Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Reforma dewolucyjna w programach głównych partii politycznych w Walii w latach 1997-2011

Toszek Bartłomiej H.

Reforma dewolucyjna w programach głównych partii politycznych w Walii w latach 1997-2011

42,00

 

Pod koniec ubiegłego stulecia w Wielkiej Brytanii została zapoczątkowana reforma dewolucyjna, polegająca na gruntownej reorganizacji systemu zarządzania Szkocją, Walią i Irlandią Północną oraz zdynamizowaniu rozwoju politycznego tych obszarów. Utworzenie regionalnych zgromadzeń parlamentarnych stanowiło instytucjonalizację, a tym samym poddanie kontroli władz krajowych, mniej lub bardziej rozwiniętych tendencji ośrodkowych, będąc równocześnie czynnikiem stymulującym powstanie (walijskiej) i rozwój (szkockiej, walijskiej i irlandzkiej) tożsamości narodowej w wymiarze politycznym. Stopniowo rozbudowana samodzielność decyzyjna władz regionalnych stała się ostatecznie ważnym instrumentem urzeczywistniania aspiracji politycznych nieangielskich narodów w obrębie organizmu państwowego zdominowanego przez Anglików. Wielopłaszczyznowa otwartość devolution oraz głębokie zróżnicowane jej formuły w wymiarze geograficznym stanowiły (i nadal stanowią) najważniejsze cechy, determinujące specyficzny charakter tego zjawiska na tle procesów decentralizacyjnych zachodzących w innych państwach, odzwierciedlając tym samym ducha brytyjskiego racjonalizmu i indywidualizmu. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje walijski model dewolucji, którego wdrożenie i kolejne etapy rozwoju opierały się na stosunkowo najmniej czytelnych przesłankach , stanowiąc nie tyle narzędzia zaspokajania autentycznych potrzeb i oczekiwań społecznych, lecz raczej argumenty w sporach prowadzonych przez partie polityczne, zrzeszające zwolenników i przeciwników rozluźnienia walijskiej zależności politycznej od Anglii. Przedmiotem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie sposobu postrzegania reformy dewolucyjnej oraz oceny znaczenia tego procesu na obszarze Walii w latach 1997-2011 przez główne ugrupowania funkcjonujące na regionalnej scenie politycznej, tj. Walijską Partię Pracy, walijską Partię Konserwatywną, Plaid Cymru oraz Walijskich Liberalnych Demokratów.

Ze Wstępu

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-9532-5

Liczba stron: 302

Format: 16.0x22.5cm

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...