Menu

Anna Cieplak

ANNA CIEPLAK – urodziła się w 1988 roku w Dąbrowie Górniczej. Jest polską pisarką, animatorką kultury, aktywistką miejską. Ukończyła studia pedagogiczne na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. W przeszłości związana była między innymi z „Krytyką Polityczną”.

Anna Cieplak – książki, nagrody i nominacje

Anna Cieplak na swoim koncie ma kilka książek, za które otrzymała wiele nominacji i nagród. Dwukrotnie była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za „Lata powyżej zera” oraz „Rozpływaj się”. Za swoją powieść „Ma być czysto” otrzymała Nagrodę Conrada oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Ta sama książka była również nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.
Intensywna przeprawa przez pięćdziesiąt lat marzeń i zmyśleń. Nowa, wciągająca powieść laureatki Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza! 15 kwietnia 1972 roku wbito pierwszą łopatę pod budowę Huty Katowice. To również data złożenia obietnicy lepszego świata dla tych, którzy od lat szukali perspektyw na przyszłość. Wśród nich znaleźli się Ewa, Zygmunt i Ula – młodzi, pełni zapału, wierzący w misję, która została przed nimi postawiona. Niemal pięćdziesiąt lat później. Niewiele pozostało z dawnych planów. Maja, studentka z aspiracjami, szuka własnej drogi. Świat roztacza przed nią wachlarz szans, ale czy jest możliwe osiągnięcie spełnienia w tak niestabilnej i chaotycznej rzeczywistości? Huta stanie się dla niej pretekstem do przyjrzenia się nie tylko minionym obietnicom, ale i swoim słabościom. Czy uda jej się odejść od egoizmu, aby dostrzec wspólny rytm czasów i ciał? Ciało huty jest przejmującą, rozpisaną na dwa pokolenia historią o społecznym awansie i ciężkiej pracy, by osiągnąć to, co wydawało się upragnione. To – wreszcie – szczery i nieironiczny obraz życia w socjalistycznej Polsce i współcześnie. Cieplak w charakterystycznym dla siebie stylu, niezwykle dojrzale, autentycznie, z elementami mistyki oraz humoru, kreuje świat, o którym ciężko zapomnieć. Opis księgarni "Ciało huty" to nie tylko opowieść o społecznym awansie, ale również głęboko humanistyczna refleksja o przemijaniu, utraconych marzeniach i niekończącej się walce o lepsze jutro. Młodzi bohaterowie, pełni zapału i wierzący w obietnice lepszego świata, wpisują się w historię socjalistycznej Polski, przemierzając pięćdziesiąt lat swojego życia w poszukiwaniu spełnienia. Ich historie przeplatają się ze sobą, tworząc fascynujący obraz społeczeństwa, które z jednej strony walczy o swoje prawa i godność, a z drugiej - zmagają się ze swoimi własnymi słabościami i ograniczeniami. Ta przepełniona mistyką, humor i autentycznością powieść, stawia pytania o sens i wartość indywidualnej walki wobec ogromu zadań, które stawia przed nami współczesność. Czy jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom, które niesie ze sobą przyszłość? Czy możemy osiągnąć spełnienie w świecie, który nieustannie się zmienia? Czy możemy pozostać wierni sobie, niezależnie od okoliczności? "Ciało huty" to powieść, która zmusza do refleksji i stawia te pytania z bezkompromisową szczerością, pokazując, że odpowiedzi na nie zawsze muszą znaleźć w sobie samych czytelnicy.
Rozpływaj się - książka Anny Cieplak Pierwsza powieść o życiu eurosierot. Brakujący fragment narracji o współczesnej Polsce. Nowa książka Anny Cieplak! Było ich czworo, a ich drogi co rusz się przecinały. Przed laty wszystko wydawało się prostsze – Robert i Alina, Janek i Marca. Teraz jest Dorotka, rozwód, kredyt, wróżby z kart, chwilówki i zdrapki. Rok 1999. Ruda Śląska. W jednym familoku mieszkają Marca, nad nią Robert z Jankiem i Omamą (oma – śląska babcia, która weszła w rolę mamy), a na dokładkę Alina, która czuje się częścią ich rodziny. To czas pierwszych miłości, pierwszego alkoholu i marzeń o innym życiu, które płyną w atmosferze końca wieku i ostatniego satanistycznego mordu rytualnego. Rok 2009. Ustroń, Katowice. Spełniają się sny o wyrwaniu się do lepszego świata. Alina mieszka z córką w Superjednostce (bloku marzeń), a jej przyjaciele dostają pracę w górskim kurorcie pomimo kryzysu. Czy jest lepiej? Niekoniecznie. Czy mogło być gorzej? Z pewnością! Rok 2019. Ruda Śląska. Reunion, spotkanie po latach. Czas podsumowań i rozpaczliwych prób naprawienia relacji. To także powrót do dziecięcych zabaw i klątw, które wyjaśniają pewne zdarzenia lepiej niż fakty z przeszłości. W najnowszej powieści Anna Cieplak opowiada o ludziach, których mijamy każdego dnia. Choć metrykalnie dorośli, z powodu osierocenia, którego doświadczyli w okresie nastoletnim, wciąż zadają sobie trudne pytania. Czy jestem wystarczająco dobry? Czy nie zostanę porzucona? Czy powinnam starać się bardziej? Mocna, wyrazista i aktualna powieść o Polsce w Unii Europejskiej i osieroconym pokoleniu – młodych osobach, zmuszonych dorastać bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na Zachód. Uciążliwie szczera, rozbrajająco zabawna i boleśnie życiowa. O AUTORZE Anna Cieplak urodzona w 1998 roku w Dąbrowie Górniczej jest polską pisarką dwukrotnie nominowaną do NAGRODY Literackiej Nike. Studiowała pedagogikę na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Znana między innymi z powieści "Lekki bagaż". Jest również autorką jednego z opowiadań, zawartego w polskiej antologii feministycznej dla młodzieży, pt. "Silna".
Zbiór opowiadań „Silna” to feministyczny głos w polskiej literaturze. Sześć autorek, sześć kobiet - pisze dla dziewczyn, kobiet, dziewuch. To mocne i inspirujące historie, których wspólną cechą są silne postaci bohaterek, które poznajemy w przeróżnych, czasem zaskakujących, sytuacjach życiowych. W „Silnej” nie zabraknie opowiadań zaangażowanych społecznie, o toksycznych relacjach, dotykających kwestii LGBT+. W zbiorze znajdziemy też kryminał policyjny z wątkiem paranormalnym, duchy, baśń o sile, którą trzeba znaleźć w samym sobie, a także walkę kobiet przeciw panującemu systemowi, przywołującą klimat powieści Margaret Atwood. Każde kolejne opowiadanie zabierze Cię w nową podróż emocjonalnym rollercoasterem, na którego końcu czeka potężna dawka wiary w siebie. Tylko Ty decydujesz, co oznacza dla Ciebie siła. Ogromnie polecam! - Marta Lis — @PannaFox
Najlepszy literacki debiut roku! Bez ściemniania i lukru o wchodzeniu w dorosłość we współczesnej Polsce. O dziewczynach, o których mówi się źle i brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zdecydować złośliwa plotka. Gimbaza polska. Nadchodzące pokolenie, które będzie urządzało ten kraj. Ma być czysto prowadzi w ten świat tak, że aż skóra cierpnie. Ziemowit Szczerek To nie opowieść o „gimbazie”, lecz o współczesnej rodzinie. Wyraziści bohaterowie, zero ściemy. I sporo brudu, chociaż ma być czysto. Lidia Ostałowska Anna Cieplak nawiązuje do najlepszych tradycji powieści dla dziewcząt (Siesicka), która trafiała i do matek, i do córek, bo uczciwie mówiła o codziennych problemach. Bez infantylizmu i zadęcia. Eliza Szybowicz „Gazeta Wyborcza” Laureatka Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 roku Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza Nominowana no Nagrody Literackiej Gdynia 2017 Autorka została nominowana do Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka Książka roku w plebiscycie "Radiowego Domu Kultury" Trójki