wybitnych malarzy i grafików. Powinien się on cieszyć u Czytelników równie wielkim wzięciem jak tom pierwszy, zawiera bowiem bajki równie pasjonujące.
- Od czego zaczniemy? - spytał Hank. - Od czegoś trzeba zacząć... - Od piwa - mruknął Larry. - Zaschło mi w gardle. - Z piwa powstałeś i w szczyny się obrócisz - wygłosił filozoficznie John. - Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest przejęcie całej garderoby i puli peruk z demobilu TO - zadecydował Clint. - Ruszamy na bal maskowy, panowie, będziemy się tam ciągle przebierać...
Drugie,luksusowe wydanie kultowej księgi sławnego pisarza i historyka sztuki, opisującej dzieje malarstwa europejskiego tzw. dawnych mistrzów (od późnego Średniowiecza do schyłku wieku XIX). Pierwszy wolumin nowej,ośmiotomowej edycji, poważnie wzbogaconej przez autora treściowo oraz ikonograficznie.
Drugie, luksusowe wydanie kultowej księgi sławnego pisarza i historyka sztuki, opisującej dzieje malarstwa europejskiego tzw. dawnych mistrzów (od późnego Średniowiecza do schyłku wieku XIX). Wydanie nowe, wzbogacone m.in. o 54 dodatkowe ilustracje.
"Najgorszy" jest swoistym dodatkiem do głośnej "trylogii łotrzykowsko-heroicznej" Waldemara Łysiaka ("Dobry", "Konkwista", "Najlepszy") - a zarazem stanowi zupełnie odrębną pozycję, dzieło, które można z satysfakcją czytać bez znajomości wspomnianej trylogii.
Nowa, piękna książka Waldemara Łysiaka to rzecz istotnie przeznaczona dla kilkuletnich dzieci, skrząca się kunsztownym językiem kierowanym ku pięciolatkom oraz dziesięciolatkom, ale i czytający te bajki potomstwu tatusiowie będą mieć sporo frajdy dzięki nieabsorbowalnym przez dziatwę aluzjom i metaforom.
Drugie, luksusowe wydanie kultowej księgi sławnego pisarza i historyka sztuki, opisującej dzieje malarstwa europejskiego tzw. dawnych mistrzów (od późnego Średniowiecza do schyłku wieku XIX). Piąty wolumin nowej, ośmiotomowej edycji, poważnie wzbogaconej przez autora treściowo oraz ikonograficznie.
Miał prostą dewizę: "Człowiek umiera, kiedy przyjdzie jego pora, lub kiedy się doigra!" Kochał giganta, jako lidera nowego imperium i hodował mikrusa, jako lidera nowej partii. Że nie zawsze wszystko idzie według planu - zrozumiał, kiedy pułkownik Heldbaum mu rzekł: - Umrzesz jak każdy, na tym świecie...
W XVII wieku hetman koszowy Siczy Zaporoskiej, Iwan Sirko, napisał list do sułtana Mehmeda IV, zaczynający się od słów: "Ty świński ryju, kobyla srako, wściekły psie, niechrzczony łbie parszywy, szczurza twoja mać..." itd. Cały ów list pełen był pogardy dla muzułmanów i generalnie pokazywał "takiego wała" islamowi, czyli agresywności muzułmańskiej...
„Życie erotyczne księcia Józefa” — to pasjonująca historia burzliwych romansów bohatera narodowego, rzucona na tło obyczajowości seksualnej Rokoka i Empire'u. Jest to pierwsza w dziejach rozprawa o łóżkowych triumfach człowieka, który był bożyszczem europejskich kobiet i który stał się wszechczasowym symbolem polskiej ułańskiej fantazji.
Malarstwo ostatnich dekad istotnie nie zawiera nic, to doprawdy "mniej niż zero", więc można się cieszyć, że nie istnieje malarski Nobel. Regulaminowo nagradzano by co roku jakąś miernotę (starczy, że robią to w literaturze), i jeszcze trzeba byłoby słuchać oklasków. Wolę robić coś innego: słuchać ciszy, oklaskując bezgłośnie jakąś piękną kokotę lub połowicę. Warszawa 2000 W tomie 7: Weneckie pożegnania (Guardi) "Papa Frago" (Fragonard) Rokokowa "Lolita" (Watteau, Boucher, Fragonard, Greuze) Lizus (David) Tercet preromantyczny (Vernet, Robert, Fussli) Biblia piekła (Blake) Dwa sobowtóry: dziewica i dziwka (Gerard) "Co artysta chciał powiedzieć?" (Goya) "- Tu mieszka malarz!" (Ingres) Białe konie Romantyzmu (Stubbs, Gros, David, Gericault i Delacroix)
Drugie,luksusowe wydanie kultowej księgi sławnego pisarza i historyka sztuki, opisującej dzieje malarstwa europejskiego tzw. dawnych mistrzów (od późnego Średniowiecza do schyłku wieku XIX). Trzeci wolumin nowej,ośmiotomowej edycji, poważnie wzbogaconej przez autora treściowo oraz ikonograficznie.
Kolebka jest - nomen omen - kolebką Waldemara Łysiaka pisarza: to jego absolutny debiut książkowy. Jest to książka szczególna - powieść historyczna z epoki napoleońskiej, przedstawiająca losy dwóch braci. Mamy tu i epopeję wojenną, i dramat wielkiej miłości, i dzieje spisku uknutego na życie Napoleona, a także galerię wielkich postaci historycznych, od księcia Poniatowskiego, generała Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego, do ministra Talleyranda, którego dialog z cesarzem nie przynosi Łysiakowi wstydu, choć podobne próby innych pisarzy tak łatwo chybiają celu
... Nie widzę również potrzeby (chociaż wielu Czytelników, a także kilku wydawców proponuje mi to) pisania o dalszym locie malarstwa, po roku 1870. Frunęło cudownie, od Impresjonistów do późnego Picassa i Magritte'a, a następnie zdechło. Dzisiejsze malarstwo budzi we mnie warknięcie, które Anglosasi ujmują czterema literami: "shit". Z tym malarstwem kojarzy mi się rewelacja naukowa tycząca prędkości. W lipcu 2000 fizycy Uniwersytetu Princeton zmusili wiązkę laserową do przekroczenia prędkości światła.... Potrzebujemy prawdziwej sztuki, a nie patologii udającej sztukę. Potrzebujemy sztuki tak wspaniałej, jak malarstwo dawnych białych mistrzów. Warszawa, sierpień 2000 Waldemar Łysiak
Rewelacyjna (pełna sensacyjnych treści i bulwersujących opinii) rozprawa Waldemara Łysiaka o współczesnej literaturze polskiej. Zadziała jak granat wrzucony w środowisko.
Drugie, luksusowe wydanie kultowej księgi sławnego pisarza i historyka sztuki, opisującej dzieje malarstwa europejskiego tzw. dawnych mistrzów (od późnego Średniowiecza do schyłku wieku XIX).
1 2
z 2
skocz do z 2