Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

1 pułk czołgów w wojnie polsko-bolszewickiej 1920

Michał Piwoszczuk

1 pułk czołgów w wojnie polsko-bolszewickiej 1920

36,00

 

W 2012 roku polskie media obiegła informacja, że w dalekim Afganistanie odnaleziono czołg, który służył Wojsku Polskiemu w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Polski Renault FT-17 został prawdopodobnie uszkodzony i porzucony przez wycofującą się załogę, a Rosjanie po wyremontowaniu podarowali go Afgańczykom. Staraniem prezydenta Bronisława Komorowskiego rząd afgański przekazał czołg w darze Polsce i po gruntownej renowacji uświetnia on kolejne rocznice odzyskania niepodległości czy cudu nad Wisłą.
Książka majora Michała Piwoszczuka jest monografią jednostki, która wyposażona była właśnie w tego typu czołgi – 1. pułku czołgów z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. Ten bardzo dobrze wyszkolony i nowocześnie wyposażony oddział pełnił na froncie wojny 1919–1920 roku rolę „straży pożarnej”, która była rzucana na najbardziej zagrożone odcinki i niejednokrotnie przechylała szalę zwycięstwa na polską stronę.
Major Piwoszczuk – weteran 1. pułku czołgów – skrupulatnie prowadzi nas szlakiem pułku od obozów szkoleniowych we Francji w 1918 roku, poprzez bitwy z Armią Czerwoną w lat 1919–1920, do rozpoczęcia służby garnizonowej i reorganizacji oddziału w pierwszych pokojowych latach II Rzeczypospolitej.
Monografia została na nowo zredagowana, opatrzona przypisami i bogato zilustrowana.
Patronat medialny nad książką objęły: Muzeum Studzianki Pancerne.

Cztery Strony
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-651-3715-9

Liczba stron: 220

Format: 13.0x20.5cm

Cena detaliczna: 36,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...