Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Świdwin niezapomniany mój

Teresa Tomys

Świdwin niezapomniany mój

14,00

 

Teresa Tomys w trakcie pisania tych poetyckich wspomnień w gruncie rzeczy walczy o ciąg swojej tożsamości. Podstawowym „narzędziem” jest kultywowanie pamięci – i to najczęściej bardzo drobiazgowo zapamiętanej. Fatum amnezji często odbiera nam raj dzieciństwa i młodości. Ale nie w tym przypadku. Dlatego te wiersze nie są zmyślone. Co ciekawe: niemal w ogóle nie ma tu faktografii historycznej. Są tu powidoki szczęśliwej radości, eudajmonistycznego pejzażu dawnych lat. Powrót do raju? W jakimś sensie na pewno… I to w naszych nerwowych, niespokojnych czasach wydaje mi się wręcz epikurejską mądrością. Eskapizm? Nie, na pewno nie! Właśnie mądry, spokojny wybór wartości nadrzędnych, odnajdowanych w „mądrości egzystencjalnej”, a nie w postawach krytycznych, polemicznych czy zbuntowanych. Autorka także opowiada o swojej pasji malarskiej. Sztuka jako antidotum? Hm, na pewno jako lekarstwo kompensacyjne oraz stabilizujące trywialny reizm. Poszukujące harmonii. Bo ta harmonia (do diabła!) gdzieś jest! Jest w tych wierszach – to ich siła! Dlatego te czułe i pogodne wiersze są czymś wyjątkowym w jazgocie lat, jakie psują nam radość życia.

Leszek Żuliński (fragment Posłowia)

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-9636-0

Liczba stron: 94

Format: 14.0x20.5cm

Cena detaliczna: 14,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...