Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Moda w przedwojennej Polsce Codzienna, sportowa, wieczorowa

Anna Sieradzka

Moda w przedwojennej Polsce Codzienna, sportowa, wieczorowa

7.4

(57 ocen) wspólnie z

89,00

 

Fascynująca podróż w przeszłość. W książce została przedstawiona moda polska z okresu międzywojennego, kiedy to zasady savoir-vivre’u nakazywały dostosowanie swojego wyboru nie tylko do pory roku i dnia, ale również do danej okoliczności. Konsekwentnie przestrzegano tego w sferach podporządkowujących się modzie. Przepisy te były równie ważne co zasady elegancji i dobrego wychowania.

Co zakładano na co dzień, a co od święta? Co wypadało zabrać na wyjazd do Juraty, a co do Zakopanego? Czym kierowały się elegantki, które z domów mody były uważane za najbardziej wykwintne, skąd projektanci czerpali inspiracje i w jaki sposób tworzyli swoje kolekcje? Autorka w mistrzowski sposób przedstawia czytelnikowi zmiany zachodzące w sposobie ubierania się, największe trendy lat 20. oraz 30. Wraz z nowinkami, które im towarzyszyły i które nierzadko były źródłem kontrowersji (skrócenie spódnic, wyrazisty makijaż).

Ta opowieść o polskiej modzie tego okresu została okraszona przez autorkę, cenioną specjalistkę w dziedzinie mody, wieloma anegdotami za pomocą przywołania licznych źródeł, do których należą ówczesne książki poradnikowe, ilustrowane magazyny kobiece oraz pamiętniki i wspomnienia... Znaleźć tu można podział na konkretne kategorie, jak: ubiory codzienne, sportowe i wieczorowe, z wyodrębnieniem strojów ślubnych, odzieży dziecięcej i bielizny. Pozwala to na przejrzyste uporządkowanie bogactwa zamieszczonych tu treści.

Szczególną uwagę podczas lektury powinno się poświęcić niezwykłemu materiałowi ilustracyjnemu, pozyskanemu między innymi dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Specjalnie do tej książki zostały sfotografowane stroje należące do unikatowej kolekcji ubiorów z okresu międzywojennego, której właścicielem jest sam Adam Leja.

„Moda w przedwojennej Polsce” to kolejna część cieszącej się wielką popularnością serii poświęconej różnym zagadnieniom społecznym, gospodarczym, obyczajowym w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.

Dom Wydawniczy PWN
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-011-7101-8

Liczba stron: 344

Format: 195x235mm

Cena detaliczna: 89,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...