Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Nummi serrati, bigati et alii Coins of the Roman Republic in East-Central Europe

Arkadiusz Dymowski

Nummi serrati, bigati et alii Coins of the Roman Republic in East-Central Europe

49,12

 

The publication presents the results of research completed within the ‘Coins of the Roman Republic in Central Europe’ project implemented at the Institute of Archaeology, University of Warsaw. The author discusses the coins of the Roman Republic found in East-Central Europe north of the Sudetes and the Carpathian mountains (the territories of Poland, western Belarus and western Ukraine) – issues from the period of the first Roman emissions until 27 BC.
The region of interest was never a part of the Roman state. This means that all of the Roman coins found in this territory must be treated as imports. The main aim of this study is to specify the time, causes, circumstances and directions of the import of Republican coinage to the study area, and to determine its uses in this region.
The book contains the inventory of the finds with a comprehensive commentary. It is both numismatic and archaeological in its subject matter, placing itself somewhere on the border between these two disciplines.

Autor prezentuje wyniki badań podjętych w ramach projektu “Monety republiki rzymskiej w Europie Środkowej” realizowanego w Instytucie Archeologii UW. Omawia rzymskie monety znalezione w Europie Środkowo-Wschodniej, na północ od Sudetów i Karpat (na obszarze Polski, zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy) z okresu od pierwszych rzymskich emisji aż do 27 r. p.n.e.
Głównym celem publikacji jest ustalenie czasu, powodów, okoliczności i kierunków przenikania rzymskich monet na badany obszar, który nigdy nie był częścią składową imperium rzymskiego, oraz określenie sposobów ich wykorzystywania w tym regionie.
Książka zawiera inwentarz znalezisk z obszernym komentarzem. Dotyka zarówno problematyki numizmatycznej, jak i archeologicznej, co plasuje ją na granicy tych dwóch dyscyplin.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-235-2462-5

Liczba stron: 430

Format: 16.9x24.3

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...