Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Krzycz! Teraz!

Zbigniew Mentzel

Krzycz! Teraz!

6.6

(17 ocen) wspólnie z

17,99

 

Krzycz! Teraz! to powrót znajdującego się w wielkiej formie Zbigniewa Mentzla – powieściopisarza.

Twórczość Zbigniewa Mentzla rozwija się dwutorowo: biograf Leszka Kołakowskiego
i edytor jego pism jest także rasowym felietonistą i powieściopisarzem. Nowa powieść przechyla szalę jego twórczości na stronę literatury. Po quasi-autobiograficznych Wszystkich językach świata (które w roku 2005 znalazły się w finale Nagrody Nike) nowa powieść też zdaje się sugerować autobiograficzny charakter utworu, ale na ten fortel nie należy się nabrać – to dojrzałe dzieło fikcji literackiej, osadzonej w wiernie odtwarzanych realiach polskich lat 1951-2021. Mamy tu duchotę PRL-u, koszmar stanu wojennego, kłopotliwą współczesność. Ważne wątki prowadzą czytelnika do Niemiec, Francji, Włoch, a nawet Norwegii, nadając dziełu wymiar uniwersalny.

W Krzycz! Teraz! prostym, przejrzystym językiem, Mentzel mówi o sprawach seksu, miłości
i śmierci istotnych dla każdego. Odważnie i intrygująco oddane są tu niepokoje okresu dojrzewania, fascynacje erotyką, młodzieńcze próby przeniknięcia tajemnicy płci. Jeśli ktoś chciałby jednak doszukiwać się w tej powieści wątków autobiograficznych, to musi oddać autorowi, że o osobistych dramatach, trudnych relacjach rodzinnych i inicjacjach seksualnych bohatera mówi z wielką odwagą, tworząc z życiowych doświadczeń prawdziwą literaturę.

Tak dojrzałej, wyrafinowanej polskiej prozy nie czytaliśmy od dawna!

Znak
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-240-6285-0

Liczba stron: 208

Znak

Format: 140x205mm

Cena detaliczna: 44,99 zł

Rok wydania: 2021

Zajrzyj do środka

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...