Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mały atlas biblijny Mapy z Oksfordzkiego atlasu biblijnego

Mały atlas biblijny Mapy z Oksfordzkiego atlasu biblijnego

5.7

(3 oceny) wspólnie z

18,00

 

Pismo Święta odzwierciedla długie dzieje niezwykłego spotkania Boga z ludźmi, które stanowi fundament naszej wiary. Ma wyraźnie widoczny wymiar historyczny, odsłaniający kolejne etapy dziejów zbawienia. Właśnie dzięki temu tak dobrze znamy odległą w czasie historię biblijnego Izraela oraz sąsiadujących z nim ludów i narodów. To silne osadzenie w historii oznacza, że wydarzenia przedstawione na kartach Pisma Świętego mają też ramy geograficzne. Dlatego obok historii zbawienia istnieje również geografia zbawienia.

Wzgląd na geografię zbawienia stał się jeszcze bardziej widoczny w kontekście obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Szczególnie wymowna stała się wielka jubileuszowa pielgrzymka Jana Pawła II do Egiptu i na Synaj oraz do Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Nowej aktualności i znaczenia nabrali znowu bohaterowie Starego i Nowego Testamentu, przede wszystkim Jezus Chrystus, a także wielkie wydarzenia biblijne, zarówno z dziejów narodu Pierwszego Przymierza jak z początków Kościoła. Stało się znowu widoczne, że Ziemia Święta i kraje, które do niej przylegają, to ziemia naszych chrześcijańskich korzeni i początków,. Jej poznawanie to jeden z głównych warunków owocnego zgłębiania Słowa Bożego i kształtowania własnej tożsamości.

Mały atlas biblijny to zbiór najważniejszych i najczęściej potrzebnych map ilustrujących podstawy geografii i historii biblijnej. Otwiera go mapa Kanaanu, czyli późniejszej Palestyny, przestawiająca ten kraj w II tysiącleciu przed Chrystusem, w czasach patriarchów, a potem wyjścia Izraelitów z Egiptu. Zamyka natomiast mapa basenu Morza Śródziemnego na początku drugiej połowy pierwszego wieku po Chrystusie, gdy Paweł Apostoł podjął wspaniałe podróże misyjne, uwieńczone założeniem wielu prężnych wspólnot chrześcijańskich. Poznawanie świata biblijnego, zwłaszcza jego realiów historycznych i geograficznych, to warunek prawidłowego zrozumienia i przyjęcia orędzia ksiąg świętych. Staje się ono bliższe, bo osadzone w rzeczywistości, która- aczkolwiek odległa w czasie i przestrzeni- przemawia do nas pełniejszym i prawdziwszym głosem.

Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

Vocatio
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-749-2144-2

Liczba stron: 44

Format: 170x235mm

Cena detaliczna: 18,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...