Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kilka dni

Kilka dni

21,88

 

„Kilka dni” to książka, która jest szkicem do portretu pokolenia lat sześćdziesiątych, widzianego przez pryzmat grupy przyjaciół – studentów krakowskich uczelni. Autor zapisał w niej swoje wspomnienia w formie esejów, które nie koncentrują się tylko na jego osobistych doświadczeniach, ale rysują obraz całego pokolenia. Opisał też bogate życie kulturalne miasta – niezapomniane spektakle teatru Kantora czy krakowskie prawykonania dzieł muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Grzegorz Kościński jako naoczny świadek historycznych wydarzeń wspomina między innymi odsłonięcie pomnika Grunwaldzkiego w 1976 roku i wybór Karola Wojtyły na biskupa Rzymu; lata komuny, tragedię w Gdańsku i „sukcesy” ery gierkowskiej; Solidarność i przemiany roku 1980; stan wojenny i „tajemnicę Okrągłego Stołu”; katastrofę elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku i pierwsze „wolne wybory” 4 czerwca 1989 roku.
Z perspektywy minionych czterdziestu lat konfrontuje wizję współczesnej Polski z jej obrazem, przechowanym w pamięci jako kraju swojego dzieciństwa i młodości. Dzięki niemu czytelnik może poznać obraz z życia szkoły w latach siedemdziesiątych i dokonywane w tym czasie przez młodych ludzi wybory swojej drogi życiowej. Snuje też refleksje, jak przemiany polityczne i społeczne wpłynęły na losy pokolenia lat sześćdziesiątych.
W drugiej części książki wspomnienia autora przeplatają się z reportażami z podróży do Norwegii, która stała się dla niego „drugim domem i gdzie ukazał niezwykłość i wyjątkowość tego kraju.

Oprawa miękka

ISBN: 9788380439245

Liczba stron: 236

Format: 14.0x20.2cm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...