Menu

Sylwia Winnik

Polska pisarka, której zainteresowaniem jest II Wojna Światowa. Prowadzi bloga Czas na Książki. Sylwia Winnik jest autorką książek "Dziewczęta z Auschwitz Głosy ocalonych kobiet" oraz "Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy".
Mimo chłodu jesień też może być fajna! Razem z Wandą zbierzcie kolorowe liście, kasztany i żołędzie, a następnie wspólnie stwórzcie z nich wyjątkowe ludziki. A na deser weźcie udział w rodzinnym grzybobraniu. Jesteście gotowi? Razem z Wandą i jej Pandą ruszajcie na spotkanie jesieni. „Wanda Panda" to seria książeczek dla najmłodszych do rodzinnego czytania i wspólnego odkrywania świata. Autorka skupia się na codzienności małych dzieci, które każdego dnia napotykają różnego rodzaju wyzwania i poznają zaskakujące fakty o sobie samych i o tym, co nas otacza. Książka jest tworzona we współpracy z psychologiem dziecięcym, dzięki czemu może z powodzeniem wspierać dorosłych w wychowaniu najmłodszych.
To dla Wandy ważny moment – dziś zostanie przedszkolakiem. Pozna swoją panią, spotka nowych przyjaciół i dowie się, jak ciekawe mogą być dni w przedszkolu. Spakujcie plecaki, ulubione maskotki i ruszajcie z Wandą oraz Pandą do przedszkola. Zapowiada się świetna zabawa! „Wanda Panda" to seria książeczek dla najmłodszych do rodzinnego czytania i wspólnego odkrywania świata. Autorka skupia się na codzienności małych dzieci, które każdego dnia napotykają różnego rodzaju wyzwania i poznają zaskakujące fakty o sobie samych i o tym, co nas otacza. Książka jest tworzona we współpracy z psychologiem dziecięcym, dzięki czemu może z powodzeniem wspierać dorosłych w wychowaniu najmłodszych.
Gotowi na wakacyjną przygodę? Wraz z Wandą będziemy kąpać się w morzu, jeść pyszne gofry oraz bawić się w syreny i piratów. Czekają nas też niesamowite niespodzianki. Jesteście ciekawi? A zatem wskakujcie w kostiumy kąpielowe i wybierzcie się z Wandą na wakacje! „Wanda Panda" to seria książeczek dla najmłodszych do rodzinnego czytania i wspólnego odkrywania świata. Autorka skupia się na codzienności małych dzieci, które każdego dnia napotykają różnego rodzaju wyzwania i poznają zaskakujące fakty o sobie samych i o tym, co nas otacza. Książka jest tworzona we współpracy z psychologiem dziecięcym, dzięki czemu może z powodzeniem wspierać dorosłych w wychowaniu najmłodszych.
Wakacje czas zacząć! Wanda spędzi z rodziną aktywnie letni dzień. Odkryje zapach skoszonej trawy, smak świeżych owoców, ciepły deszczyk i zabawy na świeżym powietrzu. Bo takie właśnie jest lato! „Wanda Panda" to seria książeczek dla najmłodszych do rodzinnego czytania i wspólnego odkrywania świata. Autorka skupia się na codzienności małych dzieci, które każdego dnia napotykają różnego rodzaju wyzwania i poznają zaskakujące fakty o sobie samych i o tym, co nas otacza. Książka jest tworzona we współpracy z psychologiem dziecięcym, dzięki czemu może z powodzeniem wspierać dorosłych w wychowaniu najmłodszych.
Zamek jak z bajki, wille w słonecznej Italii, posiadłości w Berlinie i nad Renem, podróże po całym świecie, damy dworu i jedwabne suknie… Brzmi jak doskonałe życie? Możliwe, ale z drugiej strony tego obrazu widać kobietę zamkniętą w złotej klatce obyczajów i powinności. Marianna Orańska, od niemal 200 lat nazywana Dobrą Panią, była na równi kochana i znienawidzona. Nie zamierzała się wpisywać w sztywne schematy, łamała wszelkie zasady dworskiej etykiety XIX wieku. Był to jednak okres, kiedy arystokracja uwielbiała… bale i skandale. Nieugięta, niezależna niderlandzka królewna szybko stała się więc obiektem plotek, budząc zgorszenie. Podczas gdy władcy pragnęli się wzbogacać, ona wolała dzielić się tym, co miała, z ubogimi. Jako filantropka, która wyprzedziła swą epokę podejściem zarówno do biznesu, jak i drugiego człowieka, stała się niewygodna dla polityków ówczesnego świata. Sylwia Winnik, uznana reportażystka, stworzyła opartą na faktach niezwykłą powieść o zakazanej miłości, drodze do niezależności i życiu na własnych zasadach w świecie rządzonym przez mężczyzn. Jej karty wypełnia zapach egzotycznych podróży, ale też tęsknota za prawdziwym domem, a ten zawsze jest tam, gdzie ludzie, których kochamy.
Przyszła wiosna. Wszystko kwitnie i budzi się do życia. To idealny moment, aby wspólnie wybrać się na wycieczkę na wieś. Dziś rodzina Wandy odwiedzi brata mamy, który jest lekarzem weterynarii. Wujek pokaże Wandzie i jej ukochanej przytulance Pandzie zwierzęta wiejskie oraz ich domy. Dowiesz się z Wandą i Pandą jakie zwięrzęta i rośliny możesz spotkać na wsi. „Wanda Panda" to seria książeczek dla najmłodszych do rodzinnego czytania i wspólnego odkrywania świata. Autorka skupia się na codzienności małych dzieci, które każdego dnia napotykają różnego rodzaju wyzwania i poznają zaskakujące fakty o sobie samych i o tym, co nas otacza.Książka jest tworzona we współpracy z psychologiem dziecięcym, dzięki czemu może z powodzeniem wspierać dorosłych w wychowaniu najmłodszych.
Dziś rodzinę Wandy czeka wiele aktywności. Kiedy dużo się dzieje warto pamiętać o tym, aby być dla siebie uprzejmym. Wanda z Pandą przypomną sobie trzy bardzo magiczne słowa proszę, dziękuję i przepraszam. Wanda Panda" to seria książeczek dla najmłodszych do rodzinnego czytania i wspólnego odkrywania świata. Autorka skupia się na codzienności małych dzieci, które każdego dnia napotykają różnego rodzaju wyzwania i poznają zaskakujące fakty o sobie samych i o tym, co nas otacza. Książka jest tworzona we współpracy z psychologiem dziecięcym, dzięki czemu może z powodzeniem wspierać dorosłych w wychowaniu najmłodszych.
Tymek, Czarny Kot i tajemnica Krzywej WieżyW Ząbkowicach Śląskich, mieście Krzywej Wieży i Frankensteina, fruwają dziwne stwory. Prastare bramy wyrastają spod ziemi. Tymek i przyjaciele, przeszukując stare księgozbiory, czują się śledzeni. Żeby pokonać zło, magiczni detektywi przenoszą się o pięćset lat, łączą siły z wszystkimi kocimi rodami i zawierają przymierze. Klimatyczna Kawiarnia pod Krzywą Wieżą staje się dla nich bazą. Przyjaźń i poznanie tajemniczej historii miasta, jak nigdy dotąd, staną się najważniejszymi elementami zagadki.Tymek może znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Kim jest człowiek z laską i lwią łapą? Czy Jan powróci? Jaką tajemnicę odkryje przed detektywami Krzywa Wieża?Tymek i Czarny Kot powracają, żeby stoczyć najważniejszą bitwę z odwiecznym wrogiem – Warginem. Seria CZARNY KOT to detektywistyczna podróż w świat zagadek i przygód. Słowiańska magia, niezwykłe legendy oraz fascynująca historia zabytków owianych tajemnicą – czekają na Ciebie! Polecamy:„Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny”„Tymek, Czarny Kot i śpiące lwy hrabiego” Sylwia Winnik – autorka książek dla dorosłych czytelników, m.in. bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz”. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Jej pasją są książki i góry. 
Do Zakopanego wojna przyszła z gór. Zwiastował ją pierwszy niemiecki samolot, który przeleciał nad dolinami i zniknął za monumentem Tatr. Była jesień 1939 roku. Na Krupówkach zawisły flagi ze swastyką. Ostatni turyści zeszli z gór. Helenę nie ucieszył nawetpierwszy śnieg, który w normalnych okolicznościach stałby się sygnałem do rozpoczęcia prawdziwych treningów. Teraz góry stały się terenem walki z okupantem. Gdy po raz kolejny stanęła na szczycie, wzięła głęboki oddech i patrząc na świat trawiony wojną, zapragnęła wolności. Nawet za cenę życia, którym ryzykowała każdego dnia. Nawet za cenę łez matuli, która co dzień wypatrywała jej powrotu. Helena Marusarzówna, piękna i utalentowana młoda góralka, mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich, siostra słynnegoStanisława, wybrała dla siebie trudną drogę. Przeprowadzała przez góry ludzi, przenosiła pieniądze, broń, dokumenty. Była kurierką tatrzańską. Jej życie toczyło się między granicą gór a wojną. To historia młodej kobiety, która miała przed sobą całe życie, tak drastycznie przerwane przez wojnę. Sylwia Winnik przekonująco kreśli losy Heleny Marusarzówny, pokazując nam ją nie tylko jako kurierkę Państwa Podziemnego, więźniarkę, ale także jako ukochaną córkę, siostrę i przyjaciółkę. Ałbena Grabowska, autorka m.in. Stulecia Winnych Mądrzy mówią, że jeżeli chcesz dobrze żyć, otocz się pięknem. Są nim ludzie, przyroda i książki. Oto jedna z nich. Sylwia Winnik tak opowiada o Helenie Marusarzównie, by pokazać piękno tej postaci. Wspaniałej narciarski, kobiety, kurierki tatrzańskiej, patriotki. Przy okazji prezentuje barwny świat międzywojennego Zakopanego. Wojciech Szatkowski, historyk sportu, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek. Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie. Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Poród Zosi odbierała Stanisława Leszczyńska. Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś. Wiesława Gołąbek w obozie przebywała prawie trzy lata. W tym samym baraku co ona znalazła się Seweryna Szmaglewska. Pisarka wspomina 16-letnią Wiesię w swojej książce Dymy nad Birkenau. Walentyna Nikodem była w Auschwitz świadkiem wielu bestialskich poczynań esesmanek. To ona pod koniec wojny spotkała jedną z najokrutniejszych morderczyń i doprowadziła do jej egzekucji. To tylko niektóre z historii, ale każda z nich zasługuje na pamięć.
Od kiedy zniknął kot, Tymek czuje się bardzo smutny. Zatroskani rodzice zabierają go na spontaniczny wypad do zamku w Mosznej. Mówi się, że budowla ma 99 wież i 365 pomieszczeń – jedno na każdy dzień roku. Ale nie to jest w nim najciekawsze. Zamek rozbudowano w niewyjaśnionych okolicznościach, a jego właściciela dóbr, Hrabiego von Tiele-Wincklera oskarżono o pakt z samym diabłem. Nikt jednak nie chce wierzyć w takie bajki, wszak magia nie istnieje. Czy aby na pewno? Tymoteusz, Antonina i nieco szczebiotliwa wiewiórka Basia – kolejny raz wędrują w czasie, mierzą się z magią, mocami zła i zagadkami, które wydają się nie do rozwiązania. Także ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę. Jakie tajemnice skrywa zamek? Kim jest hrabia Hubert von Tiele-Winckler? Czy uda im się odnaleźć największego przyjaciela Tymka – Kota? Seria CZARNY KOT to detektywistyczna podróż w świat zagadek i przygód. Słowiańska magia, niezwykłe legendy oraz fascynująca historia zabytków owianych tajemnicą – czekają na Ciebie! Polecamy także: „Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny”. Sylwia Winnik – autorka książek dla dorosłych czytelników m.in. bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz”. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Jej pasją są książki i góry.
Człowiek z bursztynu Sylwia Winnik, Tomasz Ołdziejewski Był człowiek z marmuru i człowiek z żelaza, pora poznać historię Tomasza Ołdziejewskiego, człowieka z bursztynu, zdobywcy dwóch rekordów Guinnessa w rzeźbie z jantaru, oddanego pracy, którą kocha. Jego historia rozpoczyna się w ciasnym warsztacie w piwnicy, z którego wychodzą tysiące kilogramów znanych nam serduszek, krzyżyków czy wisiorków. I trwa... Dziś warsztat jest nowoczesny i elegancki, wypełniony cennymi, wychwalanymi na całym świecie rzeźbami i pracami autorskimi. Dzięki temu stał się głównym bohaterem programu telewizji HISTORY Channel – "Złoto Bałtyku", który w 2023 roku doczekał się już 5. sezonu. Poprzez dekady rozwoju jego rzemiosła można obserwować, jak zmieniała się Polska, gospodarka i świadomość bursztynników na całym świecie. Opowiada nie tylko o pracy mistrza bursztynu, ale również o trudzie, z jakim budował swój dzisiejszy świat. Bo bursztyniarstwo to styl życia, w którym znajdzie się trochę relaksu, trochę rzemiosła i sporo adrenaliny.
Poznaj Tymka, który mieszka w Kamieńcu Ząbkowickim. Miejscowości uśpionych tajemnic, a może nawet klątwy! Pewnego dnia zaczynają dziać się dziwne i niepokojące rzeczy: - Tuż przed domem Tymka, na błoniach pałacowych, pojawiają się tysiące kotów. - Znika gosposia Michalina. - Tymka śledzi tajemnicza postać z drewnianą laską. - Pojawia się pewna zła kobieta. Nic nie jest takie, jakim się wydaje! Rozpoczynają się wakacje i do Kamieńca przyjeżdża Tosia. Aby zmienić bieg niebezpiecznych wydarzeń, Tymek i Tosia, a także pewien Kot, muszą cofnąć się w czasie – i to niemal o 150 lat – oraz znaleźć ukryte w Pałacu królewny Marianny Orańskiej stronice tajemniczej Księgi Wiedzy. Seria CZARNY KOT to detektywistyczna podróż w świat zagadek i przygód. Słowiańska magia, niezwykłe legendy oraz fascynująca historia zabytków owianych tajemnicą – czekają na Ciebie! Sylwia Winnik – autorka książek dla dorosłych czytelników m.in. bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz”. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Jej pasją są książki i góry. „Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny” to jej debiut dla dzieci.
Miłość to ostatnia rzecz, o której się myśli, gdy padają słowa: obóz koncentracyjny. A jednak setki zachowanych listów, tych oficjalnych i tych przekazywanych gdzieś ukradkiem z narażeniem życia, są najlepszym dowodem na to, że miłość za drutami istniała i była ludziom skazanym na obóz bliższa niż może się wydawać. Pragnęli normalności, która nagle przestała być normą. Pragnęli wolności, bo każdy powinien być równy. Pragnęli wreszcie dzielić się miłością, bo to ludzkie, odruchowe, dające nadzieje. A jej poczucie często było tożsame z wolnością. Sylwia Winnik napisała reportaż na podstawie ponad 200 listów, a także grypsów i przekazów ustnych byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie, potocznie nazywanego Majdankiem. Z korespondencji wyłania się nie tylko ogólny obraz okrucieństwa wojny, lecz także historia konkretnych osób, rodzin. Wśród nich losy: Zofii Kołeckiej-Fugiel, Danuty Brzosko-Mędryk, rodziny Kozerów oraz Leokadii i Kurta Szczudło. Jest też historia chłopca, który w obozie zakochał się w dziewczynie. Nie znamy ich imion ani szczegółów pobytu. Jest jednak pamięć obukiecie chabrów wrzuconym przez okno baraku. Ostatni przejaw zauroczenia. Treści listów dotyczące samego obozu były najczęściej fragmentem prawdy albo jej przeinaczeniem. Oficjalne treścibyły cenzurowane przez SS, a informacje, które uznano za niewłaściwe – wymazywane lub zaciemniane. Więźniowie często szyfrowali słowa w sposób zrozumiały tylko dla odbiorcy. Dziś ich znaczenia można się jedynie domyślać lub szukać prawdopodobieństwa w wydarzeniach historycznych czy relacjach świadków. To proste słowa o głębokim znaczeniu. Pisane w ciszy i strachu, krzyczące w przekazie. To książka o czasach „bezmiłości”, w których miłości wcale nie brakowało. Chociaż często była ona kwestią wyboru.
Piekło Pawiaka widziane oczami dziecka Pawiak – największe więzienie gestapowskie na terenach Polskich. Trafiały do niego całe rodziny, również kobiety w ciąży. Karę odbywały tam również dzieci i młodzież, która angażowała się w działalność konspiracyjną. „Dzieciństwo" było dla nich pustym słowem, odległym wspomnieniem, nieznanym stanem beztroski. Jan spędził 2 pierwsze lata swojego dzieciństwa w celi. Nie znał innego świata. Więzienie było da niego jedynym domem. Emilię zgarnęli w szóstym miesiącu ciąży. Jako pierwszy na Pawiak trafił jej mąż. Lilii, ich córka urodzona w więzieniu, do dziś nie potrafi spokojnie czytać wspomnień katowanego tam ojca. Janina, pseudonim Mirka, już w wieku dziesięciu lat postanowiła pomagać mamie w działalności konspiracyjnej. Jako dwunastolatka została zaprzysiężona jako samodzielna łączniczka. Gdy miała czternaście lat, aresztowało ją Gestapo. Trafiła prosto do piekła Pawiaka. Sylwia Winnik w swojej nowej książce dotarła do niepublikowanych dotąd opowieści i osobistych zdjęć bohaterów tamtych wydarzeń. Każda z ich historii pokazuje, że mimo wszystko warto wierzyć w człowieka i w dobro. Sylwia Winnik – autorka, która ocala historie od zapomnienia. Do tej pory ukazały się dwie jej książki. Debiut, „Dziewczęta z Auschwitz”, szybko stał się bestsellerem.
Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek. Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie. Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Poród Zosi odbierała Stanisława Leszczyńska. Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś. Wiesława Gołąbek w obozie przebywała prawie trzy lata. W tym samym baraku co ona znalazła się Seweryna Szmaglewska. Pisarka wspomina 16-letnią Wiesię w swojej książce Dymy nad Birkenau. Walentyna Nikodem była w Auschwitz świadkiem wielu bestialskich poczynań esesmanek. To ona pod koniec wojny spotkała jedną z najokrutniejszych morderczyń i doprowadziła do jej egzekucji. To tylko niektóre z historii, ale każda z nich zasługuje na pamięć. Sylwia Winnik z domu Grochala, ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie II wojny światowej. Jest autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu Fanbook Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki. Jej pasją są książki i góry.