Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Apollo 8. Pierwsza misja na księżyc

Kluger Jeffrey

Apollo 8. Pierwsza misja na księżyc

32,49

 

W grudniu 1968 roku załoga Apollo 8 wsiadła do nieprzetestowanego statku kosmicznego zamontowanego na szczycie nieprzetestowanej rakiety, aby okrążyć Księżyc podczas najbardziej ryzykownej misji NASA.

Nigdy wcześniej ludzie nie polecieli w kosmos dalej niż na kilkaset kilometrów, nie widzieli ciemnej strony Księżyca i nie narażali się na śmierć tak daleko od domu. Teraz to wszystko miało się wydarzyć po raz pierwszy.

Autor opowiada o pierwszej misji księżycowej – Apollo 8. Historia rozpoczyna się wiele lat przed startem w 1968 roku i skupia się na załodze: Franku Bormanie, Jimie Lovellu i Billym Andersie.

Według pierwotnego planu astronauci mieli wziąć udział w misji Apollo 9, jednak przydział ten zmieniono, próbując sprostać ambitnym terminom wyznaczonym przez prezydenta Kennedy’ego.

Apollo 8 to pierwsza misja, która wyniosła człowieka poza orbitę okołoziemską i podczas której człowiek okrążył Księżyc. Trwała sześć dni i trzy godziny, a w trakcie dwudziestu godzin lotu wokół Księżyca załoga okrążyła satelitę dziesięć razy. Celem misji było między innymi zebranie informacji o miejscach na Księżycu odpowiednich do lądowania. Z modułu załogowego astronauci Apollo 8 wykonali pierwsze w historii fotografie całej Ziemi.

Jeffrey Kluger wplata osobiste historie załogi w opowieść o wyścigu kosmicznym, wczesnych latach NASA i misji Gemini 7. Ukazuje znakomite portrety takich postaci, jak Christopher Kraft i rodziny załogi. Spora dawka wywiadów dodaje autentyczności dialogom i postaciom. Znakomite pióro Klugera przenosi też napięcia polityczne tamych lat i skomplikowane koncepcje techniczne, przedstawiając je w powieściowej formie.



Jeffrey Kluger (ur. 1954) jest redaktorem działu w „Time” odpowiedzialnym za informacje dotyczące nauki i technologii. Jest autorem lub współautorem ponad 40 reportaży. Obok Jima Lovella jest współautorem książki Lost moon: The Perilous Voyage of Apollo 13, a także autorem siedmiu innych książek. Przed podjęciem pracy w „Time” Kluger był redaktorem w czasopiśmie „Discover”. Jako redaktor pracował także w „New York Times Business World Magazine”, „Family Circle” i „Science Digest”. Kluger jest adwokatem, był także wykładowcą dziennikarstwa naukowego na Uniwersytecie Nowojorskim.

Wydawnictwo Astra
Oprawa miękka

Wydanie: Drugie

ISBN: 978-83-672-7600-9

Tytuł oryginalny: Apollo 8

Liczba stron: 376

Format: 148x205mm

Cena detaliczna: 59,99 zł

Tłumaczenie: Józefowicz Mateusz

Rok wydania: 2022

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...